02-04-2021 14:48:29 ანალიზი
კარაბინიერებმა იტალიის საზღვაო ძალების ხომალდის კაპიტანი ვალტერ ბიოტი ჯაშუშობის ბრალდებით დააკავეს. მას რუსი სამხედრო მოსამსახურისთვის კონფიდენციალური დოკუმენტების გადაცემა ედება ბრალად. უფრო მეტიც, იტალიური გამოცემა „კორიერე დელა სერა“ წერს, რომ ვალტერ ბიოტი ნატო-ს საიდუმლო ინფორმაციას 5000 ევროდ ჰყიდდა. ბრალის დამტკიცების შემთხვევაში, იტალიელ სამხედროს 10 წლამდე თავისუფლების აღკვეთა ემუქრება. კარაბინიერების განცხადებით, იტალიის მოქალაქესთან ერთად, რუსეთის საელჩოს სამხედრო დანაყოფის ოფიცერიც დაკავებულია. მას სავარაუდოდ, დიპლომატიური სტატუსიდან გამომდინარე, იტალიიდან გაძევება ელის.
რუსეთის საელჩოს თანამშრომელი, რომელთანაც ვალტერ ბიოტი თანამშრომლობდა, რუსული დაზვერვის-„გრუ“-ს ოფიცერი იყო. ამის შესახებ იტალიური გაზეთი „ლა რეპუბლიკა“, საკუთარ წყაროზე დაყრდნობით წერს. გაზეთის ინფორმაციით, ეს ოფიცერი დიმიტრი ოსტროუხოვია. ის იყო ერთ-ერთი რუსული სპეცსამსახურის იმ ათამდე თანამშრომლიდან, რომლებიც რომში, რუსეთის ფედერაციის საელჩოში მუშაობენ. „ლა რეპუბლიკა“, ოსტროუხოვს რომში „გრუ“-ს რეზიდენტურის ხელმძღვანელად მოიხსენიებს.
ირკვევა, რომ იტალიის უსაფრთხოების სამსახურმა, ქვეყნის მოქალაქის სავარაუდო ჯაშუშური საქმიანობის შესახებ ინფორმაცია რამდენიმე თვის წინ მიიღო. უწყებამ მოკვლევა დაიწყო და ხანგრძლივი მუშაობის შემდეგ, საზღვაო ძალების მოსამსახურე დანაშაულის ჩადენის მომენტში აიყვანეს. მისი სახლის ჩხრეკის დროს ამოღებული მტკიცებულებებით დგინდება, რომ იტალიური დოკუმენტების გარდა, დაკავებული იტალიელი, რუს სამხედროს ნატო-ს საიდუმლო დოკუმენტაციასაც აწვდიდა, რითიც როგორც იტალიის, ისე სხვა ქვეყნების უსაფრთხოებას საფრთხეს უქმნიდა. 2020 წლის დეკემბრიდან ვალტერ ბიოტმა ოსტროუხოვს მოპარული დოკუმენტების მინიმუმ სამი პარტია გადასცა. ბიოტი მათ სამსახურეობრივ კომპიუტერში ხსნიდა, სმარტფონებით ფოტოსურათებს უღებდა და მეხსიერების ბარათზე ინახავდა, რომელსაც მედიკამენტების კოლოფში მალავდა. ვალტერ ბიოტისგან ამოღებული მეხსიერების ბარათი 200-მდე სამსახურებრივი დოკუმენტის ფოტოსურათს ინახავდა, რომელთა შორის მრავლად იყო ნატო-ს დოკუმენტი გრიფით „საიდუმლო“.
იტალიის მოქალაქისა და რუსი ოფიცრის დაკავების შემდეგ, იტალიის საგარეო საქმეთა მინისტრმა კიდევ ორი რუსი ოფიციალური პირის ქვეყნიდან გაძევება დაადასტურა. ლუიჯი დი მაიოს განცხადებით, ეს პირები უკანონო საქმიანობაში არიან ეჭვმიტანილები.
ბოლო თვეების განმავლობაში ევროპული ქვეყნები სულ უფრო ხშირად ამხელენ რუსი ჯაშუშების არალეგალურ საქმიანობას. მარტში ბულგარეთმა განაცხადა, რომ რუსეთისთვის საიდუმლო ინფორმაციის გადაცემაში ეჭვმიტანილი 6 პირი დააკავა. გენერალური პროკურატურის პრესმდივნის, სიიკა მილევას თქმით, დაკავებულები შედიოდნენ ჯაშუშთა ჯგუფში, რომელსაც "თავდაცვის სამინისტროს სამხედრო დაზვერვის ყოფილი მაღალჩინოსანი" ხელმძღვანელობდა. ჯგუფმა, სავარაუდოდ, ბულგარელი ოფიციალური პირები გადაიბირა, რომელთაც ბულგარეთის, ნატოსა და ევროპის კავშირის შესახებ, საიდუმლო ინფორმაციაზე ჰქონდათ წვდომა.
რუსეთის ელჩი, სერგეი რაზოვი, იტალიის საგარეო საქმეთა სამინისტროში დაიბარეს და საპროტესტო ნოტა გადასცეს. რუსეთის საელჩო იტალიაში მომხდარ ფაქტს ადასტურებს, მაგრამ ამ დრომდე დეტალურ განმარტებას არ აკეთებს. ფაქტია, რომ მოსკოვი საერთაშორისო სამართლის ნორმებისა და დიპლომატიური ურთიერთობების შესახებ 1961 წლის ვენის კონვენციის დარღვევას აგრძელებს. კრემლის დესტრუქციული ქმედებები პირველ რიგში რუსეთის საერთაშორისო იმიჯს აზიანებს და ასევე, ევროპული უსაფრთხოებისთვის მნიშვნელოვან საფრთხეს ქმნის.

Посольство России в Италии вовлечено в шпионский скандал: раскрыта резидентура ГРУ в Риме
Итальянские карабинеры арестовали капитана итальянского военного фрегата Вальтера Биота. Его обвиняют в передаче секретных документов российскому военнослужащему. Более того, итальянское издание Corriere de la Serra пишет, что итальянец передавал конфиденциальную информацию НАТО, за что получил 5 тысяч евро. В случае признания виновным итальянского военного, ему грозит срок до 10 лет. По словам карабинеров, вместе с гражданином Италии задержан и российский офицер из штата военного атташе при посольстве России в Риме. Ожидается, что гражданин России будет выдворен из Италии в связи с его дипломатическим статусом.
Сотрудник посольства России, с которым сотрудничал Вальтер Биот, был офицером российской разведки - «ГРУ». Об этом пишет итальянская газета La Repubblica со ссылкой на собственный источник. По данным издания, этим офицером является Дмитрий Остроухов. Он был одним из примерно десяти работников российской спецслужбы, работающих в посольстве России в Риме. La Repubblica называет Остроухова главой резиденции ГРУ в Риме.Как пишет итальянская пресса, служба безопасности получила информацию о шпионской деятельности гражданина Италии несколько месяцев назад. Агентство начало расследование, и после долгой работы, офицер ВМФ был задержан в момент совершения преступления. Доказательства, полученные в ходе обыска в его доме, свидетельствуют о том, что задержанный итальянец, помимо итальянских документов, также предоставлял российскому офицеру секретные документы НАТО, что ставило под угрозу безопасность как Италии, так и других стран. С декабря 2020 года Вальтер Биот передал Острохову как минимум три партии украденных документов. Биот открывал их на рабочем компьютере, фотографировал на смартфоны и сохранял на карте памяти, которую прятал в упаковке из-под лекарств. Изъятая у Вальтера Биота карта памяти содержала около 200 фотографий служебных документов, из которых не мало было документов НАТО с грифом «секретно».
После ареста гражданина Италии и российского офицера, министр иностранных дел Италии подтвердил высылку еще двух российских официальных лиц из страны. По словам Луиджи Ди Майо, эти люди подозреваются в незаконной деятельности.
В последние месяцы европейские страны все чаще разоблачают незаконную деятельность российских шпионов. В марте Болгария заявила, что арестовала шесть человек, подозреваемых в передаче секретной информации Российскому государству. Сийка Милева, пресс-секретарь Генеральной прокуратуры Болгарии, тогда заявила, что задержанные были частью сети шпионов, возглавляемой «бывшим высокопоставленным сотрудником военной разведки в Министерстве обороны». Якобы эта группа вербовала болгарских чиновников, имевших доступ к секретной информации Болгарии, НАТО и Европейского союза.
Посол РФ в Италии Сергей Разов был вызван в МИД Италии, ему уже передали ноту протеста. В посольстве России подтверждают инцидент, произошедший в Италии, но пока в не дают подробных объяснений. Дело в том, что Москва продолжает нарушать международные правовые нормы и Венскую конвенцию 1961 года о дипломатических сношениях. Таким образом, деструктивные действия Кремля все время в первую очередь наносят ущерб международному имиджу России, а также представляют серьезную угрозу европейской безопасности.