ყირიმი ანექსიიდან 7 წლის შემდეგ
მარტში ყირიმის ანექსიიდან 7 წელი გადის. ეს დღე რუსეთში დღესასწაულად არის გამოცხადებული. კრემლი ანექსიის აღსანიშნავად ფესტივალებს მართავს სახელწოდებით – „ყირიმის გაზაფხული“. სუვერენული სახელმწიფოს ტერიტორიის მიტაცებას კი “ისტორიულ დაბრუნებას” უწოდებს. რუსეთის ხელისუფლების რუპორი საინფორმაციო სააგენტო „სპუტნიკი“ ყირიმის ანექსიას აღწერს, როგორც “გრძელ გზას შინისკენ” და რეგიონის ეკონომიკურ თუ ინფრასტრუქტურულ მდგომარეობაზე მითებს გვიყვება. ამ დროს კი ყირიმიდან ის ხალხიც გარბის, ვინც თავის დროზე მტერს შეეკრა და რუსებს ნახევარკუნძულზე წითელი ხალიჩით შეხვდა.
რუსეთის ფედერაციის მიერ ყირიმის ანექსია 2014 წლის თებერვლის უკრაინის „ევრომაიდნის“ მოვლენებს მოჰყვა. უკრაინის უმაღლესმა რადამ პრეზიდენტი, ვიქტორ იანუკოვიჩი თანამდებობიდან გადააყენა. ამ დროს კი რუსეთის პრეზიდენტი, ვლადიმირ პუტინი შეხვედრას უსაფრთხოებისა და სპეცსამსახურების ხელმძღვანლებთან მთელი ღამე მართავდა და მისი ხელდასმული იანუკოვიჩის „დახმარების“ გზებს ეძებდა. ახლა უკვე ვიცით, რომ შეხვედრის დასრულების შემდეგ პუტინმა თქვა: „ჩვენ უნდა დავიწყოთ ყირიმის რუსეთისთვის დაბრუნებაზე მუშაობა“ და აქ უკვე ცხადი გახდა, რომ უკრაინაში მშვიდობა ვერ იქნებოდა. სადაც რუსეთი „მიდის“, ყველგან ოკუპაცია და ომი მიაქვს თან.
ქრონოლოგიურად გავიხსენოთ, თუ როგორ ვითარდებოდა მოვლენები უკრაინის ირგვლივ, სანამ ჰორიზონტზე საბედისწერო „პატარა მწვანე კაცუნები“ გამოჩნდებოდნენ: 2010 წელს უკრაინაში საპრეზიდენტო არჩევნებში გაიმართა, სადაც რუსეთისადმი ლოიალურად განწყობილმა და,როგორც მოგვიანებით აღმოჩნდა, ერთგულმა მსახურმა – ვიქტორ იანუკოვიჩმა გაიმარჯვა. მალევე იანუკოვიჩის მოწინააღმდეგე კანდიდატი, იულია ტიმოშენკო ძალაუფლების ბოროტად გამოყენებაში დაადანაშაულეს და 2011 წლის ოქტომბერში დააპატიმრეს. 2013 წლის 21 ნოემბერს იანუკოვიჩის კაბინეტმა საბოლოოდ დაამტკიცა ის, თუ ვისი ხელდასმით მართავდა სინამდვილეში ქვეყანას და ევროკავშირთან ასოცირების ხელშეკრულებით გათვალისწინებულ მჭიდრო ეკონომიკურ ურთიერთობაზე უარი განაცხადა. უკრაინის პრეზიდენტმა პარალელურად რუსეთთან აქტიური თანამშრომლობის შესახებ მოლაპარაკებები დაიწყო. უკრაინელი ხალხისთვის, რომელმაც თავისუფლება აირჩია, იანუკოვიჩის კოლაბორაციონიზმი მიუღებელი აღმოჩნდა და კიევში საპროტესტო ტალღა აგორდა.
რუსეთი უკრაინელების ამგვარმა კონსოლიდაციამ და მათმა პროდასავლურმა კურსმა შეაშინა. კრემლმა თავისუფალი ხალხის წინააღმდეგ მთელი სახელმწიფო მანქანა ჩართო. პუტინმა უკრაინაზე ზეწოლისთვის მისი სუსტი წერტილის გამოყენება დაიწყო. 2014 წლის 23 თებერვალს ყირიმის ქალაქ სევასტოპოლში რუსეთის მხარდამჭერი აქციები გაიმართა. 24 თებერვალს კი პრორუსულმა დემონსტრანტებმა პარლამენტის პიკეტირება დაიწყეს და ყირიმის დამოუკიდებლობის შესახებ რეფერენდუმის ჩატარება მოითხოვეს, რაც ცხადია, რუსული დირექტივა იყო. აქედან მოვლენების განვითარებაზე პასუხისმგებლობა 27-28 თებერვალს უფორმო შეიარაღებულმა “მწვანე კაცუნებმა“ აიღეს. მათ ყირიმში 2 აეროპორტი და ადმინისტრაციული შენობები დაიკავეს. უკრაინის ლიდერებმა რუსეთისგან შეტყობინება მიიღეს, რომ თუკი უკრაინა ყირიმის ნახევარკუნძულს რუსეთს არ გადასცემდა, ეს უკანასკნელი მთელი ქვეყნის ოკუპირებას მოახდენდა. 1-ელ მარტს რუსეთის დუმამ, უკრაინაში რუსული ინტერესების დაცვის მიზნით, ძალის გამოყენებასთან დაკავშირებით პრეზიდენტის მოთხოვნა დააკმაყოფილა. 11 მარტს ყირიმის უმაღლესმა და სევასტოპოლის საქალაქო საბჭომ „ერთობლივი რეზოლუცია“ მიიღეს და ყირიმის ე.წ. დამოუკიდებლობა გამოაცხადეს. 16 მარტს სეპარატისტების ორგანიზებით რეფერენდუმი ჩატარდა, რომლის შედეგები გაერო-მ, ევროკავშირმა და საერთაშორისო საზოგადოებამ, მათ შორის, საქართველომ არალეგიტიმურად ცნეს.
2014 წლის 18 მარტს ვლადიმირ პუტინმა “ყირიმის რესპუბლიკის აღიარებასთან დაკავშირებით” ბრძანებას მოაწერა ხელი, შედეგად, ანექსირებული ყირიმი სევასტოპოლთან ერთად რუსეთის ფედერაციის შემადგენლობაში დე ფაქტოდ შევიდა.
ევროსაბჭოს საპარლამენტო ასამბლეის არაერთი რეზოლუცია რუსეთის მიერ ყირიმის ანექსიას გმობს: “არ მომხდარა ულტრამემარჯვენე ჯგუფების მიერ ხელისუფლების ხელში ჩაგდება და ასევე არ არსებობდა პირდაპირი საფრთხე ეთნიკურად რუსი უმცირესობისთვის, განსაკუთრებით, ყირიმის შემთხვევაში.” თუმცა, საერთაშორისო საზოგადოების მოწოდებების მიუხედავად, რუსეთი ადამიანის ფუნდამენტური უფლებებისა და საერთაშორისო სამართლის პრინციპების, მათ შორის, სუვერენიტეტის ნორმის დარღვევას აგრძელებს.
სულ ახლახან, უკრაინის კოსმოსური ობიექტების კონტროლისა და ტესტირების ეროვნულმა ცენტრმა იანვარში სატელიტიდან გადაღებული ფოტოები გაასაჯაროვა. უკრაინის სპეცსამსახურები ახლა მასალას სწავლობენ და ცდილობენ, საფრთხის ზუსტი ხარისხი დაადგინონ. უკრაინული მედიის თანახმად, სატელიტის სურათებზე აღბეჭდილია ქერჩში განთავსებული სულ მცირე რვა სარაკეტო სისტემა S-400 და სარადარო სადგურები ჩანს. საპორტო ქალაქ ევპატორიის გარეუბანში კი 30 მეტრი დიამეტრის რადიო ანტენა ფიქსირდება. ევპატორიის ყოფილი კოსმოსური ცენტრის ტერიტორიაზე კი ახლა რუსეთის სამხედრო და კოსმოსური ძალები არიან განლაგებული.
ყირიმის ანექსიის შემდეგ, რუსეთმა სამხედრო ინფრასტრუქტურა ლამის გააორმაგა, რაც, ბუნებრივია, უკრაინაში ახალი ომის, ზოგადად ევროპაში კი არასტაბილურობის საფრთხეს მნიშვნელოვნად ზრდის. აუცილებელია, გვახსოვდეს, რომ რუსეთი უკრაინაშიც და საქართველოშიც ყოველდღიურად არღვევს იმ ხელშეკრულებებს, რომელსაც თავად მოაწერა ხელი. ამ სიაშია გაერო-ს წესდება, 1994 წლის ბუდაპეშტის მემორანდუმი, რომლითაც კრემლი უკრაინას უსაფრთხოების გარანტიებს აძლევდა, ასევე, 1997 წლის „მეგობრობის, თანამშრომლობისა და პარტნიორობის“ შესახებ ხელმოწერილი დოკუმენტი, საზღვაო კანონი გემების თავისუფალი მიმოსვლის შესახებ ქერჩის სრუტეში. ყველაზე მნიშვნელოვანი კი 1975 წლის ჰელსინკის დეკლარაციაა, სადაც შავით თეთრზე წერია, რომ სახელმწიფო საზღვრები უნდა იყოს ხელშეუხებელი და არ შეიცვალოს იძულებითი ფორმით.
რუსული „არარაციონალური იმპერიალიზმი“ ყირიმში, ისევე როგორც ოკუპირებულ აფხაზეთსა და ცხინვალში, თვითგამორკვევის პრინციპზე საუბრით, სამხედრო აგრესიის ლეგიტიმაციას ცდილობს. არა და, პუტინს ჩეჩნეთის ორი სისხლიანი ომის დროს ეს პრინციპი არცერთხელ გახსენებია. სანამ კრემლი ფულს სამხედრო ბაზებსა და შეიარაღებაში დაუნანებლად ხარჯავს, ადამიანები ოკუპირებულ რეგიონებში გაუსაძლის გაჭირვებაში აგრძელებენ ცხოვრებას. კორუფცია, მაღალი ფასები პროდუქტებზე, სამედიცინო სისტემის სავალალო მდგომარეობა და მინიმალური ხელფასები – ეს არის რეალობა, რომელშიც ყირიმშიც, აფხაზეთშიც და ცხინვალშიც რუსული ოკუპაციის მსხვერპლი ადამიანები ცხოვრობენ.

Крым через 7 лет после аннексии
В марте исполняется 7 лет со дня аннексии Крыма. Этот день является в России праздничным. Кремль проводит празднества по случаю аннексии под названием «Крымская весна». Он называет захват территории суверенного государства «историческим возвращением». Медиа рупор российского правительства “Sputnik” описывает аннексию Крыма как «долгий путь домой» и рассказывает мифы об экономической или инфраструктурной ситуации в регионе. При этом из Крыма бегут даже те люди, которые в свое время встретили врага с распростертыми объятиями.
Аннексия Крыма Российской Федерацией в феврале 2014 года последовала за событиями на Евромайдане на Украине. Верховная Рада Украины свергла президента Виктора Януковича. Тем временем президент России Владимир Путин в течение ночи встретился с представителями своих служб безопасности и разведки, пытаясь найти способы "помочь" Януковичу. Теперь мы знаем, что после этой встречи Путин сказал: «Мы должны начать работу по возврату Крыма в состав России», анализируя эти слова можно понять, что на Украине не могло быть мира. Куда бы Россия ни «вошла», она повсюду несет оккупацию и войну.
Вспомним в хронологическом порядке, как разворачивались события вокруг Украины до того, как на горизонте появились роковые «зеленые человечки»: в 2010 году на Украине прошли президентские выборы, на которых победил лояльный к России, а потом и оказавшийся верным слугой Кремля Виктор Янукович. Вскоре была обвинена в злоупотреблении властью и арестована оппонент Януковича Юлия Тимошенко. 21 ноября 2013 года кабинет Януковича окончательно доказал, кто руководит страной, когда отказался от тесных экономических связей, предусмотренных Соглашением об ассоциации с Европейским союзом. В то же время Президент Украины начал переговоры об активном сотрудничестве с Россией. Для украинского народа, который выбрал свободу, коллаборационизм Януковича был неприемлем, и в Киеве разразилась волна протестов.
Россия была напугана такой консолидацией украинцев и их прозападным курсом. Кремль повернул всю государственную машину против свободных людей. Путин начал использовать слабые места для давления на Украину. 23 февраля 2014 года в крымском городе Севастополе прошли митинги в поддержку России. 24 февраля пророссийские протестующие начали пикетировать парламент и требовать референдума о независимости Крыма, что явно было российской директивой. Отсюда 27-28 февраля неформальные вооруженные «Зеленые человечки» взяли на себя ответственность за развитие событий. Они заняли 2 аэропорта и административные здания в Крыму. Украинское руководство получило сообщение из России, что, если Украина не отдаст Крымский полуостров России, последняя оккупирует всю страну. 1 марта Российская Дума удовлетворила просьбу президента о применении силы для защиты интересов России в Украине. 11 марта Верховный Совет Крыма и горсовет Севастополя приняли «совместное постановление», и объявили “независимость” Крыма. 16 марта сепаратисты организовали референдум, результаты которого ООН, Евросоюз и международное сообщество, в том числе Грузия, сочли нелегитимными. 18 марта 2014 года Владимир Путин подписал приказ «О признании Республики Крым», в результате которого аннексированный Крым стал де-факто частью Российской Федерации вместе с Севастополем.
Множество резолюций ПАСЕ осуждает аннексию Крыма Россией: «Не было захвата власти ультраправыми группами и не было прямой угрозы этническому русскому меньшинству, особенно в случае с Крымом». Однако, несмотря на призывы международного сообщества, Россия продолжает нарушать основные права человека и принципы международного права, включая верховенство суверенитета.
Совсем недавно, в январе, Национальный центр управления и испытаний космических средств Украины опубликовал спутниковые снимки. Украинские спецслужбы сейчас изучают материал и пытаются определить точную степень угрозы. По данным украинских СМИ, на спутниковых снимках видно как минимум восемь ракетных комплексов С-400, размещенных в Керчи, и видны радиолокационные станции. На окраине портового города Евпатория закреплена радиоантенна диаметром 30 метров. На территории бывшего космодрома в Евпатории сейчас дислоцируются российские военно-космические силы.
После аннексии Крыма Россия удвоила свою военную инфраструктуру, что, естественно, увеличивает угрозу новой войны на Украине и нестабильности в Европе в целом. Необходимо помнить, что Россия ежедневно нарушает подписанные ею соглашения как в Украине, так и в Грузии. В этот список соглашений входят Устав ООН, Будапештский меморандум 1994 года в рамках которого Россия давала гарантии безопасности Украине, а также Договор о дружбе, сотрудничестве и партнерстве 1997 года, Конвенцию по морскому праву о свободном передвижении судов в Керченском проливе. Самым важным является Хельсинкская декларация 1975 года, в которой черным по белому говорится, что государственные границы должны быть нерушимы и не должны изменяться насильственно.
Российский «иррациональный империализм» пытается легитимизировать военную агрессию в Крыму, а также в оккупированных Абхазии и Цхинвали, говоря о принципе самоопределения. Но, Путин никогда не упоминал об этом принципе во время двух кровопролитных войн в Чечне. Пока Кремль неустанно тратит деньги на военные базы и вооружения, люди в оккупированных регионах продолжают жить в невыносимых условиях. Коррупция, высокие цены на продукты, плачевное состояние системы здравоохранения и минимальная заработная плата - это реальность, в которой жертвы российской оккупации живут в Крыму, Абхазии и Цхинвали.