აფხაზეთის დე ფაქტო ხელისუფლება გალელებს ვაქცინაციის ენგურს გადმოღმა გავლას სთავაზობს
აფხაზეთის დე ფაქტო ხელისუფლებამ დაადასტურა, რომ 5 ივლისიდან ენგურის ხიდის კვეთის წესები გაამარტივა და გალის რაიონის მოსახლეობას შესაძლებლობა ეძლევა, ვაქცინაცია არა მარტო საცხოვრებელ ადგილზე, არამედ სურვილისამებრ ენგურს გადაღმაც გაიაროს, – იუწყება «Апсныпресс».
«რესპუბლიკის მთავარი სანიტარული ექიმის - ლიუდმილა სკორიკის რეკომენდაციით, საზღვარზე გახსნილია სამედიცინო პუნქტი. საზვრის კვეთის რეჟიმი გამარტივებულია, რათა მსურველებმა გადასვლა და ვაქცინირება შეძლონ, სახლში დაბრუნებისას კი აუცილებლად შეიარონ სამედიცინო პუნქტში და აღირიცხონ ვაქცინირებულებად. აი ასე - ერთობლივად შევებრძოლებით ამ სენს», – განაცხადა გალის რაიონის დე ფაქტო ადმინისტრაციის ხელმძღვანელმა კონსტანტინე ფილიამ.
ამასთან, გალის საავადმყოფოს მთავარმა ექიმმა ასტამურ გამგიამ დააზუსტა, რომ ენგურის ხიდის კვეთისთვის გარკვეული მოთხოვნებია შემოღებული.
«კოვიდ-ინფიცირების შემთხვევების მკვეთრი მატების გათვალისწინებით, ენგურის საკონტროლო-გამშვებ პუნქტზე სამედიცინო პუნქტის გახსნა გადავწყვიტეთ, რათა მკაფიოდ ვაკონტროლოთ საზღვრის მკვეთთა კონტინგენტი, ვაწარმოოთ აღრიცხვა. საზღვრის გადამკვეთთათვის არსებობს მოთხოვნები: ვაქცინაციის შესახებ ცნობის ან PCR-ტესტის შედეგების წარდგენა, ხოლო თუ ადამიანმა კოვიდ-ინფექცია უკვე გადაიტანა – ანტისხეულების კვლევის შედეგების შესახებ საბუთის წარმოდგენა. ერთ-ერთი ამ საბუთის ჩვენების შემთხვევში ადამიანი საზღვარს დაუბრკოლებლად კვეთს. ის პაციენტებიც კი, რომლებიც გამოსაკვლევად ან სამკურნალოდ გადიან, ვალდებულები არიან, ცნობა წარადგინონ», – განმარტა მან და დასძინა, რომ შესაბამისი საბუთების გარეშე დე ფაქტო საზღვარზე, ადრინდელის მსგავსად, გადაატარებენ მხოლოდ იმ პირებს, რომლებსაც სასწრაფო სამედიცინო დახმარება ესაჭიროებათ.
«თუ აფხაზეთის მოქალაქემ საზღვარი გადაკვეთა და საქართველოს ტერიტორიაზე სამ დღეზე მეტხანს იმყოფება, დაბრუნებისას მანამდე 72 საათის განმავლობაში ჩატარებული PCR-ტესტის უარყოფითი შედეგის დამადასტურებელი ცნობა ან ვაქცინაციის დამადასტურებელი საბუთი უნდა წარმოადგინოს», – დააზუსტა გამგიამ.
ენგურის ხიდი მსურველთათვის ადგილობრივი დროით 9:00-დან 19:00 სთ-მდე იქნება გახსნილი.
5 ივლისამდე დე ფაქტო საზღვრის კვეთა მხოლოდ ენგურჰესის თანამშრომლებსა და სასწრაფო სამედიცინო დახმარების საჭიროების მქონე ხანდაზმულებს შეეძლოთ.

Абхазские власти предлагают гальцам вакцинироваться в грузинских клиниках
Власти самопровозглашенной республики Абхазия подтвердили, что с 5 июля упрощен порядок пересечения Ингурского моста. Теперь у жителей Гальского района есть возможность вакцинироваться не только по месту проживания, но и там, где они пожелают, – пишет агентство «Апсныпресс».
«По предписанию главного санитарного врача Абхазии Людмилы Скорик на границе установлен медицинский пункт для учета пересекающих границу. Режим облегчен, чтобы люди могли пойти, сделать вакцину, а на обратном пути обязательно зайти в медпункт, где будет проводиться учет тех, кто сделал прививки. И вот так все вместе будем бороться с этой заразой», – отметил глава администрации района Константин Пилия.
Главврач Гальской ЦРБ Астамур Гамгия отметил, что для пересекающих Ингурский мост введены определенные требования.
«Учитывая, что заболевание COVID-19 набирает обороты, мы решили открыть медпункт на КПП «Ингур», чтобы четко отслеживать контингент, переходящий границу, чтобы мы знали статистику, вели учет. И для тех граждан, которые будут проходить данную границу, будут определенные требования: предоставление справки о вакцинации, либо результаты ПЦР-тестов, а если человек переболел – то справки о наличии или отсутствии антител. Предоставив одну из этих справок, человек может беспрепятственно перейти границу. Даже те пациенты, которые едут на дообследование или лечение, должны будут предоставить справки», – отметил, по сообщению "Эха Кавказа", врач.
Без соответствующих справок, как и ранее, будут пропускать больных, которым требуется экстренная медицинская помощь.
«Если гражданин Республики Абхазия пересек границу и находится в Грузии более трех дней, то по возвращении он должен предоставить справку с отрицательным результатом ПЦР-теста на COVID-19, проведенного в течение 72 часов до прибытия в страну или справку о вакцинации», – подчеркнул Гамгия.
Он считает, что при соблюдении всех требований, риск увеличения числа заболевших COVID-19 будет минимизирован. Ингурский мост будет открыт для граждан с 9:00 до 19:00.
Накануне о полном открытии Ингурского моста заявили в аппарате госминистра Грузии по вопросам примирения и гражданского равенства. Ранее мост был открыт только для работников «Ингури ГЭС», а также пожилых и больных людей, нуждающихся в экстренной медицинской помощи.