ოსური მხარისთვის გადაცემული ვადიმ გობოზოვი განზრახ მკვლელობაში იყო ბრალდებული
14 ივლისს ზაზა გახელაძის სანაცვლოდ ოსური მხარისთვის გადაცემული ვადიმ გობოზოვი განზრახ მკვლელობაში იყო ბრალდებული.
საქმე გასული წლის სექტემბერში ზემო ლარსის საკონტროლო-გამშვებ პუნქტთან, ნეიტრალურ ტერიტორიაზე მომხდარ ინციდენტს ეხება. მაშინ 39 წლის ალან მუზაშვილმა სიტყვიერი დაპირისპირების შემდეგ 64 წლის ალიკ გობოზოვს ფიზიკური დაზიანებები მიაყენა, გობოზოვის ვაჟმა - რუსეთის 40 წლის მოქალაქე ვადიმ გობოზოვმა კი საპასუხოდ ბლაგვი საგნისა და ცივი იარაღის გამოყენებით მამამისზე თავდამსხმელი სასიკვდილოდ დაჭრა, - იუწყებოდა მაშინ რუსული მედია.
თავის მხრივ, საქართველოს შსს-ში მაშინ საქმის სსკ-ის 108-ე - განზრახ მკვლელობის მუხლით აღძრვის თაობაზე განაცხადეს, რაც 7-დან 15 წლამდე პატიმრობას ითვალისწინებს. ვადიმ გობოზოვი წინასწარ პატმრობაში იმყოფებოდა. მის საქმეს გორის საქალაქო სასამართლო განიხილავდა. როგორც პორტალი Qartli.ge წერს, ბრალდებულმა და მისმა ადვოკატმა ნაფიც მსაჯულთა სასამართლო მოითხოვეს და ივნისის თვის მდგომარეობით, მიმდინარეობდა მათი შერჩევა.
ცხინვალის ოკუპირებული რეგიონის დე ფაქტო საგარეო საქმეთა სამინისტროს გუშინდელი განცხადების თანახმად, გობოზოვი "სამხრეთ ოსეთის მოქალაქეა", რომელიც გასული წლის სექტემბერში "ნეიტრალური ტერიტორიიდან, ზემო ლარსიდან ქართული სპეცსამსახურების მიერ იყო გატაცებული და პატიმრობაში იმყოფებოდა».
ცხინვალის ვერსიით, დე ფაქტო პრეზიდენტმა ანატოლი ბიბილოვმა ზაზა გახელაძის გათავისუფლება და გობოზოვში გაცვლა "სრულიად რუსეთის პატრიარქ კირილის შუამდგომლობითა და ჰუმანური მოსაზრებებიდან გამომდინარე" გადაწყვიტა.
გათავისუფლების შემდეგ გობოზოვი ცხინვალში დე ფაქტო პრეზიდენტ ბიბილოვს შეხვდა და მადლობა გადაუხადა.
აღსანიშნავია, რომ ქართული მხარე ზაზა გახელაძის გათავისუფლების დეტალებსა და ოსური მხარისთვის გობოზოვის გადაცემაზე საუბარს თავს არიდებს.
ცნობისთვის: გასულ წელს დაკავებული 34 წლის ზაზა გახელაძე ცხინვალის იზოლატორიდან 14 ივლისს გაათავისუფლეს. მას ოსური სასამართლოს მიერ "სახელმწიფო საზღვრის უკანონო კვეთისა" და "სამართალდამცველი ორგანოების წარმომადგენლებზე თავდასხმის" ბრალდებით 12,5-წლიანი პატიმრობა ჰქონდა მისჯილი.

Переданный югоосетинской стороне Вадим Гобозов обвинялся в умышленном убийстве
Вадим Гобозов, которого грузинская сторона передала властям самопровозглашенной республики Южная Осетия, обвинялся в умышленном убийстве, сообщает "Эхо Кавказа".
О трагедии, произошедшей на нейтральной территории российско-грузинской границы, СМИ сообщили в сентябре прошлого года. Недалеко от грузинского КПП «Дарьял» (Верхний Ларс) 39-летний Алан Музашвили после ссоры нанес телесные повреждения 64-летнему Алику Гобозову, в результате чего последний скончался на месте. После этого сын убитого, 40-летний гражданин России Вадим Гобозов, в состоянии аффекта с использованием холодного оружия и тупого предмета нанес множество смертельных ранений убийце своего отца, сообщали российские интернет-порталы.
В МВД Грузии тогда заявили о возбуждении дела по статье 108 УК Грузии «умышленное убийство», которая предусматривает лишение свободы на срок от 7 до 15 лет.
Вадим Гобозов находился в предварительном заключении. Его дело рассматривал районный суд города Гори. Портал Qartli.ge пишет, что обвиняемый и его адвокат потребовали суда присяжных. По состоянию на июнь, шел процесс отбора присяжных.
Во вчерашнем сообщении югоосетинского МИДа указано, что Гобозов – гражданин Южной Осетии.
По версии Цхинвали, в ответ на обращение Патриарха Кирилла, югоосетинский лидер Анатолий Бибилов дал поручение проработать вопрос обмена гражданина Грузии Зазы Гахеладзе на Вадима Гобозова – учитывая неоднократные просьбы его родственников о помощи. В Цхинвали говорят, что Гобозов «был похищен сотрудниками грузинских спецслужб с нейтральной территории российско-грузинской границы на КПП Верхний Ларс и находился под арестом».
После освобождения Гобозов прибыл в Цхинвали, встретился с Анатолием Бибиловым, выразил ему «огромную благодарность за свое освобождение, а также всем, кто поддерживал его, когда он находился в заключении».
Грузинская сторона о деталях освобождения Зазы Гахеладзе и передаче югоосетинской стороне Вадима Гобозова не говорит.
34-летнего гражданина Грузии Зазу Гахеладзе, задержанного в прошлом году, накануне освободили из цхинвальской тюрьмы. Гахеладзе был приговорен к 12 годам 6 месяцам лишения свободы за «посягательство на жизнь сотрудника правоохранительного органа» и «незаконное пересечение государственной границы». После освобождения Гахеладзе заявил журналистам, что не стрелял в пограничника и не нарушал де-факто границу.