აფხაზური დელეგაცია მოსკოვში სოხუმის აეროპორტის პოტენციურ ინვესტორებს შეხვდა
ოკუპირებული აფხაზეთის დე ფაქტი მთავრობის ვიცე-პრემიერი, ეკონომიკის მინისტრი კრისტინა ოზგანი მოსკოვში ვიზიტის ფარგლებში სოხუმის აეროპორტის პოტენციურ ინვესტორებს შეხვდა, - იუწყება დე ფაქტო სამინისტროს პრეს-სამსახური, თუმცა ინვესტორთა ვინაობას არ აკონკრეტებს.
«შეხვედრის ფარგლებში მხარეებმა საგზაო რუქა და აეროპორტის ინფრასტრუქტურის რეკონსტრუქციის მასტერ-გეგმა განიხილეს», – ნათქვამია დე ფაქტო სამინისტროს პრეს-სამსახურის ინფორმაციაში.
მანამადე რუსული ТАСС-ისთვის მიცემულ ინტერვიუში დე ფაქტო პრეზიდენტმა ასლან ბჟანიამ განაცხადა, რომ "ფრენების დაწყებამდე ჯერ კიდევ შორია, თუმცა როგორც პრეზიდენტმა პუტინმა თქვა, "აუცილებლად ვიფრენთ».
ავიამიმოსვლის საკითხი ბჟანიამ ცოტა ხნის წინ "როსავიაციის" წარმომადგენლებთანაც განიხილა. გასული წლის ნოემბერში კი როსავიაციის დელეგაცია სოხუმში იმყოფებოდა აეროპორტის ტექნიკური მდგომარეობის შესასწავლად და სარემონტო სამუშაოების გეგმის განსასაზღვრად.

Кристина Озган в Москве встретилась с потенциальным инвестором Сухумского аэропорта
Вице-премьер, министр экономики самопровозглашенной республики Абхазия Кристина Озган встретилась в Москве с потенциальным инвестором Сухумского аэропорта. Об этом сообщили в пресс-службе абхазского ведомства, не указывая личность инвестора или название компании.
«В ходе встречи они обсудили дорожную карту и мастер-план реконструкции инфраструктуры аэропорта», – сказано, по информации "Эха Кавказа", в сообщении.
Ранее в интервью ТАСС абхазский президент Аслан Бжания заявил, что до полетов еще долго, но Владимир Путин на встрече с ним сказал: «Полетим».
Вопрос возобновления авиасообщения Бжания недавно обсудил с руководителем российского Федерального агентства воздушного транспорта (Росавиация). А в ноябре прошлого года делегация Росавиации посетила Сухуми, изучила техническое состояние аэропорта и определила дальнейшие шаги по его ремонту.