მოსკოვში ადამიანის სხეულების გამოფენას საგამოძიებო კომიტეტი შეამოწმებს
რუსეთის სახელმწიფო საგამოძიებო კომიტეტის ხელმძღვანელმა ალექსანდრე ბასტრიკინმა გასცა ბრძანება, მოსკოვში ადამიანის სხეულებისა და ორგანოების გამოყენებით მოწყობილი გამოფენის - "სხეულის სამყაროს" ინიციატორებისა და ორგანიზატორების მიმართ მოკვლევა ჩატარდეს და ამ ქმედებას სამართლებრივი შეფასება მიეცეს.
გამოფენა "Body Worlds" 12 მარტს გაიხსნა. ექსპოზიციაზე წარმოდგენილია რეალური ადამიანების სხეულები და ორგანოები, რომლებიც დოქტორ გიუნტერ ფონ ჰაგენსის პოლიმერული პლასტინაციის მეთოდითაა დამუშავებული: ორგანიზმის ყველა სითხე გამყარების უნარის მქონე პლასტიკითაა შეცვლილი, რაც სხეულის ნებისმიერ პოზაში გაშეშების შესაძლებლობას იძლევა.
როგორც ორგანიზატორები ირწმუნებიან, ექსპოზიციისთვის, რომელსაც ისინი საგანმანათლებლო პროექტად წარადენენ, მხოლოდ დონორების სხეულები იქნა გამოყენებული.
"ინტერნეტში გავრცელდა პეტიცია გამოფენის დახურვის მოთხოვნით, რუსულ მედიაში კი გაჩნდა კრიტიკული სტატიები. მათი ავტორების აზრით, ექსპოზიცია ლახავს მორალურ ფასეულობებს, წარმოადგენს დაუფარავ უპატივცემულობას საზოგადოების მიმართ და შეიძლება, შეფასდეს რელიგიურ გრძნობათა შეურაცხყოფადაც. ეს ყველაფერი იქცა გამოძიების დაწყების საფუძვლად", - განმარტავენ საგამოძიებო კომიტეტში.
დეპუტატმა მმართველი პარტია "ერთიანი რუსეთიდან" ნიკოლაი ზემცოვმა გენერალურ პროკურატურასაც მიმართა. მისი აზრით, გამოფენის ორგანიზატორები სისხლის სამართლის პასუხისგებაში უნდა მიეცნენ გარდაცვლილთა სხეულების მიმართ ვანდალიზმის გამო.
პირველად მსგავსი გამოფენა 1995 წელს ტოკიოში მოეწყო. მას შემდეგ ანალოგიური ექსპოზიციები მსოფლიოს 35 ქვეყანაში იყო წარმოდგენილი და მათ 50 მილიონზე მეტმა ადამიანი დაესწრო.

Следственный комитет проверит выставку человеческих тел в Москве
Глава Следственного комитета России Александр Бастрыкин дал указание провести проверку в отношении инициаторов и организаторов экспозиции из человеческих тел и органов "Мир тела" в Москве, - сообщает "Радио Свобода".
Бастрыкин поручил следователям дать правовую оценку целям, содержанию и назначению этой выставки на соответствие её российскому законодательству, говорится в сообщении на сайте ведомства.
Выставка "Мир тела" (Body Worlds) открылась 12 марта в павильоне № 21 на ВДНХ. Она состоит из реальных человеческих тел и органов, обработанных с помощью метода полимерной пластинации доктора Гюнтера фон Хагенса, при котором все жидкости организма заменяют на твердеющий пластик. Это позволяет телу застывать в любой позе. Для экспозиции, которая позиционируется как образовательный проект, используются только тела доноров.
Как заявили в Следственном комитете, поводом для проверки послужили негативные комментарии в СМИ о выставке, а в интернете распространяется петиция с требованием закрыть экспозицию. Общественники полагают, что она нарушает нравственные ценности, выражает явное неуважение к обществу и может быть расценена как оскорбление чувств верующих, добавили в ведомстве.
На выставку, в частности, жаловались представители движения "Сорок сороков" и глава Совета по правам человека при президенте России Валерий Фадеев. Партия "Коммунисты России" обратилась в мэрию Москвы, прокуратуру и Минкультуры с просьбой запретить работу выставки "Мир тела". В партии считают, что демонстрация человеческих тел и органов может пошатнуть психику человека.
Депутат Госдумы от "Единой России" Николай Земцов обратился в Генпрокуратуру. Он считает, что организаторов выставки надо привлекать к ответственности по статье за надругательство над телами умерших.
Впервые выставка "Мир тела" была представлена в Токио в 1995 году. С тех пор она демонстрировалась в 35 странах, её посетили более 50 миллионов человек .