ერდოღანმა ე.წ. "ექვსთა პლატფორმას" კიდევ ერთხელ დაუჭირა მხარი
«ექვსთა პლატფორმას" შეუძლია, სამხრეთ კავკასიის რეგიონში მშვიდობა უზრუნველჰყოს, - თვლის თურქეთის პრეზიდენტი რეჯეფ თაიფ ერდოღანი.
«ამ პლატფორმის მეშვეობით, რომელშიც შემოთავაზებულია აზერბაიჯანის, თურქეთის, რუსეთის, საქართველოს, სომხეთისა და ირანის ჩართვა, გვსურს, სამხრეთ კავკასია მშვიდობის რეგიონად ვაქციოთ», – განაცხადა ერდოღანმა შუშაში აზერბაიჯანელ კოლეგა ილჰამ ალიევთან მოლაპარაკებების დასრულების შემდეგ.
მან მზადყოფნა გამოთქვა, ამ ინიციატივის განსახორციელებლად აზერბაიჯანის პრეზიდენტთან ერთად მთელი ძალისხმევა მიმართოს და იქვე დასძინა, რომ ანალოგიური მზადყოფნა აქვს რუსეთის პრეზიდენტ ვლადიმირ პუტინს, - იუწყება "ინტერფაქს-აზერბაიჯანი".
ცნობისთვის: გასული წლის დეკემბერში ერდოღანმა განაცხადა, რომ სამხრეთ კავკასიაში შესაძლებელია "ექვსთა პლატფორმის" ჩამოყალიბება რეგიონის სახელმწიფოებს შორის თანამშრომლობის განსავითარებლად. ამ ინიციატივას აზერბაიჯანის ლიდერმა ილჰამ ალიევმაც დაუჭირა მხარი. იმხანად "კავკასიური პლატფორმის" მნიშვნელობის შესახებ განაცხადა საქართველოს პრეზიდენტმა სალომე ზურაბიშვილმაც, რასაც საზოგადოების მხრიდან უკმაყოფილება მოჰყვა. მოგვიანებით საგარეო საქმეთა მინისტრმა დავით ზალკალიანმა დააზუსტა, რომ პრეზიდენტის სიტყვები არასწორად იქნა აღქმული და რომ «ძალზე ძნელია საუბარი ერთიან პლატფორმაზე ქვეყანასთან, რომელიც საქართველოს ტერიტორიების 20%-ის ოკუპაციას აგძელებს».

Эрдоган вновь выступил в поддержку «платформы шести» на Южном Кавказе
«Платформа шести» может обеспечить мир в регионе Южного Кавказа, считает президент Турции Реджеп Тайип Эрдоган.
«С помощью «платформы шести», в которую предполагается включить Азербайджан, Турцию, Россию, Грузию, Армению и Иран, мы хотим, чтобы этот регион стал регионом мира», – заявил Эрдоган во вторник в Шуше по итогам переговоров с президентом Азербайджана Ильхамом Алиевым.
Турецкий лидер заявил, что в этом направлении он совместно с азербайджанским коллегой готов приложить все необходимые усилия, – пишет «Интерфакс-Азербайджан».
«Аналогичные усилия готов приложить и российский президент Владимир Путин, чтобы в регионе воцарился мир», – сказал Эрдоган.
В декабре прошлого года президент Турции Реджеп Тайип Эрдоган сказал, что на Южном Кавказе можно создать «платформу шести» для развития сотрудничества между государствами. Инициативу поддерживает президент Азербайджана Ильхам Алиев.О важности «Кавказской платформы» заявила президент Грузии Саломе Зурабишвили. Однако глава МИД страны Давид Залкалиани пояснил, что её слова неправильно истолковали и «очень сложно говорить о единой платформе со страной, которая оккупирует 20% территории Грузии».