რუსმა პრანკერებმა პავილიონისთან საუბრის ჩანაწერი გამოაქვეყნეს, მასში საქართველოცაა ნახსენები
რუსმა პრანკერებმა ვოვანმა და ლექსუსმა ლიეტუვას სეიმის საგარეო ურთიერთობათა კომიტეტის თავმჯდომარესთან - ჟიგიმანტას პავილიონისთან სატელეფონო საუბრის აუდიოჩანაწერი გამოაქვეყნეს.
პორტალ "Delfi"-ს ინფორმაციით, პრანკერები პავილიონისს მიმდინარე წლის გაზაფხულზე დაუკავშირდნენ. ამ საუბრის შესახებ ჯერ კიდევ აპრილში იყო ცნობილი, როცა გაირკვა, რომ ადამიანი, რომელმაც თავი რუს ოპოზიციონერ ალექსეი ნავალნის შტაბის ლიეტუვაში მცხოვრებ უფროსად - ლეონიდ ვოლკოვად წარადგინა, პროვოკაციებს აწყობდა ბალტიისპირეთის ქვეყნების, უკრაინის, დიდი ბრიტანეთისა და სხვა სახელმწიფოების პოლიტიკოსების მიმართ.
გამოქვეყნებულ ვიდეოჩანაწერში პავილიონისი საუბრობს საერთაშორისო თანამეგობრობის ძალისხმევაზე რუსეთში, ბელარუსსა და აღმოსავლეთ ევროპის სხვა ქვეყნებში დემოკრატიის დასამყარებლად, ამ სახელმწიფოებში ოპოზიციასა და სამოქალაქო საზოგადოებებთან მუშაობაზე, ევროკავშირსა და აშშ-ში ამ საკითხებში დახმარების კონცენტრაციაზე. პარლამენტარი აცხადებს, რომ გასულ წელს აშშ-ში გამართული საპრეზიდენტო არჩევნების შემდეგ «ვაშინგტონი ჯერ გონს ვერ მოეგო და მხოლოდ ახლა იქცევა ვაშინგტონად». იგი ასევე აღნიშნავს, რომ სჯერა ჯო ბაიდენის გუნდის შესაძლებლობის, რუსეთთან მიმართებაში პოლიტიკა გაამკაცროს.
"ვოლკოვთან" საუბრისას ლიეტუვას სეიმის საგარეო საქმეთა კომიტეტის თავმჯდომარე ასევე აღნიშნავს, რომ ამჟამად მას "თავისი ომი აქვს საქართველოში ივანიშვილთან".
მოგვიანებით, თემის კომენტირებისას საქართველოს პრემიერ–მინისტრმა ირაკლი ღარიბაშვილმა განაცხადა, რომ არ აინტერესებს ჟიგიმანტას პავილიონისი და მთავარია, რომ ახლო მომავალში ქვეყანას ლიეტუვის პრეზიდენტი ეწვევა.
ჟიგიმანტას პავილიონისი საქართველოში მიმდინარე წლის თებერვალში, ოპოზიციონერ ნიკა მელიას დაპატიმრების შემდეგ იმყოფებოდა. მმართველი პარტიის წარმომადგენლებმა მაშინ მისი განცხადებები გააკრიტიკეს, ვილნიუსში კი ჩათვალეს, რომ პავილიონისის განცხადებებმა ლიეტუვას იმიჯს ავნო.

Российские пранкеры обнародовали запись разговора с литовским политиком Павилёнисом
Российские пранкеры Вован и Лексус, притворившиеся российским оппозиционером Леонидом Волковым, обнародовали видеозапись разговора с председателем Комитета Сейма Литвы по иностранным делам Жигимантасом Павилёнисом.
Как пишет портал Delfi, пранкеры связались с Павилёнисом весной этого года. Об этом разговоре было известно еще в конце апреля, когда выяснилось, что человек, притворившийся проживающим в Литве главой штаба российского оппозиционера Алексея Навального, устраивал провокации против политиков Балтийских стран, Украины, Соединенного Королевства и др.
В обнародованной видеозаписи Павилёнис говорит об усилиях международного сообщества, направленных на установление демократии в России, Беларуси и других государствах Восточной Европы, работе с оппозицией и гражданским обществом этих стран, концентрации помощи по этим вопросам в США и Европейском союзе. Парламентарий в разговоре утверждает, что после прошлогодних выборов в США «Вашингтон еще не пришел в себя, он только сейчас становится Вашингтоном». Он также подчеркнул, что верит в возможности команды президента США Джо Байдена ужесточить политику в отношении России.
Председатель Комитета Сейма Литвы по иностранным делам в разговоре с «Волковым» также отмечает, что сейчас у него «своя война с Иванишвили в Грузии», - сообщает "Радио Свобода".
Отметим, что Жигимантас Павилёнис посещал Грузию в феврале текущего года после ареста лидера оппозиции Ники Мелия. Представители правящей партии тогда раскритиковали его заявления, а в Вильнюсе посчитали, что высказывания Павилёниса в Грузии навредили имиджу Литвы.