სად უტევდნენ რუსული ჯარები სამედიცინო დაწესებულებებს, სკოლებს და უდანაშაულო ადამიანებს
რუსეთის წამყვანი უფლებადამცველი ორგანიზაციები, მათ შორის „მემორიალი“, კრემლს სირიაში ადამიანის ფუნდამენტური უფლებების უხეშად დარღვევაში ადანაშაულებენ. ორგანიზაციებმა გამოაქვეყნეს 198 გვერდიანი ანგარიში, სახელწოდებით „დამანგრეველი ათწლეული: ადამიანის უფლებებისა და ჰუმანიტარული სამართლის დარღვევები სირიის ომში”. ეს პირველი შემთხვევაა, როდესაც დოკუმენტის საშუალებით, ოფიციალურ მოსკოვს სირიის კონფლიქტში მისი როლისა და სამოქალაქო პირების მკვლელობის მიზეზით, თავად რუსი უფლებადამცველები აკრიტიკებენ.
რუსმა უფლებადამცველმა ორგანიზაციებმა ანგარიშზე მუშაობისას სირიის კონფლიქტში გადარჩენილ ადამიანებთან 150-ზე მეტი ინტერვიუ ჩაწერეს. ეს ხალხი ახლა ძირითადად რუსეთში, ლიბანში, იორდანიაში, თურქეთში, გერმანიასა და ბელგიაში ცხოვრობს. ანგარიშში ვკითხულობთ: „ჩვენს მიერ გამოკითხული ადამიანების უმრავლესობა აღნიშნავს, რომ რუსეთი მათთვის არა მხსნელი, არამედ დესტრუქციული გარე აქტორია, რომლის სამხედრო და პოლიტიკურმა ჩართულობამ კონფლიქტში, ომის დამნაშავე ასადს ძალაუფლების შენარჩუნების შესაძლებლობა მისცა. ჩვენი რესპოდენტების ნაწილმა გვითხრა, რომ მათი საყვარელი ადამიანები სწორედ რუსულ დაბომბვებს ემხსვერპლნენ“ .
უფლებადამცველების ანგარიში სირიაში სამოქალაქო პირების მკვლელობასა და ასადის რეჟიმის მხარდაჭერაში, პირდაპირ რუსეთს ადანაშაულებს. დოკუმენტში ხაზგასმულია, რომ ბაშარ ალ-ასადის რეჟიმი ქიმიური იარაღის გამოყენებით მასობრივ და სასტიკ მკვლელობებშია ბრალდებული. სწორედ ამ პროცესებში ასრულებს კრემლი მთავარ როლს და შესაბამისად კაცობრიობის წინააღმდეგ ჩადენილ დანაშაულებზეც პასუხისმგებლობა ეკისრება.
ანგარიშის ავტორი ორგანიზაციები მოსკოვს რუსეთის არმიის მიერ სირიის ტერიტორიაზე დაბომბვების დამოუკიდებელი გამოძიების ჩატარებისა და მსხვერპლთათვის კომპენსაციის გადახდისკენ მოუწოდებენ. უფლებადამცველები აღნიშნავენ, რომ რუსეთის მოსახლეობის უმრავლესობამ არც კი იცის, რომ კრემლი სხვა ქვეყნის კონფლიქტში ასეთი დოზით ერევა.
„რუსეთმა და ირანმა სირიის პრეზიდენტის, ბაშარ ალ-ასადის მიერ ძალაუფლების შენარჩუნებაში კრიტიკული როლი ითამაშეს.“ - ნათქვამია ანგარიშში.
უფლებადამცველები აღნიშნავენ, რომ მოსკოვი მხარს უჭერს ასადს, რომელიც ათწლიანი კონფლიქტის მთავარი „გმირია“. სირიის სამოქალაქო ომმა ათასობით უდანაშაულო სიცოცხლე შეიწირა და მილიონობით ადამიანი დევნილად აქცია. სირიის ადამიანის უფლებათა დაცვის ორგანიზაციის მიერ გავრცელებული ინფორმაციით, კონფლიქტის დაწყებიდან დღემდე, სულ მცირე 388,652 ადამიანი დაიღუპა. გასული წლის ანგარიშში „Amnesty International“ რუსი სამხედროების ქმედებებს დამასკოში კაცობრიობის წინააღმდეგ ჩადენილ ომის დანაშაულს უტოლებდა. ორგანიზაცია ხაზგასმით აღნიშნავდა, რომ რუსული ჯარები მიზანმიმართულად უტევდნენ სამედიცინო დაწესებულებებს, სკოლებს და უდანაშაულო ადამიანებს.
სირიის კონფლიქტი, რომელსაც რუსული ორგანიზაციები „დამანგრეველ ათწლეულს“ უწოდებენ, კიდევ ათიათასობით ადამიანის სიცოცხლეს შეიწირავს, სანამ პუტინი „იმპერატორის“ პოზიციას ინარჩუნებს. როგორც არ უნდა ეცადოს მოსკოვი ადამიანებს მისთვის სასურველი ვერსია შეაჩეჩოს, რუსეთის პრეზიდენტის მხარეს სულ მცირე მორალური უპირატესობა არასდროს არ იქნება. სირიელი ბავშვები და უდანაშაულო ადამიანები კრემლის ექსპანსიურ პოლიტიკას ეწირებიან.

Российские войска атаковали медицинские учреждения, школы и ни в чем не повинных людей
Ведущие российские правозащитные организации, в том числе «Мемориал», обвинили Кремль в грубых нарушениях прав человека в Сирии. Организации опубликовали 198-страничный доклад под названием «Десять страшных лет: нарушения прав человека и гуманитарного права во время войны в Сирии». Это первый случай, когда посредством документа, официальная Москва подвергается такой критике со стороны самих российских правозащитников за ее роль в сирийском конфликте и убийстве мирных жителей.
Во время работы над докладом российские правозащитные группы записали более 150 интервью с выжившими в сирийском конфликте. Эти люди сейчас живут в основном в России, Ливане, Иордании, Турции, Германии и Бельгии. В докладе говорится: «Большинство людей, с которыми мы беседовали, говорят, что Россия - не спаситель, а деструктивный внешний игрок, чье военное и политическое участие в конфликте позволило военному преступнику Асаду сохранить власть. Некоторые из наших респондентов сказали нам, что их близкие стали жертвами российской бомбардировки».
В докладе прямо обвиняют Россию в убийствах мирных жителей в Сирии и поддержке режима Асада. В документе подчеркивается, что режим Башара Асада обвиняется в массовых и жестоких убийствах с применением химического оружия. Именно в этих процессах Кремль играет ключевую роль и, следовательно, несет ответственность за преступления, совершаемые против человечности.
Авторы доклада призывают Москву провести независимое расследование бомбардировок сирийской территории российской армией и выплатить компенсацию пострадавшим. Правозащитники отмечают, что большинство населения России даже не подозревает о том, что Кремль в такой дозе вмешивается в конфликт в другой стране. «Россия и Иран сыграли решающую роль в сохранении власти президента Башара Асада», - говорится в докладе.
Правозащитники заявляют, что Москва поддерживает Асада, главного «героя» десятилетнего конфликта. Гражданская война в Сирии унесла жизни тысяч ни в чем не повинных людей и лишила миллионы своих домов. По данным Сирийской Организации по правам человека с момента начала конфликта было убито не менее 388 652 человека. В прошлогоднем докладе Amnesty International приравняла действия российских военных в Дамаске к военным преступлениям против человечности. В организации подчеркнули, что российские войска умышленно нападали на медицинские учреждения, школы и невинных людей. Сирийский конфликт, который российские организации характеризуют как «Десять страшных лет», будет стоить жизни еще десяткам тысячам людей, поскольку Путин остаётся «императором». Но как бы Москва ни пыталась убедить людей в своей правоте, у российского президента никогда не будет и минимального морального преимущества. Ведь до сих пор, сирийские дети и ни в чем не повинные люди приносятся в жертву экспансионистской политике Кремля.