ისრაელი საქართველოდან დაბრუნებულთათვის კარანტინს აწესებს
ევროპის ქვეყნებში კორონავირუსის ახალი შტამების გავრცელების ფონზე ისრაელი 23 ივლისიდან 7-დღიან კარანტინს აწესებს პირთათვის, რომლებიც ქვეყანაში საქართველოდან დაბრუნდებიან. ეს ზომა ყველა მოქალაქეზე გავრცელდება, კოვიდ-გადატანილებისა და ვაქცინირებულების ჩათვლით, - იუწყება "The Times of Israel".
გარდა ამისა, ისრაელში დაბრუნებული ყველა პირი ("მწვანე სიის" ქვეყნებიდანაც) ვალდებულია, 24 საათი თვითიზოლაციაში გაატაროს, ან კორონავირუსზე ტესტირება გაიაროს.
ე.წ. "წითელ სიაში" უკვე შეიყვანეს არაბეთის გაერთიანებული საემიროები, სეიშელი, ეკვადორი, ეთიოპია, ბოლივია, გვატემალა, ჰონდურასი, ზიმბაბვე, ნამიბია, პარაგვაი, ჩილი, კოლუმბია, კოსტა რიკა და ტუნისიც. 23 ივლისიდან კი საქართველოსთან ერთად მასში ჩაემატებიან დიდი ბრიტანეთი, კვიპროსი, თურქეთი, უგანდა, მიანმა, ფიჯი, პანამა, კამბოჯა, კენია და ლიბერია.
რაც შეეხება "შავ სიაში" მყოფ სახელმწიფოებს, რომელთა მიმართულებითაც ისრაელიდან ფრენა იკრძალება, ამ სიაში მყოფ არგენტინას, ბრაზილიას, სამხრეთ აფრიკის რესპუბლიკას, ინდოეთს, მექსიკას, რუსეთს, ბელარუსსა და უზბეკეთს ესპანეთი და ყირგიზეთი დაემატება.
ცნობისთვის: ახალი ტალღის ფარგლებში ისრაელში დღე-ღამური ინფიცირების ახალი რეკორდი დაფიქსირდა: დადებითი შედეგი 856 მოქალაქის ტესტირებამ აჩვენა.

Израиль вводит карантин для лиц, возвращающихся из Грузии
На фоне распространения в европейских странах новых штаммов коронавируса, с 23 июля Израиль вводит 7-дневный карантин для лиц, возвращающихся из Грузии. Это касается всех граждан, в том числе вакцинированных и переболевших коронавирусом, пишет The Times of Israel.
В «красный список» уже внесены ОАЭ, Сейшелы, Эквадор, Эфиопия, Боливия, Гватемала, Гондурас, Зимбабве, Замбия, Намибия, Парагвай, Чили, Колумбия, Коста Рики и Тунис. С 23 июля, вместе с Грузией, в список попадут Великобритания, Кипр, Турция, Уганда, Мьянма, Фиджи, Панама, Камбоджа, Кения и Либерия.
В «черный список» стран, полеты в которые израильтянам запрещены до дальнейшего уведомления, будут добавлены Испания и Кыргызстан. В нём уже Аргентина, Бразилия, ЮАР, Индия, Мексика, Россия, Беларусь и Узбекистан.
Кроме того, все лица, возвращающиеся в Израиль (даже из безопасных стран), сейчас должны самоизолироваться на 24 часа, или пройти тестирование на коронавирус, - сообщает "Эхо Кавказа".
Как пишет Девятый канал Израиля, в ходе новой вспышки пандемии в стране установлен рекорд суточной заражаемости: в течение суток положительные результаты тестов на коронавирус выявлены у 856 человек.