პუტინმა ბაიდენს სატელევიზიო დებატები შესთავაზა
რუსეთის პრეზიდენტმა ვლადიმირ პუტინმა ამერიკელ კოლეგა ჯო ბაიდენს ს დისკუსიის პირდაპირ სატელევიზიო ეთერში გაგრძელება შესთავაზა. პუტინის თქმით, იგი მზადაა, ბაიდენს 19 ან 22 მარტს ესაუბროს.
რუსეთის საგარეო უწყებამ ორი პრეზიდენტის საუბრის მომზადება დაიწყო, - აცნობა ჟურნალისტებს სამინისტროს ოფიციალურმა წარმომადგენელმა მარია ზახაროვამ.
მანამდე ABC News-თან ინტერვიუში ბაიდენმა დადებითი პასუხი გასცა კითხვას, თვლის თუ არა პუტინს მკვლელად. საპასუხოდ პუტინმა განაცხადა, რომ აშშ-ის ამჟამინდელი ტერიტორიის კოლონიზაციისას "ადგილობრივთა გენოციდი განხორციელდა". მან ასევე ახსენა აშშ-ის ატომური დარტყმა იაპონიაზე მეორე მსოფლიო ომის დასასრულს.
პუტინის შეთავაზების შემდეგ თეთრი სახლის პრეს-მდივანმა ჯენ პსაკიმ აცნობა ჟურნალისტებს, რომ აშშ-ის პრეზიდენტის ადმინისტრაცია შეხვედრის ალბათობას ჯერ ვერ შეაფასებს, რადგან პრეზიდენტი დაკავებული იქნება - ბაიდენი ვიზიტად ჯორჯიაში მიემგზავრება.
მისივე თქმით, ბაიდენი ABC News-ს ეთერში ნათქვამს არ ნანობს. «პრეზიდენტმა პირდაპირ კითხვას პირდაპირი პასუხი გასცა», — განაცხადა პრეს-მდივანმა და დასძინა, რომ აშშ, უთანხმოებების მიუხედავად, რუსეთთან რიგ სფეროებში თანამშრომლობას შეძლებს.
ბაიდენის განცხადების შემდეგ მოსკოვმა ვაშინგტონიდან რუსეთის ელჩი ანატოლი ანტონოვი კონსულტაციებისთვის გაიწვია. რუსეთში აშშ-ის დიპმისიის ხელმძღვანელი ჯონ სალივანი მოსკოვში მუშაობას აგრძელებს.

Путин предложил Байдену встретиться в прямом эфире
Владимир Путин предложил президенту США Джо Байдену продолжить дискуссии в прямом эфире. По словам российского президента, он готов переговорить с Байденом 19 или 22 марта, - сообщает "Радио Свобода".
МИД России начал подготовку разговора двух президентов, сообщила представитель ведомства Мария Захарова.
Ранее в интервью ABC News Байден утвердительно ответил на вопрос, считает ли он Путина убийцей. В ответ Путин заявил, что при колонизации современной территории США был устроен «геноцид местного населения», и сказал о «бессмысленности» атомного удара США по японским городам в конце Второй мировой войны.
После предложения Путина о дискуссии в прямом эфире пресс-секретарь Белого дома Джен Псаки сообщила журналистам, что администрация США пока не может оценить вероятность встречи, так как президент будет занят – Байден направляется с визитом в Джорджию.
Псаки также подчеркнула, что Байден не сожалеет о сказанном в разговоре с ABC News. «Президент дал прямой ответ на прямой вопрос», — сказала пресс-секретарь. Она также отметила, что США, несмотря на разногласия, смогут сотрудничать с Россией в ряде сфер.
После высказывания Байдена Москва вызвала для консультаций российского посла в Вашингтоне Анатолия Антонова для обсуждения российско-американских отношений. Глава дипмиссии США Джон Салливан продолжает работу в Москве.