ავსტრიის ყოფილი პირველი დიპლომატი, რომელიც ოდესღაც პუტინს ეცეკვა, "როსნეფტის" დირექტორთა საბჭოში შეიყვანეს
02/06/2021 15:20:57 მსოფლიო
ავსტრიის საგარეო საქმეთა ექს-მინისტრი კარინ კნაისლი რუსეთის სახელმწიფო კომპანია "როსნეფტის" დირექტორთა საბჭოს წევრი გახდა, - ნათქვამია საწარმოს აქციონერთა წლიური შეკრების შემაჯამებელ პრეს-რელიზში.
კნაისლი ავსტრიის პირველი დიპლომატი 2017–2019 წლებში გახლდათ. მინისტრად იგი ქვეყნის ულტრამემარჯვენე "თავისუფლების პარტიის" მიერ იყო წარდგენილი, რომელიც ევროსკეპტიკოსად პოზიციონრებს და რუსეთთან ურთიერთობების გაუმჯობესების მომხრეა.
2018 წელს რუსეთის პრეზიდენტი პუტინი მისი მიწვევით ავსტრიას კერძო ვიზიტად ეწვია, კნაისლის ქორწილს დაესწრო და პატარძალს ეცეკვა კიდეც.
აღსანიშნავია ისიც, რომ ავსტრია რუსულ პროექტ "ჩრდილოეთ ნაკადი - 2"-ის მონაწილე სახელმწიფოა. ქვეყნის ამჟამინდელი კანცლერი სებასტიან კურცი კი რუსეთის მიმართ ახალი სანქციების დაწესებას ეწინააღმდეგება.
კნაისლის გარდა, "როსნეფტის" დირექტორთა საბჭოში შევიდნენ გერმანიის ექს-კანცლერი შრიოდერი, ნავთობკომპანია BP-ს ყოფილი მთავარი აღმასრულებელი დირექტორი ბერნარდ ლუნი და კიდევ 9 პირი.

Танцевавшая с Путиным бывшая глава МИД Австрии вошла в совет директоров «Роснефти»
Бывшая глава министерства иностранных дел Австрии Карин Кнайсль вошла в совет директоров российской государственной компании "Роснефть", говорится в пресс-релизе организации. Состав совета утверждён на годовом собрании акционеров, - сообщает "Радио Свобода".
Кнайсль возглавляла внешнеполитическое ведомство Австрии в 2017–2019 годах. В 2018 году президент России Владимир Путин по её приглашению приехал на её свадьбу, где танцевал с невестой. Этот визит носил частный характер.
На пост главы МИД она была номинирована австрийской крайне правой Партией свободы, выступающей с позиций евроскептицизма и за улучшение отношений с Россией. Австрия участвует в проекте российского газопровода "Северный поток – 2", канцлер страны Себастьян Курц выступает против новых санкций против России.
Кроме Кнайсль в состав директоров "Роснефти" вошли бывший канцлер Германии Шрёдер, главный исполнительный директор нефтяной компании BP Бернард Луни и ещё 9 человек.