"პუტინთან შეხვედრაზე დავასახელე 16 ერთეული კონკრეტული ობიექტი, რომელსაც კიბერ–შეტევები არ უნდა შეეხოს"
16/06/2021 19:07:46 მსოფლიო
აშშ-ის პრეზიდენტ ჯო ბაიდენის თქმით, რუს კოლეგა ვლადიმირ პუტინს განუცხადა, რომ ამერიკული „კრიტიკული ინფრასტრუქტურის“ გარკვეულ უბნებს კიბერ–შეტევები არ უნდა შეეხოს.
"დავასახელე 16 ერთეული კონკრეტული ობიექტი, რომლებიც განისაზღვრება, როგორც კრიტიკული ინფრასტრუქტურა, მათ შორისა ენერგეტიკისა და წყლის სისტემები", – განაცხადა ბაიდენმა.
როგორც აშშ–ის პრეზიდენტმა აღნიშნა, "ორივე მხარე ექსპერტების ჩართვაზე შეთანხმდა, რომლებიც იმუშავებენ კონკრეტულ ურთიერთგაგებაზე, რას არ უნდა შეეხოს კიბერ–შეტევები".
მისი თქმით, პასუხისმგებელმა ქვეყნებმა შესაბამისი ზომები უნდა მიიღონ კრიმინალების წინააღმდეგ, რომლებიც მათი ტერიტორიებიდან ახორციელებენ კიბერ–შეტევებს. .

Biden says he and Putin agreed to task experts on cyberattacks
U.S. President Joe Biden told his Russian counterpart Vladimir Putin on Wednesday that certain areas of "critical infrastructure" should be off-limits for cyberattacks, Biden said at a press conference afterward.
Biden said he outlined 16 specific entities that are defined as critical infrastructure, including energy and water, that both sides should agree are out of bounds for cyberwar.
"The principle is one thing, it has to be backed up by practice," Biden said.
"Responsible countries need to take action against criminals who conduct ransomware activities on their territory", he said.
Biden did not say how Putin responded beyond saying both sides agreed to task experts to "work on specific understandings on what’s off limits and to follow up on specific cases.
Biden said in response to a follow-up question that he told Putin the US has "significant cyber capability" and would respond to further cyberattacks.
"He knows it. He doesn't know exactly what it is, but he knows it’s significant," Biden said. "If in fact they violate his basic norms, we will respond."