დოდონი "ასოცირებული ტრიოს" ანულირებას მოითხოვს
მოლდოვას ექს-პრეზიდენტი, სოციალისტთა პარტიის ლიდერი იგორ დოდონი კიშინიოვს, კიევსა და თბილისს შორის ევროინტეგრაციის საკითხებში გაძლიერებული თანამშრომლობის შესახებ ხელმოწერილ მემორანდუმს "დაუფარავად ანტირუსულ, ძალზე საშიშ დოკუმენტად" მიიჩნევს და მის ანულირებას მოითხოვს.
«ეს ძალზე საშიში დოკუმენტია. მე ვკითხე აურელიუ ჩოკოის (მოლდოვას პრემიერის მოვალეობის შემსრულებელი, საგარეო საქმეთა და ევროინტეგრაციის მინისტრი – რედ.), «რა გააკეთეთ? ვინ მოგანიჭათ ამის უფლებამოსილება? ვის სჭირდება ეს ერთობლივი დეკლარაცია?». მესმის უკრაინისა და საქართველოსი, რომლებიც ნატო-ში ისწრაფვიან. მაგრამ მოლდოვა სად მიძვრება? ჩვენი პრობლემები არ გვყოფნის? საქმე არ გვაქვს? გადაუჭრელი გვაქვს დნესტრისპირეთის საკითხი, ისინი კი ვიღაცის წინააღმდეგ რაღაცას აფორმებენ», – განაცხადა დოდონმა და დასძინა, რომ აუცილებელია ამ მემორანდუმის ანულირება.
საქართველოს, უკრაინისა და მოლდოვას საგარეო პოლიტიკური უწყებების ხელმძღვანელებმა ე.წ. "ასოცირებული ტრიოს" შესახებ სამმხრივ მემორანდუმს 17 მაისს მოაწერეს ხელი.
იგორ დოდონს პრორუსულ, ხანდახან კი უშუალოდ პროპუტინურ პოლიტიკოსად მოიაზრებენ. მის ქართველ მეგობრებს შორისაა ულტრაკონსერვატიული და ანტიდასავლური განცხადებებით ცნობილი ბიზნესმენი ლევან ვასაძე, რომელმაც ცოტა ხნის წონ ოფიციალურად განაცხადა პოლიტიკაში მოსვლის თაობაზე და პარტიაც ჩამოაყალიბა.

Додон требует аннулировать «Ассоциированное трио» Молдовы, Украины и Грузии
Экс-президент Молдовы, лидер Партии социалистов Игорь Додон раскритиковал подписанный меморандум о начале усиленного сотрудничества по вопросам европейской интеграции между Кишиневом, Киевом и Тбилиси. Пророссийский политик заявил, что документ «носит явно антироссийский характер».
«Это очень опасный документ. Я спросил Чокоя (и.о. премьер-министра, министр иностранных дел и европейской интеграции Молдовы Аурелиу Чокой – ред.) «Что вы там делали, кто вас уполномочил. Кому нужна это совместная декларация Украины, Молдовы и Грузии?» Я понимаю Украину и Грузию, которые хотят в НАТО. А Молдова куда лезет? Нечем заняться, у нас своих проблем нет? У нас нерешенная приднестровская проблема, а они что-то подписывают против кого-то», – рассказал, по сообщению "Радио Свобода", Додон и добавил, что меморандум необходимо аннулировать.
Министры иностранных дел Украины, Грузии и Молдовы Дмитрий Кулеба, Давид Залкалиани и Аурелиу Чокой подписали трехсторонний меморандум о начале усиленного сотрудничества по вопросам европейской интеграции «Ассоциированное трио» 17 мая.
Меморандум устанавливает цели сотрудничества стран, которые подписали Соглашение об ассоциации с ЕС, и обеспечивает нормативную основу для проведения совместных дипломатических шагов, трехсторонних консультаций, мер информирования общественности.
Игоря Додона часто называют «пророссийским» или даже «пропутинским» политиком. Среди грузинских друзей Додона – известный своими ультраконсервативными и антизападными взглядами бизнесмен Леван Васадзе, который недавно объявил о создании политической партии.