კულება: "ტრამპის ადმინისტრაციის მმართველობის წლები უკრაინისთვის რთული პერიოდი იყო"
უკრაინის საგარეო საქმეთა მინისტრ დიმიტრი კულებას განცხადებით, აშშ–ის ექს–პრეზიდენტ დონალდ ტრამპის ადმინისტრაციის მმართველობის წლები უკრაინისთვის რთული პერიოდი იყო.
„ეს იყო რთული პერიოდი და ამ დროს ჩვენ ყველა ფოკუსირებული ვიყავით მხოლოდ ერთზე – აშშ-ის ორპარტიული მხარდაჭერის შენარჩუნებაზე“, – განაცხადა კულებამ.
მისი თქმით, კიევი მომავალშიც გააგრძელებს მუშაობას იმის უზრუნველსაყოფად, რომ დემოკრატებთანაც და რესპუბლიკელებთანაც კარგი ურთიერთობები ჰქონდეს.
2019 წელს აშშ-ის იმჟამინდელი პრეზიდენტი დონალდ ტრამპი ჯო ბაიდენის შვილის ჰანტერ ბაიდენის წინააღმდეგ გამოძიებასთან დაკავშირებით ვლადიმირ ზელენსკიზე ზეწოლაში დაადანაშაულეს. ამის საფუძველზე წარმომადგენელთა პალატამ დონალდ ტრამპს ბრალი წაუყენა. მოგვიანებით, სენატმა პრეზიდენტი გაამართლა.
შეგახსენებთ, რომ დღეს უკრაინაში ვიზიტით აშშ–ის სახელმწიფო მდივანი იმყოფება. კიევში ჩასულმა დიპლომატმა კიდევ ერთხელ დაადასტურა ვაშინგტონის მხარდაჭერა უკრაინის სუვერენიტეტისა და ტერიტორიული მთლიანობისადმი.

The Trump administration was a 'difficult time' for Ukraine, says foreign minister
The years of the Trump administration were "a difficult time" for Ukraine, the country's foreign minister told CNN Wednesday, ahead of US Secretary of State Antony Blinken's trip to Kiev.
In an exclusive and wide-ranging interview, Foreign Minister Dmytro Kuleba also touched on the buildup of Russian forces on Ukraine's border, potential military support from the United States, and President Joe Biden's offer of a summit with Russian leader Vladimir Putin.
Kuleba's comments about Donald Trump's fraught term in the White House follow the 2019 scandal involving Trump and allegations that he pressured Ukrainian President Volodymyr Zelensky to investigate his political rival Biden and his son, Hunter ahead of the 2020 election.
The long-running crisis upended politics in Washington, and evolved into a full-blown impeachment investigation -- of which Trump was later acquitted.Kuleba said of the Trump administration: "It was a difficult time and at that point we were all focused on one thing ... on maintaining bipartisan support in the United States."The minister added that the Ukrainian government will continue to invest in relations with both Democrats and Republicans in the US to ensure relations between the two countries are on more "solid ground."