მედია: ამერიკულმა სამხედრო თვითმფრინავმა აფხაზეთის სანაპირო ზოლის გასწვრივ ფრენები განახორციელა
ამერიკულმა სადაზვერვო თვითმფრინავმა რუსეთის მიერ ანექსირებული ყირიმის, რუსეთის კრასნოდარის მხარისა და ოკუპირებული აფხაზეთის სანაპირო ზოლის გასწვრივ მორიგი მრავალსაათიანი ფრენები განახორციელა, - იუწყება "ინტერფაქსი" დასავლეთის ავიარესურსების მონიტორინგის მონაცემებზე დაყრდნობით.
მისივე ინფორმაციით, თვითმფრინავი Bombardier Challenger 650 ARTEMIS, რომელიც რუმინულ ქალაქ კონსტანცას პორტის სიახლოვეს მდებარე აეროპორტიდან აფრინდა, შავი ზღვის თავზე, საერთაშორისო საჰაერო სივრცეში 6,5 საათზე მეტხანს ასრულებდა დავალებას.
ცნობისთვის: 20 ივლისს შავი ზღვის თავზე თვითმფრინავ Bombardier Challenger 650 ARTEMIS-ის, აშშ-ის სამხედრო-საზღვაო ძალების რადიოელექტრონული დაზვერვის თვითმფრინავ EP-3E Aries II-ისა და უპილოტო საფრენ აპარატ RQ-4A Global Hawk-ის ფრენები იყო დაფიქსირებული.

Военный самолет США совершил пролеты вдоль побережья Абхазии
Американский разведывательный самолет накануне совершил очередной многочасовой полет вблизи аннексированного Россией Крыма, Краснодарского края, а также вдоль побережья самопровозглашенной республики Абхазия, - сообщает "Эхо Кавказа".
Как пишет «Интерфакс», это следует из мониторинга западных авиаресурсов. По их данным, самолет разведки и целеуказания Армии США Bombardier Challenger 650 ARTEMIS, взлетевший с аэропорта имени Михаила Когэлничану под румынским портовым городом Констанца, в течение более шести с половиной часов выполнял задание, находясь в международном воздушном пространстве над Черным морем.
20 июля на Черном море были зафиксированы полеты самолета Bombardier Challenger 650 ARTEMIS, самолета радиоэлектронной разведки ВМС США EP-3E Aries II и стратегического разведывательного беспилотника ВВС США RQ-4A Global Hawk, который затем совершил пролеты вдоль линии разграничения в Донбассе.