რა მიზნით ეწვევა ლავროვი კავკასიის ორ ქვეყანას – ოლევს ნიკერსის ანალიზი
მაისის პირველ ნახევარში რუსეთის საგარეო საქმეთა მინისტრი სერგეი ლავროვი ერევანსა (5-6 მაისი) და ბაქოს (10-11) ეწვევა. მოსალოდნელია უმაღლესი დონის შეხვედრები ორივე ქვეყანაში. ვიზიტის მიზნებთან დაკავშირებით აზერბაიჯანულ და სომხურ ექსპერტულ წრეებში გამოითქვა მოსაზრებები, რომ რუსეთს ირანის აქტიურობა და სომხეთისადმი აშშ-ის ინტერესი აშფოთებს; ლავროვი შეეცდება, დაარწმუნოს აზერბაიჯანი, შევიდეს ევრაზიის ეკონომიკურ კავშირში; ამასთან, ლავროვი ისაუბრებს სატრანზიტო კავშირებზე, მათ შორის, საუბარი შეეხება სომხეთის სიუნიკის რეგიონს, რომელიც ესაზღვრება ირანს და რომელიც აზერბაიჯანს აშორებს ნახიჩევანის ავტონომიური ოლქისგან. მაინც რა საკითხებზე სამსჯელოდ მიდის რუსი დიპლომატი სამხრეთ კავკასიის ორ ქვეყანაში? რა დასკვნის შესაძლებლობას გვაძლევს მოვლენათა ანალიზი? ამ საკითხებზე „აქცენტი“ ბალტიის ქვეყნების უსაფრთხოების ფონდის პრეზიდენტს ოლევს ნიკერსს ესაუბრა:
„ერევანში ლავროვის ვიზიტის დროს პირველ რიგში სომხურ მხარესთან "ევრაზიულ ეკონომიკურ კავშირში" აზერბაიჯანის გაწევრიანებას განიხილავენ. რათა შეინარჩუნოს ზეწოლა ბაქოზე“,– ფიქრობს ნიკერსი.
ანალიტიკოსის აზრით, დასავლეთსა და რუსეთს შორის ურთიერთობის დაძაბვის ფონზე, ლავროვი ვიზიტს პოზიტიური „ქულების“ ჩასაწერად გამოიყენებს:
"იმ ფონზე, როდესაც დასავლეთსა და მოსკოვს შორის ურთიერთობა კიდევ უფრო დაიძაბა ნავალნისა და ჩეხეთის ინციდენტის გამო, ვფიქრობ, ლავროვი ამ ვიზიტებს პოზიტიური ქულების ჩასაწერად გამოიყენებს: ვიზიტი მიზნად ისახავს კიდევ ერთხელ დაადასტუროს რუსეთის იმიჯი, როგორც შეუცვლელი რეგიონული ძალის მშვიდობის მიღწევა–შენარჩუნებასა და წესების დადგენაში. ვფიქრობ, ერთ – ერთი პრაქტიკული მიზანი უნდა იყოს კონკრეტული ნაბიჯების გამოკვეთა რეგიონულ სატრანსპორტო ქსელებთან მისი მოკავშირე სომხეთის დასაკავშირებლად. თუ სომხეთში პოლიტიკური არასტაბილურობა ჩამოყალიბდა, რუსეთმა შესაძლოა, დაკარგოს იგი, როგორც მოკავშირე. ამდენად, რუსეთი დაინტერესებულია, სომხეთმა პოტენციური ეკონომიკური ზრდა გამოიყენოს, რაც სავარაუდოდ, ხელს შეუწყობს სომხეთის ამჟამინდელი პოლიტიკური ელიტის პოპულარობას. გარდა ამისა, უფრო ძლიერი სომხეთი რუსეთს თურქეთის რეგიონული ამბიციების შეზღუდვაში დაეხმარება. თუმცა რეგიონში ეკონომიკური ურთიერთდამოკიდებულების პოტენციური ბერკეტი შესაძლოა, იყოს ლავროვის გრძელვადიანი გეგმა, რათა გაითვალისწინოს რეგიონში არა მხოლოდ თურქეთის, არამედ ჩინეთის ყოფნაც".
კავკასიაში აქტიური ჩინეთი
ანალიტიკოსი სამხრეთ კავკასიის ქვეყნებში ჩინურ ინვესტიციებზე ამახვილებს ყურადღებას და რეგიონში მის მეტ ჩართულობას პროგნოზირებს:
„რეგიონში ჩინეთის ინტერესებისა და შესაძლებლობების მიმართ სკეპტიციზმის მიუხედავად, ბოლო წლების განმავლობაში სამხრეთ კავკასიაში ჩინეთის ჩართულობის მნიშვნელოვანი ზრდა განხორციელდა საქართველოსთან, სომხეთსა და აზერბაიჯანთან რამდენიმე ორმხრივი შეთანხმებებით. ამის ერთ–ერთი მაგალითია, "ერთი სარტყელი ერთი გზის" ინიციატივა. ჩინეთი დიდი ხნის განმავლობაში რჩებოდა საქართველოსთვის მთავარი საექსპორტო ქვეყნების ათეულში. ბოლო რამდენიმე წელიწადია, რეგიონში ჩინეთის ვაჭრობის 40%–ზე მეტი აზერბაიჯანთან ხორციელდება. გარდა ამისა, სავაჭრო მაჩვენებლები შთამბეჭდავია ჩინეთ– სომხეთის სავაჭროო ურთიერთობებში. ჩინეთმა მეტი თანამშრომლობის სურვილი გამოხატა და 2012 წლიდან სომხეთში დახმარების რამდენი პროგრამას ახორციელებს. სამომავლოდ სავარაუდოდ, უნდა ველოდოთ რეგიონში ჩინეთის უფრო აქტიურ ჩართულობას“.
„ზანგეზურის დერეფანთან დაკავშირებით რამდენიმე გამოწვევა არსებობს, რომელიც ფართო გავლენას მოახდენს სომხეთზე, აზერბაიჯანზე და მიმდებარე ქვეყნებზე“
„ზანგეზურის (სიუნიკი) დერეფნის ხელახლა გახსნასთან დაკავშირებით აზერბაიჯანისთვის რამდენიმე გამოწვევა არსებობს, რომელიც ფართო გავლენას მოახდენს სომხეთზე, აზერბაიჯანზე და მიმდებარე ქვეყნებზე. მარშრუტის ირგვლივ არსებული დაძაბულობა და შექმნილ ვითარებაში სომხეთთან და აზერბაიჯანთან რუსეთის ძალაუფლების თამაში, რა თქმა უნდა, ამ საკითხს ბაქოში განხილვის პრიორიტეტულ თემად აქცევს. საკითხს განიხილავენ ერევანშიც. მიუხედავად იმისა, რომ უკვე არსებობს ბაქო - თბილისი - ყარსის სარკინიგზო გზა, პირდაპირი სახმელეთო ხაზი უზრუნველყოფს აზერბაიჯანის მოკლე ტრანზიტს თურქეთში და გარკვეულწილად, გაზრდის ვაჭრობას და განავითარებს ეკონომიკურ ურთიერთობებს“,– დასძენს ანალიტიკოსი.

Olevs Nikers on Russian FM’s visit to Armenia and Azerbaijan – What’s Lavrov’s goal?
In the first half of May, Russian Foreign Minister Sergei Lavrov is scheduled to visit Yerevan (May 5-6) and Baku (May 10-11).
According to President of the Baltic Security Foundation, Olevs Nikers, Lavrov’s visit may have several goals.
As he told the Accent, Lavrov intends these visits to score positive headlines that could dilute the negative exchanges Moscow has had with the West in connection with Russian opposition leader Alexey Navalny and the incident in Czechia.
“The visit is intended to reaffirm the image of Russia as an indispensable regional force in achieving and maintaining peace and setting the rules. One of the practical objectives must be the identification of concrete steps to reconnect its ally Armenia to the regional transport networks. If political stability in Armenia decreases, Russia may lose it as an ally, but a more likely concern is that the alliance with Armenia may become a liability if the government, albeit friendly, descends into chaos. Therefore Russia is interested for Armenia to harness the potential economic growth that may improve the popularity of the current political elite. A stronger Armenia would also help Russia to limit the regional ambitions of Turkey. However, a potential leverage through economic interdependence may be Lavrov's long-term plan for the region, keeping in mind not only the presence of Turkey, but also that of China,” Nikers said.
China in the Caucasus
According to him, despite existing scepticism on China's interest and power projection capabilities in the region, remarkable increase of Chinese engagement in the South Caucasus in recent years has been conducted through several bilateral arrangements with Georgia, Armenia and Azerbaijan.
“For instance, on their participation in the Belt and Road Initiative (BRI).” he added.
As Nikers said, China long time remained among Georgia’s top ten largest export partners, accumulating more than 5 percent of Georgia’s exports over the past few years and more than 40 percent of China’s trade within the region is conducted with Azerbaijan and trade figures are also quite impressive in China's trade relations with Armenia too.
“China has expressed its interest for broader cooperation, implementing several assistance programmes in Armenia since 2012. In prediction of China's patience and long term planning for regional engagement, regardless of current expectations of "low profile" nature of China's immediate behaviour in the region, we might expect more active engagement in the future, which is related to the eventual growth of the China's economy and subsequent variations within power projection trajectories in the coming decades,” he said.
Zangezur Corridor
According to Nikers, there are several challenges for Azerbaijan for reopening the Zangezur corridor, which would have wide regional implications for Armenia and Azerbaijan and all encompassing countries.
“Tensions in the area of prospective route and Russia's power play in this situation with Armenia and Azerbaijan of course makes this issue as one of the priority topics for discussions in Baku and this will be discussed in Yerevan as well. While already having Baku - Tbilisi - Kars railroad, direct land route would provide Azerbaijan shorter transit to Turkey and a certain growth potential for trade and development of economic relations, as well as benefit to the concept of further integration of Turkic states and it may become a sound articulation or the "Turkic World”, he added.