რატომ ვერ დაგვიცავს რუსეთისგან სამხედრო ნეიტრალიტეტი
საქართველოში პრორუსული ძალებისგან ხშირად გვსმენია, რომ სამხედრო ნეიტრალიტეტი ჩვენი ქვეყნისთვის თავდაცვის ერთადერთი გარანტიაა. ფინეთს სამხედრო ნეიტრალიტეტი გამოცხადებული აქვს, თუმცა ქვეყნის თავდაცვის უწყებამ სამხედრო დაზვერვის პირველი საჯარო ანგარიში გამოაქვეყნა, სადაც კრემლი საფრთხედ არის დასახელებული. როგორც ჩანს, მიუმხრობლობის პოლიტიკა რუსეთის აგრესიული პოლიტიკისგან თავდაცვის საშუალებად ვერ გამოდგება.
ფინეთის სამხედრო დაზვერვის ანგარიშში განსაკუთრებული ყურადღება ოფიციალური მოსკოვის მიერ სამხედრო ძალის გამოყენებას ეთმობა და ევროპაში დესტაბილიზაციის წყაროდ კრემლის ქმედებები სახელდება. უფრო მეტიც, ფინეთი მიიჩნევს, რომ სწორედ რუსეთის მიზეზით გაიზარდა კონფრონტაციის ხარისხი და სამხედრო აქტივობები ბალტიის ზღვის რეგიონში. ფინეთის სამხედრო დაზვერვა კრემლის მეხუთე სამხედრო დანაყოფის საშუალებით არქტიკის რეგიონში გავლენის გავრცელებაზეც საუბრობს და ლიბიის კონფლიქტში რუსეთის ჩართულობას ახალი კრიზისის წყაროდ ასახელებს. მოსკოვმა ტრადიციულად დასავლეთისკენ გაიშვირა ხელი და აცხადებს, რომ ფინეთს „ანტირუსული სახელმწიფოების რიგებში ითრევენ“, სინამდვილეში კი, ნეიტრალურმა ფინეთმაც კი ვერ მოახერხა პუტინის აგრესიულ ნაბიჯებზე თვალის დახუჭვა.
ფინეთის სამხედრო უწყება აცხადებს, რომ ქვეყნის უსაფრთხოების ინტერესებიდან გამომდინარე, რუსეთის ქმედებები მუდმივ დაკვირვებას მოითხოვს. სამხედრო დაზვერვა აღნიშნავს, რომ მოსკოვმა ფინეთის სამეზობლოში შეიარაღების სისტემების რაოდენობა გაზარდა, რაც ქვეყნის უსაფრთხოებას ემუქრება. ანგარიშის გამოქვეყნების შემდეგ, რუსეთმა განაცხადა, რომ ევროპა ფინეთის ნეიტრალიტეტს ემუქრება, დოკუმენტი ამერიკის გავლენით მომზადდა და „კოლექტიურ დასავლეთს“ ქვეყნის ჩრდილოატლანტიკურ სტრუქტურებში შეტყუება სურს.
რუსეთის სახელმწიფო დუმის საერთაშორისო ურთიერთობების კომიტეტის წევრმა ელენა პანინამ ანგარიში შეაფასა, როგორც „კოორდინირებული ანტირუსული კამპანიის“ ნაწილი. მან ასევე აღნიშნა, რომ ევროპის ქვეყნები პოლიტიკურ ზეწოლას ახდენენ სახელმწიფოებზე, რომლებსაც რუსეთთან ნორმალური ურთიერთობა სურთ. სინამდვილეში, თავად რუსეთს შეყავს კრემლის მტრების გრძელ სიაში პოსტსაბჭოთა და დასავლეთის ქვეყნები. ოფიციალური მოსკოვი აგრესიული პოლიტიკით თავად უკარგავს ყველას მასთან თანამშრომლობის სურვილს და ეს არა დასავლეთის, არამედ ვლადიმერ პუტინის დამსახურებაა.
ფინეთის მთავრობის თავდაცვის პოლიტიკის მთავარ დოკუმენტში ვკითხულობთ:
„ჩვენი საგარეო და უსაფრთხოების პოლიტიკა მიზნად ფინეთის სამხედრო კონფლიქტებში მხარედ გადაქცევის პრევენციას ისახავს. ფინეთი სამხედრო საფრთხეების განეიტრალების პოლიტიკას ეწევა და რომელიმე აქტორის მიერ მისი ტერიტორიის სხვა ქვეყნების წინააღმდეგ სამხედრო მიზნით გამოყენებას არ დაუშვებს. ამიტომაც, საერთაშორისო თანამშრომლობა თავდაცვის სფეროში, საერთაშორისო წვრთნები და საერთაშორისო კრიზისის მენეჯმენტში მონაწილეობა ფინეთის საგარეო, სამხედრო და თავდაცვის პოლიტიკაში მნიშვნელოვან როლს თამაშობს.“ ფინეთი ნატო-სთან სწორედ ნეიტრალიტეტის შენარჩუნებისა და მიუმხრობლობის პრინციპის დაცვისთვის თანამშრომლობს და არა ანტირუსული სახელმწიფოების „კლუბში“ გაწევრიანებისთვის, როგორც ეს კრემლს სურს რომ დაგვაჯეროს.
საინტერესოა, რომ საქართველოს ევროატლანტიკური ინტეგრაციის შესაჩერებლად, რუსეთის გავლენის აგენტები მოსახლეობას ატყუებენ, თითქოს ქვეყანა სამხედრო პოლიგონად გადაქცევის საფრთხის წინაშეა და გამოსავლად ნეიტრალიტეტის გამოცხადებას სთავაზობენ. ფინეთის სამხედრო დაზვერვის ანგარიში ნათლად გვაჩვენებს, რომ ვერანაირი მიუმხრობლობა ვერასდროს იქნება რუსეთისგან თავდაცვის გარანტია. თანაც, საქართველოსთვის, რომლის ტერიტორიაზეც სამხრეთის სამხედრო ოლქისა და „ეფ-ეს-ბე“-ს ბაზებია უკანონოდ განლაგებული. რუსული პროპაგანდა ცდილობს ქართველ ხალხს დააჯეროს, რომ მოსკოვის აგრესიული პოლიტიკისა და ოკუპაციის მიზეზი ნატო-სთან თანამშროლობაა. ორასი წელია რუსეთი საქართველოს ებრძვის, ნატო-სთან თანამშროლობამდეც გვართმევდნენ ტერიტორიებს და კლავდნენ ჩვენს თანამოქალაქეებს. ვლადიმერ პუტინს ყველაზე მეტად საქართველოს ევროატლანტიკური ინტეგრაცია აშინებს, იმიტომ რომ ჩვენი დასავლელი პარტნიორების დახმარებით თავდაცვის უნარს ვზრდით. რუსეთის პრეზიდენტს კი, სურს რომ საქართველო კრემლიდან მომდინარე საფრთხეების წინაშე მარტო და დაუცველი დარჩეს. ამიტომაც, ფინეთის მაგალითი საქართველოსთვის კარგი გაკვეთილია. რუსეთისგან თავდაცვის ერთადერთი გზა სწორედ სტრატეგიული საერთაშორისო თანამშრომლობაა.

Почему военный нейтралитет не сможет защитить нас от России?
Часто пророссийские силы в Грузии говорят, что военный нейтралитет - единственная гарантия защиты нашей страны. Известно, что о военном нейтралитете объявила Финляндия, но это не помешало министерству обороны этой страны опубликовать первый публичный отчет военной разведки, где главной угрозой назван Кремль. Похоже, что политику нейтралитета нельзя использовать как средство защиты от агрессивной политики России.
В отчете финской военной разведки особое внимание уделяется применению военной силы официальной Москвой, и действия Кремля рассматриваются как источник дестабилизации в Европе. Более того, Финляндия считает, что именно из-за России возросла степень конфронтации и военной активности в регионе Балтийского моря. Финская военная разведка также говорит о расширении влияния в Арктике Кремля, с помощью пятой военной части и называет Россию источником нового кризиса в ливийском конфликте. Москва традиционно указывает пальцем на Запад и заявляет, что Финляндию «втягивают в ряды антироссийских государств», хотя по сути, даже нейтральная Финляндия уже не смогла закрыть глаза на агрессивные действия Путина.
Финские военные службы заявляют, что в интересах безопасности страны действия России требуют постоянного контроля. Военная разведка отмечает, что Москва увеличила количество систем вооружения в окрестностях Финляндии, что угрожает безопасности страны. После публикации доклада Россия заявила, что Европа угрожает нейтралитету Финляндии, что документ был подготовлен под американским влиянием и что «коллективный Запад» хочет заманить финнов в североатлантические структуры.
Елена Панина, член комитета Госдумы по международным отношениям, назвала доклад частью «скоординированной антироссийской кампании». Она также отметила, что европейские страны оказывают политическое давление на государства, которые хотят нормальных отношений с Россией. Но фактически, сама Россия тянет постсоветские и западные страны в длинный список врагов Кремля. Многие страны теряют желание сотрудничать с Россией из-за агрессивной политики официальной Москвы, и в этом заслуга Владимира Путина, а не Запада.
Основной документ оборонной политики правительства Финляндии гласит:
«Наша внешняя политика и политика безопасности направлена на то, чтобы Финляндия не стала участником военных конфликтов. Финляндия проводит политику нейтрализации военных угроз и не позволит ни одному субъекту использовать свою территорию в военных целях против других стран. Вот почему международное сотрудничество в области обороны, международные учения и участие в международном кризисном управлении играет важную роль во внешней, военной и оборонной политике Финляндии.” Финляндия работает с НАТО, чтобы поддерживать принцип нейтралитета и неприсоединения, а не вступать в «клуб» антироссийских государств, как это представляет нам Кремль.
Интересно, что для того, чтобы остановить евроатлантическую интеграцию Грузии, российские агенты влияния обманывают наше население, тем что, как будто страна находится под угрозой превращения в военный полигон, и предлагают в качестве решения декларарировать нейтралитет. Отчет военной разведки Финляндии ясно показывает, что никакая беспристрастность не может гарантировать защиту от России, тем более для Грузии, на территории которой незаконно расположены базы Южного военного округа и «ФСБ». Российская пропаганда пытается убедить грузинский народ, что причиной агрессивной политики и оккупации Москвы является сотрудничество с НАТО. Россия воевала с Грузией двести лет, еще до сотрудничества с НАТО они захватвывали наши территории и убивали наших сограждан. Больше всего Владимира Путина пугает евроатлантическая интеграция Грузии, потому что мы наращиваем обороноспособность с помощью наших западных партнеров. Президент России хочет, чтобы Грузия была одинока и уязвима перед угрозами со стороны Кремля. Поэтому пример Финляндии - хороший урок для Грузии. Единственный способ защититься от России - это стратегическое международное сотрудничество.