ევროკავშირი: რუსეთს უკრაინის საზღვრებთან და ყირიმში 150 ათასი სამხედრო ჰყავს კონცენტრირებული
ევროპის კავშირი უკრაინის საზღვრებთან რუსული ჯარების კონცენტრირებისა და ოპოზიციონერ ალექსეი ნავალნის საქმის გამო მოსკოვის მიმართ ახალი სანქციების შემოღებას ამ ეტაპზე არ გეგმავს.
ამის შესახებ ევროკავშირის ქვეყნების საგარეო საქმეთა მინისტრების ონლაინ-თათბირის შედეგად გაერთიანების მთავარმა დიპლომატმა ჟოზეფ ბორელმა განაცხადა.
ამასთან, მან აღნიშნა, რომ ეროკავშირში შეშფოთებულები არიან როგორც რუსული ჯარების გადაადგილებით, ისე ნავალნის ჯანმრთელობის მდგომარეობით, რომელზე პასუხისმგებლობაც, მისი თქმით, რუსეთის ხელისუფლებას ეკისრება.
ბორელის განცხადებით, რუსეთს უკრაინის საზღვრებთან და ანექსირებულ ყირიმში 150 ათასზე მეტი სამხედრო ჰყავს კონცენტრირებული, რაც მეტია, ვიდრე ოდესმე.
მან შემდგომი ესკალაციის რისკი "თვალსაჩინოდ" შეაფასა და რუსეთს ვითარების დეესკალაციისკენ მოუწოდა.
ევროკავშირის ქვეყნების საგარეო საქმეთა მინისტერიალში უკრაინის მთავარი დიპლომატი დიმიტრი კულებაც მონაწილეობდა. მან ევროკავშირს რუსეთის წინააღმდეგ სექტორალური სანქციების შემოღებისკენ მოუწოდა.
შეხვედრაზე განიხილეს ასევე რუსეთის სპეცსამსახურების მიმართ ჩეხეთის ბრალდებები, კერძოდ, 2014 წელს საბრძოლო მასალის საწყობის აფეთქებასთან მათი კავშირის თაობაზე. როგორც ბორელმა აღნიშნა, პრაღას ევროკავშირის სხვა ქვეყნებისთვის სოლიდარობის ნიშნად რუსი დიპლომატების გაძევების თხოვნით არ მიუმართავს.
თავად ჩეხეთმა ქვეყნიდან რუსეთის საელჩოს 18 თანამშრომელი გააძევა, მოსკოვმა კი საპასუხოდ - 20, რის შედეგადაც რუსეთში სულ 5 ჩეხი დიპლომატია დარჩენილი.
სხვა განხილულ თემებს შორის იყო ვითარება მიანმაში. გადაწყდა, სამხედრო ხუნტის 10 წარმომადგენლის მიმართ სანქციები იქნას შემოღებული.

ЕС: Россия сосредоточила у границ Украины 150 тысяч военных
Европейский Союз в данный момент не будет вводить новые санкции против Москвы или российских физических и юридических лиц в связи с наращиванием военной мощи на границе с Украиной и ситуацией с держащим в заключении голодовку оппозиционером Алексеем Навальным.
Об этом, по информации "Радио Свобода", по итогам онлайн-совещания министров иностранных дел стран ЕС сказал глава внешнеполитического ведомства Евросоюза Жозеп Боррель. При этом он подчеркнул, что в ЕС обеспокоены как передвижением российских войск, так и состоянием здоровья Навального, ответственность за которое, по его словам, несут власти России.
EU foreign ministers have decided there will not be any new sanctions on #Russia over #Navalny or the military build-up on the Ukrainian border according to @JosepBorrellF who spoke to the press after their informal video conference.
— Jack Parrock (@jackeparrock) April 19, 2021По словам Борреля, Россия сконцентрировала у границ с Украиной, а также в аннексированном Крыму более 150 тысяч военнослужащих - более, чем когда-либо. Боррель назвал очевидным риск дальнейшей эскалации и призвал Россию к разрядке напряжённости. Неясно, на какие данные опирался глава внешнеполитического ведомства ЕС. Ранее в Киеве говорили о 80 тысячах российских военных у границ.
Во встрече глав МИД стран ЕС участвовал министр иностранных дел Украины Дмитрий Кулеба. Он призвал Евросоюз ввести против России секторальные санкции, обвинив её в агрессии.
Обсуждались также выдвинутые Чехией в адрес российских спецслужб обвинения в причастности к взрыву склада боеприпасов в 2014 году. По словам Борреля, Прага не обращалась к другим странам ЕС с просьбой о высылке российских дипломатов в знак солидарности.
EU foreign policy chief Borrell said that #Czechia did not ask for coordinated EU expulsions of diplomats from #Russia at the EU foreign affairs council today. #Vrbetice
— Rikard Jozwiak (@RikardJozwiak) April 19, 2021Сама Чехия выслала 18 сотрудников посольства России в стране. Россия выслала 20 сотрудников посольства Чехии - в результате в России остались только 5 чешских дипломатов.
Среди других тем, которые обсуждали министры, была ситуация в Мьянме. Было принято решение ввести санкции против 10 представителей военной хунты.