ისრაელი ორი დაღუპულისა და რამდენიმე ათეული დაჭრილის შესახებ იუწყება
ღაზას სექტორის მხრიდან განხორციელებული სარაკეტო იერიშების შედეგად ისრაელში ორი ხანდაზმული ქალი დაიღუპა, საავადმყოფოებში რამდენიმე ათეული დაჭრილია გადაყვანილი, - იუწყება ებრაული მედია პოლიციასა და მედიკოსებზე დაყრდნობით.
11 მაისს ღამით ღაზას სექტორიდან ისრაელის მიმართულებით 200-მდე რაკეტა გაუშვეს. მათი ნაწილი სისტემა "რკინის გუმბათმა" გაანეიტრალა. იერიშებზე პასუხისმგებლობა რადიკალურმა დაჯგუფებებმა "ჰამასმა" და "ისლამურმა ჯიჰადმა" აიღეს.
თავის მხრივ, ისრაელმა საპასუხოდ პალესტინელების 100-ზე მეტ სამხედრო ობიექტზე მიიტანა იერიში. ადგილობრივი მედია 20-ზე მეტი მოქალაქის, მათ შორის ბავშვების დაღუპვის შესახებ იუწყება.
ისრაელის არმიის ინფორმაციით, ღაზას სექტორზე განხორციელებული დარტყმების შედეგად რადიკალური მოძრაობა "ჰამასისა" და "ისლამური ჯიჰადის" 15 წევრია ლიკვიდირებული. ჯანდაცვის სამინისტრო ღაზაში იუწყება 100-ზე მეტი დაჭრილისა და 23 დაღუპულის შესახებ, რომელთა შორის 9 ბავშვია.
ბოლო დღეებში ისრაელსა და პალესტინელებს შორის კონფლიქტი საგრძნობლად გამწვავდა. მუსლიმებისთვის წმინდა რამადანის თვის განმავლობაში იერუსალიმში არაერთგზის მოხდა გააფრთრებული შეტაკებები, რომელთა შედეგად ასობით ადამიანი დაშავდა.
შეტაკებები, მათ შორის, იერუსალიმის ისტორიულ ნაწილში საპოლიციო ჯებირების აღმართვასა და შეიხ-ჯარას კვარტლიდან პალესტინური ოჯახების გასახლების სავარაუდო საფრთხეს უკავშირდებოდა.
ევროკავშირმა ისრაელის ტერიტორიაზე სარაკეტო იერიშები დაგმო და მდინარე იორდანის დასავლეთ ნაპირსა და ღაზას სექტორში ძალადობის შეწყვეტისკენ მოწოდებით გამოვიდა.
საქართველოს საელჩო ისრაელში მყოფ მოქალაქეებს უსაფრთხოების ზომების დაცვისკენ მოუწოდებს და აფრთხილებს, არ დატოვონ საცხოვრებელი ადგილი.
როგორც საელჩოს ფეისბუქგვერდზე გამოქვეყნებულ ინფორმაციაშია აღნიშნული, გაფრთხილებისა და მოწოდების მიუხედავად, საქართველოს მოქალაქეების ნაწილი მაინც არ იკავებს თავს გარე პერიმეტრზე გასვლისგან.
„განსაკუთრებული სიფრთხილისკენ მოგიწოდებთ შემდეგ ქალაქებში მცხოვრებ მოქალაქეებს: აშკელონი, რიშონ ლეციონი, აშდოდი, ხოლონი, ბათ იამი, თელ ავივი, ჰერცელია, რამათ განი, გივატაიმი, ბნეიბრაკი, (სრულად ქვეყნის ცენტრის), ბეერშევა ნეტივოტი, ნეთანია.
გავრცელებული მუქარის თანახმად, თავდასხმები ინტენსიურად ამ ქალაქებზე განხორციელდება. არ დატოვოთ საცხოვრებელი ადგილი! შედით დაცულ ოთახში. თუ ასეთი არ არსებობს – კიბის შიდა უჯრედში ან თავშესაფარში.
შეინარჩუნეთ სიმშვიდე.
ჩვენთვის ცნობილი გახდა, რომ გაფრთხილების და მოწოდების მიუხედავად, ჩვენი მოქალაქეების ნაწილი მაინც არ იკავებს თავს გარე პერიმეტრზე გასვლისგან!
დაბეჯითებით გაფრთხილებთ, ვითარება არის სერიოზულად მძიმე და არაპროგნოზირებადი. მოგიწოდებთ, დაიცვათ უსაფრთხოების ზომები“, – აღნიშნულია საელჩოს ინფორმაციაში.

Израиль сообщил о гибели двух человек в ходе обстрелов из сектора Газа
В Израиле две пожилые жительницы Ашкелона погибли в результате ракетных обстрелов со стороны сектора Газа. Об этом пишут израильские СМИ со ссылкой на полицию и медиков. В больницы с ранениями разной степени тяжести доставлено несколько десятков пострадавших, - сообщает "Радио Свобода".
В ночь на вторник, 11 мая по территории Израиля были выпущены около 200 ракет. Часть из них перехватила система «Железный купол». Ответственность за обстрелы взяли на себя радикальные группировки ХАМАС и «Исламский джихад».
В свою очередь армия обороны Израиля атаковала более 100 военных объектов палестинцев. Палестинские СМИ сообщают о гибели более двух десятков человек, включая детей. Израильская сторона утверждает, что вела прицельный огонь по объектам радикальных группировок. Часть из них находилась рядом с жилыми зданиями.
Обстановка в регионе накалилась в последние дни из-за возможного выселения нескольких арабских семей из района Восточного Иерусалима. Такое решение принял израильский суд. Это вызвало недовольство палестинцев. 7 мая, после вечерней пятничной молитвы они стали забрасывать полицейских камнями, бутылками и кусками арматуры.
Для локализации конфликта полиция перекрыла для мусульман вход на Храмовую гору. По информации палестинских СМИ, израильтяне стали стрелять резиновыми пулями и применили светошумовые гранаты. Через некоторое время полиция взяла штурмом дворы мечети Аль-Акса и силой заставила людей посетителей покинуть территорию.
Решение суда о законности выселения палестинцев отложили, но столкновения продолжились.
На фоне продолжающихся столкновений израильская полиция приняла решение закрыть вход на Храмовую гору и для иудеев, несмотря на национальный праздник - День Иерусалима. В этот день в 1967 году по итогам Шестидневной войны было официально объявлено об установлении над восточными районами города израильского суверенитета.
Палестинская сторона объявила о начале военной операции «Иерусалимский меч». Через несколько часов Армия обороны Израиля начала операцию «Страж стен». Израиль и Палестинская автономия обвиняют друг друга в эскалации конфликта. ООН, Евросоюз и США высказали свою обеспокоенность и призвали к сдержанности.