დები ხაჩატურიანები მამის მხრიდან სექსუალური ძალადობისა და წამების საქმეში დაზარალებულებად სცნეს
გამოძიებამ დები ქრისტინა, ანგელინა და მარია ხაჩატურიანები სექსუალური ძალადობისა და წამების საქმეში დაზარალებულებად სცნო, - აცნობა РБК-ს ერთ-ერთი დის ადვოკატმა მარი დავთიანმა. ეჭვმიტანილად ამ საქმეში მამა ფიგურირებს, რომლის მკვლელობაშიც სდებენ გოგონებს ბრალს.
დაცვის მხარის მტკიცებით, სწორედ ძალადობამ აიძულა გოგონები, მამა მოეკლათ.
მამის - 57 წლის მიხეილ ხაჩატურიანის წინააღმდეგ სისხლის სამართლის საქმე მიმდინარე წლის 11 მარტს წამებისა და სექსუალური ძალადობის მუხელბით აღიძრა.
ქრისტინა, ანგელინა და მარია ხაჩატურიანებს 2018 წლის ზაფხულში მამის მკვლელობაში ადანაშაულებენ. დებმა პოლიცია თავად გამოიძახეს. დაცვის მხარე აცხადებს, რომ დები თავდაცვის მიზნით მოქმედებდნენ, რადგან მამა წლების განმავლობაში რეგულარულად ამცირებდათ და აწამებდათ.
ამ საქმემ ფართო საზოგადოებრივი რეზონანსი გამოიწვია და რუსეთში ოჯახური ძალადობის თემაზე დისკუსიებს ჩაუყარა საფუძველი.

Сёстры Хачатурян признаны потерпевшими по делу о насилии со стороны отца
Следствие признало сестёр Крестину, Ангелину и Марию Хачатурян потерпевшими по делу о сексуальном насилии и истязаниях, сообщила накануне РБК адвокат одной из сестёр Мари Давтян. Подозреваемым по делу стал их отец, в убийстве которого их обвиняют, - сообщает "Эхо Кавказа".
Защита настаивает, что именно насилие со стороны отца вынудило девушек убить его. "Мы продолжаем утверждать, что именно те события, многолетняя жизнь в условиях пытки, по сути, и стали причиной того, что девочки были вынуждены поступить так, как они поступили", – заявила Давтян.
Уголовное дело против отца девочек Михаила Хачатуряна было заведено 11 марта этого года по статьям о истязаниях и изнасиловании.
Крестина, Ангелина и Мария Хачатурян обвиняются в убийстве их 57-летнего отца летом 2018 года. Сёстры сами вызвали полицию. Защита настаивает, что они действовали в рамках самообороны, так как отец много лет постоянно издевался над ними. Их дело вызвало широкий общественный резонанс и спровоцировало дискуссию о домашнем насилии в России.