მედია: პოლონეთმა თავის საჰაერო სივრცეში "ბელავიას" ლაინერი არ შეუშვა
პოლონეთმა თავის საჰაერო სივრცეში "ბელავიას" ლაინერი არ შეუშვა. თვითმფრინავმა, რომელიც მინსკი-ბარსელონას რეისს ასრულებდა, გარკვეული დროის განმავლობაში პოლონეთის საზღვართან წრეები არტყა, მერე კი უკან - მინსკის აეროპორტისკენ აიღო გეზი, - იუწყება "Радио Коммерсантъ".
მისივე ინფორმაციით, "პოლონეთის მხარეს ამასთან დაკავშირებით კომენტარი ჯერ არ გაუკეთებია, თუმცა როგორც ჩანს, ბელარუსის ყველა მეზობელმა, რუსეთის გარდა, ბელარუსულ ავიაკომპანიებს თავისი საჰაერო სივრცეები დაუხურეს".
აღსანიშნავია, რომ შესაბამისი გადაწყვეტილების მიღების შესახებ უკვე ოფიციალურად განაცხადეს ბრიტანეთმა, ლიეტუვამ, უკრაინამ, შვედეთმა, საფრანგეთმა, ჩეხეთმა და ფინეთმაც.
მოგვიანებით პოლონეთის ავიარეგულატორმა "რია ნოვოსტის" ქვეყნის საჰაერო სივრცეში ბელარუსული ბორტის არდაშვების ფაქტი დაუდასტურა.

СМИ: Польша не пустила в свое воздушное пространство борт «Белавиа»
Польша не пустила в свое воздушное пространство борт «Белавиа». Самолет, летевший по маршруту Минск — Барселона, какое-то время кружил около польской границы и сейчас возвращается в аэропорт вылета, - сообщает "Радио Коммерсантъ".
Из Польши по этому поводу поступают противоречивые комментарии. Но похоже, что все граничащие с Белоруссией государства, кроме России, закрыли свое воздушное пространство для белорусских авиакомпаний.
О таких решениях уже объявили Великобритания, Литва, Украина, Швеция, Франция, Чехия, Польша и Финляндия.