პუტინის რუსეთი მიანმარში ბავშვების მკვლელებს ეხმარება
მიანმარის (იგივე ბირმა) მმართველი სამხედრო ხუნტის ლიდერებს შეხვდა და 27 მარტს შეიარაღებული ძალების დღის აღსანიშნავ აღლუმსაც დაესწრო. ხუნტის ლიდერმა, უფროსმა გენერალმა მინ აუნ ჰლაინმა რუსეთს ბირმის „ჭეშმარიტი მეგობარი“ უწოდა. ფომინმა საპასუხოდ აღნიშნა, რომ მიანმარი რუსეთის ფედერაციის საიმედო და სტრატეგიული პარტნიორია სამხრეთ-აღმოსავლეთ აზიაში. რუსეთის თავდაცვის სამინისტროს ტელევიზიამ კადრები გაავრცელა, სადაც ჩანს, თუ როგორ ართმევს ხელს ხუნტის ლიდერებს მინისტრის მოადგილე და როგორ ჩუქნიან მას მედალს.
პირველი თებერვლის სამხედრო გადატრიალების შემდეგ, 27 მარტი მიანმარისთვის ყველაზე სისხლიანი დღე იყო. აღლუმის პარალელურად, ქვეყნის სხვადასხვა რეგიონში ხუნტის წინააღმდეგ საპროტესტო აქციები გაიმართა. უშიშროების ძალებმა 100-ზე მეტი ადამიანი მოკლეს, მათ შორის, ბავშვები. მედიაში გავრცელებული ინფორმაციით, მიანმარის სიდიდით მეორე ქალაქში, მანდალაიში 40 ადამიანი დაიღუპა, მათ შორის, 5 წლის ბიჭი და 13 წლის გოგო. 13 წლის ბავშვი მოკლეს საგაინგის რეგიონშიც. მიანმარში ევროკავშირის დელეგაციამ 27 მარტს “ტერორისა და სირცხვილის” დღე უწოდა.
12 ქვეყნის, მათ შორის, დიდი ბრიტანეთის, იაპონიისა და ავსტრალიის თავდაცვის მინისტრებმა ერთობლივი განცხადება გაავრცელეს, რომელშიც სამხედრო ძალების ძალადობა დაგმეს. ევროკავშირმა სამხედრო ხუნტის ლიდერებს სანქციები დაუწესა. ამ დროს კი რუსეთი ბირმასთან სამხედრო ურთიერთობების გაღრმავებაზე საუბრობს. ის ერთადერთი ქვეყანაა, რომელმაც თავდაცვის მინისტრის მოადგილე გააგზავნა აღლუმზე დასასწრებად. მეტიც, რუსეთის თავდაცვის მინისტრის მოადგილის ვიზიტი მიანმარში პირველი თებერვლის სამხედრო გადატრიალების შემდეგ ქვეყანაში მაღალი რანგის უცხოელი ოფიციალური პირის პირველი ვიზიტი იყო.
მიანმარში სამხედრო გადატრიალება პირველ თებერვალს მოხდა. სამხედრო ხუნტის ლიდერებმა ნოემბერში გამართული არჩევნები გაყალბებულად მიიჩნიეს, გამარჯვებული აუნ სან სუ ჩის პარტიის ლიდერი და პრეზიდენტი დააკავეს და ძალაუფლება ხელში ჩაიგდეს. სამხედრო გადატრიალებას ქვეყანაში ფართომასშტაბიანი პროტესტი მოჰყვა. დემონსტრანტების წინააღდეგ სამართალდამცველები ცრემლსადენ გაზს, რეზინის ტყვიებს, ხმოვან ყუმბარებსა და ცეცხლსასროლ იარაღს იყენებენ. ორგანიზაცია „პოლიტიკური პატიმრების დახმარების ასოციაციის“ განცხადებით, სამხედრო გადატრიალების შემდეგ 2 600 ადამიანზე მეტი დააკავეს, 400-ზე მეტი კი მოკლეს. ჩინეთმა და რუსეთმა გაერო-ს უშიშროების საბჭოში მიანმარში სამხედრო გადატრიალების დაგმობა დაბლოკეს. რუსეთმა სამხედრო გადატრიალებას “სუვერენული ქვეყნის წმინდად საშინაო საქმე” უწოდა.
რუსეთი და მიანმარი მრავალი წელია, სამხედრო საკითხებში თანამშრომლობენ. იანვარში, სამხედრო გადატრიალებამდე ერთი კვირით ადრე თავდაცვის მინისტრის, სერგეი შოიგუს ვიზიტისას, დედაქალაქ ნაიფიიდოში რუსეთი დათანხმდა, ბირმისთვის სარაკეტო სისტემა, დრონები და რადარული აღჭურვილობა მიეწოდებინა. სტოკჰოლმის საერთაშორისო მშვიდობის კვლევის ინსტიტუტის თანახმად, 2014-2019 წლებში მიანმარის მიერ შესყიდული იარაღის, სულ მცირე, 16% რუსეთიდან მოდიოდა. კრემლი იარაღს უდანაშაულო მოქალაქეების მკვლელობისთვის დასავლური ქვეყნების შავ სიაში მოხვედრილ სამხედროებზე ყიდდა. ახლა კი უდანაშაულო ადამიანების, მათ შორის, ბავშვების მკვლელებს რუსი მაღალჩინოსნები ხელს ართმევენ და „მეგობრობაზე“ ესაუბრებიან.

Россия Путина помогает детоубийцам в Мьянме
Заместитель министра обороны России Александр Фомин встретился с лидерами правящей военной хунты в Мьянме ( Бирма) и принял участие в параде в честь Дня Вооруженных сил 27 марта. Лидер хунты генерал Мин Аун Хлаин назвал Россию «верным другом» Мьянмы. В ответ Фомин отметил, что Мьянма - надежный и стратегический партнер Российской Федерации в Юго-Восточной Азии. Телевидение Минобороны России показало кадры, на которых видно как заместитель министра пожимает руку лидерам хунты и как ему вручают медаль.
27 марта стал самым кровавым днем для Мьянмы после военного переворота 1 февраля. Протесты против хунты прошли в разных регионах страны параллельно с парадом. Силовики убили более 100 человек, в том числе детей. По сообщениям СМИ, в Мандалае, втором по величине городе Мьянмы, было убито 40 человек, в том числе 5-летний мальчик и 13-летняя девочка. Также в районе Сагаинг был убит 13-летний мальчик. Делегация ЕС в Мьянме назвала 27 марта «Днем террора и позора».
Министры обороны 12 стран, включая Великобританию, Японию и Австралию, выступили с совместным заявлением, осуждающим военное насилие. Европейский союз (ЕС) ввел санкции в отношении лидеров военной хунты. В то же время Россия начала говорить об углублении военных отношений с Бирмой. Это единственная страна, пославшая на парад 27 марта представителей своего министерства обороны. Более того, визит замминистра обороны России в Мьянму стал первым визитом высокопоставленного иностранного чиновника в страну после военного переворота.
В Мьянме военный переворот произошел первого февраля. Лидеры военной хунты обьявили сфальсифицированными выборы, арестовали лидера и президента победившей партии Аун Сан Су Чжи и захватили власть. За военным переворотом последовали масштабные акции протеста в стране. Полиция против демонстрантов применила слезоточивый газ, резиновые пули, звуковые гранаты и огнестрельное оружие. По данным Ассоциации помощи политическим заключенным, после военного переворота более 2600 человек были арестованы и более 400 убиты. Китай и Россия заблокировали осуждение военного переворота в Мьянме в Совете Безопасности ООН. Россия назвала военный переворот "чисто внутренним делом суверенного государства".
Россия и Мьянма много лет сотрудничают по военным вопросам. В январе, за неделю до военного переворота, во время визита министра обороны Сергея Шойгу в столицу Нейпьидо, Россия согласилась поставить Бирме ракетный комплекс, беспилотные летательные аппараты и радары. По данным Стокгольмского международного института исследования проблем мира, не менее 16% оружия, закупленного Мьянмой в 2014-2019 годах, поступило из России. Кремль продавал оружие военным, которые из-за убийств невинных мирных жителей, были занесены Западом в санкционный список. Теперь высокопоставленные российские чиновники пожимают руки убийцам невинных людей, в том числе детей, и разговаривают с ними о «дружбе».