როგორ იბრძვის რუსეთი ხმელეთზე, ცაში, ზღვაზე და საინფორმაციო სივრცეში
რა ინსტრუმენტები გააჩნია რუსეთს ყველას და ყველაფრის წინააღმდეგ, რა სტრატეგიასა და მეთოდებს იყენებს? ამ კითხვებზე სრული პასუხი რუსეთის შეიარაღებული ძალების გენშტაბის უფროსმა, ვალერი გერასიმოვმა ჯერ კიდევ 2013 წელს გასცა. 2013 წლის 27 თებერვალს, გაზეთ „სამხედრო-სამრეწველო კურიერში“ მისი სტატია გამოქვეყნდა, რომელშიც ნათქვამია, რომ თანამედროვე ომში ბრძოლის მთავარ სამიზნეს გონება წარმოადგენს და სამხედრო ოპერაციებში მნიშვნელოვან ადგილს საინფორმაციო-ფსიქოლოგიური ომი იკავებს. „ეს ინსტრუმენტები ყველაზე ეფექტიანი მტრის შეიარაღებული ძალების მოსამსახურეთა და მშვიდობიანი მოსახლეობის მორალურ და ფსიქოლოგიურ გატეხვაშია, რის შედეგადაც უხეში ძალის ინსტრუმენტების გამოყენება აღარ არის საჭირო.“ – ვალერი გერასიმოვი.
სტატიაში გამოთქმულ მოსაზრებებს „გერასიმოვის დოქტრინას“ უწოდებენ. საინტერესოა, რომ გენშტაბის უფროსი პერმანენტული ომის ცნებაზეც საუბრობს. პუტინის რუსეთის „მუდმივი მტერი“ დასავლური სამყაროა, მისი ღირებულებებით, იდეოლოგიით, პოლიტიკური სისტემითა და რაც მთავარია, თავისუფლებით, რომელიც კრემლს ყველაზე მეტად აშინებს. სწორედ ამიტომ, მოსკოვი იბრძვის ყველგან, სადაც თავისუფლებისკენ ისწრაფვიან, უპირველესად კი, პოსტ-საბჭოთა სივრცეში. საქართველოსა და უკრაინაში რუსეთმა ტერიტორიები დროებით მიიტაცა, მაგრამ „გონების“ დაპყრობას ვერ ახერხებს. რუსული საინფორმაციო ომის პირობებშიც კი, საქართველოს მოქალაქეების უმრავლესობა ქვეყნის ევროპული ინტეგრაციის ერთგული მხარდამჭერია. თუმცა, არსებობს უმცირესობაც, რომელიც ჯერ კიდევ რუსული პროპაგანდის ტყვეობაშია. სწორედ ამიტომ, მნიშვნელოვანია ვიცოდეთ რა ხერხებს მიმართავს პუტინი საინფორმაციო ოპერაციებში, რომ „ჰიბრიდული ომის“ ინსტრუმენტებს უფრო ეფექტურად აღვუდგეთ წინ.
ექსპერტთა წრეებში „გერასიმოვის დოქტრინას“ ყოველთვის რუსულ „ჰიბრიდულ ომთან“ ერთად ახსენებენ. ეს ტერმინი 2014 წელს „პატარა მწვანე კაცუნებით“ დაწყებული ყირიმის ნახევარკუნძულის ანექსიის შემდეგ გახდა აქტუალური. რუსეთის „ჰიბრიდული ომისთვის“ ომსა და მშვიდობას შორის ზღვარის მიზანმიმართული წაშლაა დამახასიათებელი. ეს კრემლს ეხმარება სახელმწიფოები პირდაპირი, ღია და ფართომასშტაბიანი სამხედრო ინეტრვენციის გარეშე გაანადგუროს. თანამედროვე კონფლიქტებში ომი პირველი ტყვიის გასროლამდე ბევრად ადრე იწყება და როგორც გერასიმოვი ამტკიცებს, არა სამ, არამედ ოთხ სივრცეში მიმდინარეობს. ეს სივრცეებია: ხმელეთი, ჰაერი, ზღვა და საინფორმაციო ველი.
რუსული „ჰიბრიდული ომის“ ერთ-ერთი მთავარი ელემენტია საინფორმაციო ომი, რომელიც საზოგადოებრივი აზრის ფორმირებისა და მანიპულაციისთვის გამოიყენება. კრემლი დეზინფორმაციას მოწინააღმდეგის უბრძოლველად დაპყრობისთვის იყენებს. კონფლიქტოლოგები „ჰიბრიდულ ომთან“ ერთად ახლა უკვე ხელოვნური ინტელექტით მართული ასიმეტრიული ომის საფრთხეებზეც ალაპარაკდნენ. სოციალური და პოლიტიკური გავლენის გაფართოებისთვის რუსეთის მიერ ხელოვნური ინტელექტის საინფორმაციო-ფსიქოლოგიურ ოპერაციებში გამოყენების პერსპექტივა კი, ექსპერტებში შეშფოთებას იწვევს.
2000 წლის შემდეგ, პუტინი ქვეყანაში ტოტალური კონტროლის მექანიზმებს თანმიმდრევრულად ნერგავდა. ხელოვნური ინტელექტით ადამიანის ქცევის პროგნოზირებისა და თვალთვალისთვის გამოყენება მოსკოვმა ჯერ ადგილობრივად სცადა. TelecomDaily-ის უკანასკნელი კვლევის მიხედვით, 2020 წელს რუსეთის ტერიტორიაზე სათვალთვალო კამერების რაოდენობა 13 მილიონს აღემატებოდა. ამაზე მეტი კამერა მხოლოდ ჩინეთშია (200 მილიონი) რეგისტრირებული. რუსეთი, ასევე, მესამეა 1000 მოსახლეზე კამერების რაოდენობითაც. მოსკოვის ქუჩებში დამონტაჟებული კამერები სწორედ ხელოვნური ინტელექტის საშუალებით ახდენენ სახის იდენტიფიცირებასა და მოქალაქეების ქცევის კონტროლს.
ექსპერტთა წრეებში იმაზეც საუბრობენ, რომ კრემლი ხელოვნური ინტელექტის საშუალებით პოტენციური პოლიტიკური ოპონენტების იდენტიფირებაზე მუშაობს. ინფორმაციის უწყვეტ ნაკადს, რომელსაც საიდუმლო სამსახურები თავიანთი მოქალაქეების შესახებ ინტერნეტ პროვაიდერებისგან იღებენ, სპეცსამსახურები ჭკვიანი ტექნოლოგიების საშუალებით ამუშავებენ და ცდილობენ ალგორითმებით კონკრეტული ადამიანების ქცევის მოდელი დაადგინონ. „ციფრული ავტორიტარიზმი“ – ასე აფასებენ რუსეთში პერსონალური მონაცემების საფუძველზე სოციალური კონტროლის დამყარების მცდელობებს.
ადგილობრივი ტოტალური კონტროლის დამყარება პირველი ნაბიჯია, ამ გზით კრემლი მოქალაქეების უსიტყვო მორჩილების გარანტიის შექმნას ცდილობს, რომ საერთაშორისო ასპარეზზე აგრესია მშვიდად განაგრძოს. ხელოვნური ინტელექტის ლოკალურად გამოყენება თუ წარმატებას მოიტანს, მოსკოვი მას საზღვრებს გარეთ დეზინფორმაციის უკეთ გავრცელებაში გამოიყენებს.
ხელოვნური ინტელექტის რუსულ საინფორმაციო ომში გამოყენების ერთ-ერთი საშუალება არის „Deep Fake“, რაც ადამიანის გარეგნობის, სხეულის მოძრაობის, ლაპარაკის მანერისა და მიმიკის მიმბაძველი ტექნოლოგიით შექმნილ ყალბ ვიდეოს წარმოადგენს. მისი საშუალებით უამრავი რამ არის შესაძლებელი, მათ შორის მსოფლიოს ნებისმიერი ლიდერის მიმიკისა და ხმის სიმულაცია იმგვარად, რომ ფართო აუდიტორიამ ვიდეოს ავთენტურობის გარჩევა მარტივად ვერ მოახერხოს. ამ ტექნოლოგიის დანერგვა რუსეთის მიერ დეზინფორმაციის გავრცელებას ამარტივებს და ნებისმიერ სამიზნე ჯგუფში არეულობის გამოწვევას შესაძლებელს გახდის. აქამდე კრემლი ყალბი ინფორმაციის გავრცელებისას სტატიკურ მეთოდებს ეყრდნობოდა. მოსკოვი ყალბი სტატიების, სოციალური მედიით გავრცელებული პოსტებითა და ფოტოებით ცდილობდა ფართო მასებისთვის სასურველი ნარატივი თავს მოეხვია. ხელოვნური ინტელექტი დეზინფორმაციის დამაჯერებლობის ხარისხს ზრდის, რადგან ერთია, როდესაც რამეს ვკითხულობთ და მეორე, როდესაც ადამიანის გამოსახულებით შექმნილ ისეთ ვიდეოს ვუყურებთ, რომელიც საოცრად რეალურად გამოიყურება.
ადამიანების ემოციებით მანიპულაცია უფრო ადვილია, როდესაც ეკრანიდან ხელოვნურად შექმნილი ადამიანის გამოსახულება საუბრობს. ტექნოლოგიური პროგრესის ხანაში კი, როდესაც სმარტფონი თითქმის ყველას აქვს, ნებისმიერი ინფორმაცია ძალიან სწრაფად ვრცელდება. უკვე მილიონობით ადამიანის მობილურში აღმოჩენილი ვიდეო, თავის საქმეს მაინც გააკეთებს, რაც არ უნდა ბევრმა პოლიტიკოსმა მოგვიანებით თქვას, რომ ის ყალბია. რუსული დეზინფორმაცია ცდილობს დასავლურ საზოგადოებებში მოქალაქეებს ინსტიტუციების რწმენა დაუკარგოს, რაც დაბნეულობას იწვევს და შეიძლება ქაოსში გადაიზარდოს. ქაოსი კი, სახელმწიფოს დასუსტებას იწვევს და ამ დროს ქვეყანას საგარეო გამოწვევებისთვის აღარ სცალია.
ხელოვნური ინტელექტის გამოყენებით საზოგადოების დაბნევა კრემლმა ალექსეი ნავალნის მხარდამჭერი აქციების მიმდინარეობისას სცადა. სოციალურ მედიაში ათასობით ყალბი ანგარიში ოპოზიციონერი ფიგურების კედლებზე კომენტარებს წერდა, რომ მოქალაქეებს რეალური ინფორმაცია ვეღარ მიეღოთ. ასევე, ხელოვნური ინტელექტით შექმნილი ვირტუალური ადამიანების მთელი ჯარი, რუსეთის წითელ მოედანს ინსტაგრამ პოსტებში ლოკაციად უთითებდა, რათა აქციის მონაწილეებისთვის კვალი აერია.
მოსკოვის ხელში ხელოვნური ინტელექტით შექმნილი ფოტო და ვიდეო მასალა ნამდვილად საშიშია, თუმცა კრემლისთვის სამწუხაროდ, ამგვარი მასალის ამოცნობა მაინც შესაძლებელია. კარგად დაკვირვების შემთხვევაში, არაბუნებრივი მოძრაობის, ხელოვნური გამომეტყველებისა და უმოძრაო მიმიკის გარჩევა ადვილია. მაშინ, როდესაც რუსეთი თავისუფალი სამყაროს წინააღდმეგ „ჰიბრიდულ ომს“ აწარმოებს, ჩვენს საზოგადოებას ამომწურავი ინფორმაცია უნდა ჰქონდეს ამ ომის მთავარი ელემენტის, საინფორმაციო-ფსიქოლოგიური ოპერაციების შესახებ. ინფორმირება ხომ პრევენციის კარგი საშუალებაა. მნიშვნელოვანია ადამიანებმა ყალბი და ნამდვილი ინფორმაციის გარჩევა მოახერხონ, რომ რუსეთმა მათი „ფსიქოლოგიურად და მორალურად გატეხვა“ ვერასდროს მოახერხოს.

Как Россия воюет на суше, в небе, на море и в информационном пространстве
Какие инструменты есть у России против всех и вся, какую стратегию и методы давления она использует? Полный ответ на эти вопросы дал в 2013 году начальник Генерального штаба ВС РФ Валерий Герасимов. 27 февраля 2013 года в газете «Военно-промышленный курьер» была опубликована его статья, в которой говорилось, что главной целью для воздействия в условиях современных войн является разум, а важнейшую роль в военных действиях играют инструменты информационно-психологической войны. «Эти инструменты наиболее эффективны при моральном и психологическом уничтожении военнослужащих и мирных жителей вражеских сил, поэтому в применении средств грубой силы больше нет необходимости», - пишет Валерий Герасимов.
Мнение, высказанное в статье, получило название «Доктрина Герасимова». Интересно, что начальник Генштаба РФ также обсуждает концепцию перманентной войны. «Постоянный враг» Путина России - это западный мир с его ценностями, идеологией, политической системой и, самое главное, свободой, что больше всего пугает Кремль. Поэтому Москва повсюду борется против независимости, особенно на постсоветском пространстве. Хотя Россия временно захватила территории в Грузии и Украине, но не может покорить «разум». Даже в условиях информационной войны с Россией большинство граждан Грузии являются стойкими сторонниками евроинтеграции страны. Однако есть меньшинство, которое все еще остается в плену российской пропаганды. Поэтому для более эффективного противодействия инструментам «гибридной войны» важно знать, какую тактику использует Путин в своих разведывательных операциях.
«Доктрина Герасимова» всегда упоминается в экспертных кругах вместе с российской «гибридной войной». Термин стал актуальным в 2014 году после аннексии Крымского полуострова, начавшейся с «зеленых человечков». «Гибридная война» России характеризуется намеренным стиранием границы между войной и миром. Это помогает Кремлю уничтожать государства без прямого, открытого и широкомасштабного военного вмешательства. В современных конфликтах война начинается задолго до первого выстрела, и, как утверждает Герасимов, она происходит не в трех, а в четырех пространствах. Эти пространства: земля, воздух, море и информационное поле.
Одним из основных элементов российской «гибридной войны» является информационная война, которая используется для формирования и манипулирования общественным мнением. Кремль использует дезинформацию, чтобы победить врага без боя. Конфликтологи наряду с «гибридной войной» начали говорить и об опасностях асимметричной войны, в настоящее время управляемой искусственным интеллектом. Перспектива использования Россией искусственного интеллекта в информационно-психологических операциях для расширения своего социального и политического влияния вызывает огромную озабоченность у экспертов.С 2000 года Путин систематически вводит в стране механизмы тотального контроля. Москва сначала попыталась использовать искусственный интеллект на местном уровне для прогнозирования и отслеживания поведения человека. Согласно недавнему исследованию TelecomDaily, к 2020 году количество камер наблюдения на территории России превысило 13 миллионов. Больше этого, зарегистрировано только в Китае (200 миллионов камер). Россия также занимает третье место по количеству камер на 1000 жителей. Камеры, установленные на улицах Москвы, используют искусственный интеллект для распознавания лиц и контроля за поведением горожан.
Эксперты также говорят, что Кремль работает над выявлением потенциальных политических оппонентов с помощью искусственного интеллекта. Непрерывный поток информации, которую спецслужбы получают о своих гражданах от интернет-провайдеров, обрабатывается спецслужбами с помощью интеллектуальных технологий, которые пытаются определить поведение конкретных людей с помощью алгоритмов. «Цифровой авторитаризм» - так характеризуют в России попытки установить социальный контроль на основе личных данных.Установление тотального местного контроля - это первый шаг, таким образом Кремль пытается гарантировать безоговорочное повиновение граждан, чтобы продолжить действовать агрессивно на международной арене. Если локальное использование искусственного интеллекта окажется успешным, Москва будет использовать его для более эффективного распространения дезинформации за рубежом.
Одним из способов использования искусственного интеллекта в российской информационной войне является «Deep Fake», фальшивое видео, созданное с помощью технологий, имитирующих человеческую внешность, движения тела, манеру речи и мимику. С его помощью можно многое, в том числе имитировать мимику и голос любого мирового лидера таким образом, чтобы широкая аудитория не могла легко определить подлинность видео. Внедрение этой технологии будет способствовать распространению дезинформации Россией и позволит вызвать волнения в любой целевой группе. До сих пор Кремль полагался на статические методы распространения ложной информации. Москва пыталась произвести впечатление желаемым нарративом с помощью фейковых статей, публикаций в социальных сетях и фотографий. Искусственный интеллект увеличивает степень убедительности дезинформации, потому что одно - когда мы что-то читаем, а другое - когда мы смотрим видео, созданное с использованием человеческого изображения, которое выглядит удивительно реальным.
Управлять эмоциями людей легче, когда искусственно созданный человеческий образ говорит с экрана. В век технологического прогресса, когда смартфон есть практически у каждого, любая информация распространяется очень быстро. Видео, оказавшись на экранах сотовых телефонах миллионов людей, по-прежнему будет делать свою работу, независимо от того, сколько политиков позже назовут его фальшивкой. Российская дезинформация пытается заставить граждан западных обществ потерять веру в институты, что вызывает дестабилизацию и может привести к хаосу который ведет к ослаблению государства.Кремль пытался запутать общественность с помощью искусственного интеллекта во время митингов в поддержку Алексея Навального. Тысячи фейков в социальных сетях размещали на стенах оппозиционеров комментарии, что бы граждане не смогли получить реальную информацию. Кроме того, целая армия виртуальных персон, созданных с помощью искусственного интеллекта, указала на Красную площадь в России как на место в своих постах в Instagram, чтобы запутать протестующих.
Фото- и видеоматериалы, созданные с помощью искусственного интеллекта в руках Москвы, действительно опасны, но, к счастью, такие материалы все еще могут быть идентифицированы. При хорошем наблюдении легко отличить неестественное движение, искусственное выражение лица и неподвижную мимику. И пока Россия ведет «гибридную войну» против свободного мира, наше общество должно иметь исчерпывающую информацию о главном элементе этой войны - информационно-психологических операциях. Информирование - хороший способ предотвращения. Важно уметь расшифровывать ложную и правдивую информацию, чтобы Россия никогда не смогла «психологически и морально поломать» людей.