კადიროვი "განადგურებით" დაემუქრა ინტერნეტ-მომხმარებელს, რომელმაც ის "შაითანად" მოიხსენია
ჩეჩნეთის რესპუბლიკის კრემლის მიერ ხელდასმული ლიდერი რამზან კადიროვი პირობას დებს, "იპოვოს და გაანადგუროს" ინტერნეტ-მომხმარებელი, რომელმაც იგი "შაითანად" მოიხსენია.
«შენ ადამიანი არ ხარ, შაითანი ხარ», – კითხულობს სოცქსელებში გავრცელებულ ვიდეოში კადიროვი ინტერნეტ-პოსტს, რომელიც ინსტაგრამ-ფაბლიქ «ЧП Чечня»-ში 17 მაისს გამოქვეყნდა და იქვე პუბლიკაციის ავტორს "დაირექთში" საკუთარი კოორდინატების მითითებას სთავაზობს.
როგორც ჩეჩნეთის ლიდერი აცხადებს, პოსტის ავტორს "შეუძლია, ანდერძის წერა დაიწყოს».
«ძალიან ბევრი შაითანი გავანადგურე და შენც გაგანადგურებ!», – იმუქრება კადიროვი.
აპრილის ბოლოს გროზნოში სასამართლომ ვერ დაადგინა დარღვევები იმ გამომძიებლის მოქმედებაში, რომელმაც უარი განაცხადა, საქმე აღეძრა კადიროვის წინააღმდეგ. საქმის აღძრვას უფლებადამცველები კადიროვის მიერ 2019 წელს საჯაროდ გაჟღერებული მუქარების საფუძველზე ითხოვდნენ. საუბარია, კერძოდ, მის მოწოდებებზე იმ უფლებადამცველებისა და ჟურნალისტების "მკვლელობისკენ", რომლებიც კადიროვის ხელისუფლებას აკრიტიკებდნენ და რეგიონში ადამიანის უფლებების მასობრივ დარღვევებს აშუქებდნენ.

Кадыров пообещал «уничтожить» интернет-пользователя, назвавшего его «шайтаном»
Глава Чеченской республики Рамзан Кадыров пообещал найти и «уничтожить» того, кто оставил оскорбительный комментарий под его постом в одной из соцсетей. Имя обидчика он не назвал.
«Ты не человек, ты просто шайтан», – зачитывает пост чиновник на видео, опубликованном в инстаграм-паблике «ЧП Чечня» 17 мая, и предлагает тому оставить свои координаты в директе. При этом слышно, как Кадыров делает скрин – вероятно, комментария.
Глава Чечни заявляет, что оставивший этот пост будет «писать завещание».
«Я очень много шайтанов уничтожал и тебя тоже уничтожу», – признается Кадыров.
В конце апреля суд в Грозном не нашел нарушений в действиях следователя, отказавшегося возбуждать уголовное дело против главы Чечни. На этом настаивают правозащитники – из-за угроз, публично озвученных Кадыровым в 2019 году. В заявлениях Кадырова, о которых идет речь, он призвал «убивать» правозащитников и журналистов, которые публикуют сведения о нарушениях прав человека в Чечне, а также критиков региональных властей в соцсетях.