აფხაზეთის "ომბუდსმენი" ენგურზე გადაადგილების გახსნას ითხოვს
ოკუპირებული აფხაზეთის "ომბუდსმენი" ასიდა შაკრილი ენგურზე არსებული შეზღუდვების გადახედვასა და გადაადგილების თავისუფლების უზრუნველყოფას ითხოვს. შესაბამისი განაცხადით მან დე ფაქტო პრეზიდენტ ასლან ბჟანიას მიმართა.
როგორც შაკრილის წერილშია აღნიშნული, მოსახლეობის კორონავირუსული ინფექციისგან დაცვის მოტივით შემოღებული შეზღუდვები ამ საფრთხის ადექვატური უნდა იყოს.
"გალის რაიონის მკვიდრთა დიდი ნაწილი შეზღუდულია თავის უფლებებში, რაც, ბუნებრივია, აფხაზეთის აღმოსავლეთ რაიონების ქართული მოსახლეობის მიერ დისკრიმინაციად აღიქმება. მიუხედავად იმისა, რომ როგორც აფხაზეთში, ისე საქართველოში ეპიდემიოლოგიური ვითარება ამ დროისთვის მნიშვნელოვნად შემსუბუქდა და შესაბამისად, მრავალი შეზღუდვაც მოიხსნა, საზღვარზე ამ დრომდე არსებული შეზღუდვების გამო გალელები შეზღუდულები არიან მათი უფლებების რეალიზებაში" - ნათქვამია ომბუდსმენის წერილში.
როგორც ასიდა შაკრილი აღნიშნავს, დე ფაქტო საზღვრის ჩაკეტილობის გამო პრობლემებს განიცდის ახალგაზრდობა, რომელიც ქართულ უმაღლეს სასწავლებლებში სწავლობს, ან ჩასაბარებლად ემზადება.
«გარდა ამისა, როგორც ცნობილია, აფხაზეთის მაცხოვრებელთა (უმთავრესად გალის რაიონის მკვიდრთა) დიდი რაოდენობა, რომელიც ქრონიკულ დაავადებებს უჩივის, ქართულ კლინიკებში მკურნალობს და ბევრ მათგანს დროდადრო საქართველოში გადასვლა ესაჭიროება. ამასთანავე, შეზღუდვების გამო გალის რაიონის მოსახლეობის ძირითადი ნაწილი, რომელიც ქართულ შემწეობებს იღებს, ვერ მიიღებს მათ აფხაზეთში და შესაბამისად, საქართველოში გადასვლა სჭირდება. ამგვარად, თითქმის ერთი წლის განმავლობაში თავისუფალი გადაადგილებისა და საბაზისო მოთხოვნილებების დაკმაყოფილების შესაძლებლობას მოკლებული მოსახლეობა უმძიმეს მდგომარეობაში აღმოჩნდა. ამ ყველაფერმა გამოიწვია ის, რომ გახშირდა საზღვრის არალეგალური კვეთის შემთხვევები (დაფიქსირებულია 4 ათასამდე მსგავსი შემთხვევა), ადმინისტრაციული სასჯელი კი 4800-დან 6000 რუბლამდე თანხაა, რაც გალელებისთვის დამატებით ფინანსურ ტვირთად იქცა. ამასთანავე, საზღვრის არალეგალური კვეთა კორონავირუსული ინფექციის გავრცელების კონტროლის შესაძლებლობას სპობს», – ნათქვამია "ომბუდსმენის" მიმართვაში.
ასიდა შაკრილი მოუწოდებს ასლან ბჟანიას, "გადადგას აუცილებელი ნაბიჯები ადამიანის უფლებების დასაცავად, მოსახლეობის კორონავირუსული ინფექციისგან დასაცავად საჭირო ყველა ზომის გათვალისწინებით".
"წლის განმავლობაში საზღვარი 5-ჯერ გაიხსნა - ყოველ ჯერზე მხოლოდ რამდენიმე დღით, აფხაზეთის მკვიდრთა დაბრუნებისთვის ჰუმანიტარული დერეფნის შექმნის მიზნით. 2020 წლის 15 ოქტომბრიდან 30 დეკემბრამდე ჰუმანიტარული დერეფანი გახსნილი იყო ასევე საქართველოს მოქალაქეობის მქონე პირებისთვის, რომლებიც საქართველოში პენსიებსა და სოციალურ შემწეობას იღებენ. პირთათვის, რომელთაც ქართულ კლინიკებში გადაუდებელი სამედიცინო მომსახურების მიღება სურდათ, ენგურის ხიდის დაუბრკოლებლად კვეთის შესაძლებლობა იყო შექმნილი" - ნათქვამია განცხადებაში.
ცნობისთვის: ამ მიმართვამდე ასიდა შაკრილმა გალის რაიონის ქართული მოსახლეობის პასპორტიზაციის საკითხი წამოჭრა. ვეტერანთა პრორუსულმა, რევანშისტულად განწყობილმა ოპოზიციურმა ორგანიზაცია "არუაამ" კი მაშინვე შეშფოთება გამოხატა თემის აქტუალიზების გამო. კერძოდ, ორგანიზაცია გამოეხმაურა «Гал ТВ»-ს რეპორტაჟს ასიდა შაკრილის მონაწილეობით რაიონში ჩატარებული თათბირის თაობაზე და შეახსენა მოქმედ დე ფაქტო ხელისუფლებას, რომ "ამ რაიონის მკვიდრთა მოქალაქეობის საკითხმა 2014 წლის ცნობილი მოვლენები გამოიწვია".
ცნობისთვის: 2014-ში გალის რაიონის ქართველობის პასპორტიზაციის საკითხი ერთ-ერთი მთავარი პრეტენზია იყო,რომლის საფუძველზეც იმჟამინდელი დე ფაქტო პრეზიდენტი ალექსანდრე ანქვაბი (ამჟამად დე ფაქტო პრემიერის თანამდებობას იკავებს, თუმცა კორონავირუსული ინფექციის გართულების გამო მოსკოვშია გადაყვანილი სამკურნალოდ და მის მოვალეობას ვლადიმირ დელბა ასრულებს) აფხაზეთიდან გააძევეს.
ახლაც პრორუსული ოპოზიცია, რომელიც მეტწილად ყოფილი კორუმპირებული ჩიოსნებითაა დაკომპლექტებული, გალის ქართველობის, ასევე ქართულ მხარესზთან დიალოგისა და თანამშრომლობის ინიციატივების გამო მოქმედ დე ფაქტო ხელისუფლებას რევანშს უმზადებს.

Абхазский омбудсмен выступает за пересмотр ограничений, введенных на де-факто границе по реке Ингури
02/03/2021 09:39:29 Конфликты
Ограничения, введенные на де-факто границе по реке Ингури, должны быть пересмотрены, – считает Уполномоченный по правам человека в самопровозглашенной республике Абхазия Асида Шакрыл. Она обратилась к абхазскому лидеру Аслану Бжания с просьбой рассмотреть вопрос о целесообразности продолжения режима ограничения перехода, - сообщает "Эхо Кавказа".
В письме говорится, что «введенные в целях сохранения жизни и здоровья населения ограничения должны быть соразмерными и адекватными существующей угрозе».
Многие жители Галского района Абхазии оказываются ограниченными в своих правах, что не может не восприниматься жителями грузинской национальности Восточных районов Абхазии как дискриминация«В настоящее время в связи со значительным улучшением эпидемиологической ситуации смягчены многие ограничительные меры по предотвращению распространения коронавируса как в Абхазии, так и в Грузии. Тем не менее, из-за продолжающего действовать режима ограничения пересечения абхазо-грузинской границы многие жители Галского района Абхазии оказываются ограниченными в своих правах, что не может не восприниматься жителями грузинской национальности Восточных районов Абхазии как дискриминация», - отмечается в письме омбудсмена.
Асида Шакрыл указывает, что проблемы из-за закрытой границы испытывают молодые люди, обучающиеся и готовящиеся к поступлению в грузинские учебные заведения.
«Кроме того, как известно, большое количество жителей Абхазии (в большей степени – жителей Галского района), страдающих хроническими заболеваниями, лечатся в грузинских медучреждениях. Многим из них приходится время от времени ездить в Грузию для того, чтобы пройти необходимый курс лечения. Также из-за ограничений пропускного режима на КПП «Ингур» основное население Галского района, являющееся получателями грузинских социальных пособий, не могут получить их о в Абхазии, следовательно, им для этого необходимо выезжать в Грузию.
Таким образом, без возможности свободно передвигаться и удовлетворять свои базовые потребности на протяжении почти года, население района оказалось в тяжелой ситуации. Все это привело к тому, что участились случаи нелегального перехода границы жителями Галского района (зафиксировано около четырех тысяч случаев), которым за административное нарушение вменяется административный штраф в размере от 4800 до 6000 рублей, что становится для них дополнительным финансовым бременем. Кроме этого, нелегальный переход границы исключает возможность контролировать ситуацию с распространением инфекции Covid-19», – говорится в обращении Асиды Шакрыл.
Омбудсмен призывает Аслана Бжания принять необходимые решения, учитывающие необходимость соблюдения прав человека и предусматривающие все меры безопасности, связанные с защитой населения от распространения коронавирусной инфекции.
В заявлении говорится, что в течение года де-факто граница открывалась 5 раз (на несколько дней каждый раз) в целях предоставления гуманитарного коридора для возвращения жителей Абхазии. Также, с 15 октября по 30 декабря 2020 года был открыт гуманитарный коридор для граждан Грузии, получателей пенсий и социальных пособий. Для лиц, желающих получить экстренную медицинскую помощь в грузинских клиниках, была предоставлена возможность в беспрепятственном пересечении Ингурского моста.
Ранее ветеранская организация «Аруаа» выразила удивление актуализацией темы статуса жителей Гальского района. В частности, организация прокомментировала репортаж «Гал ТВ» о совещании при участии уполномоченного по правам человека Асиды Шакрыл. В «Аруаа» напоминают, что вопрос гражданства в этом районе вызвал в 2014 году широкий резонанс.