ამერიკელმა რესპუბლიკელებმა COVID-19-ის ლაბორატორიული წარმოშობა დაადგინეს
COVID-19-ის პანდემია ჩინეთის ვუჰანის ლაბორატორიიდან გენეტიკურად მოდიფიცირებული ვირუსის გაჟონვის შედეგად დაიწყო, - ნათქვამია, The Hill-ის ცნობით, აშშ-ის წარმომადგენელთა პალატაში რესპუბლიკელების მიერ მომზადებულ საგამოძიებო მოხსენებაში.
მისი ავტორის, კონგრესმენ მაიკლ მაკკოლის განცხადებით, ლაბორატორია პროფილაქტიკური ზომების განსასაზღვრად ვირუსის მუტაციებს უსაფრთხოების ნორმების უხეში დარღვევით იკვლევდა.
გარდა ამისა, მოხსენების თანახმად, კორონავირუსით ინფიცირების პირველი შემთხვევა 2019 წლის სექტემბერში დაფიქსირდა და არა ნოემბერში.
მაკკოლმა ახალი სანქციების დაწესება მოითხოვა ვუჰანის ვირუსოლოგიის ლაბორატორიისა და ჩინეთის კომპარტიის წარმომადგენლების წინააღმდეგ, რომლებიც, გამოძიების მასალების თანახმად, პანდემიასთან ბრძოლას ხელს უშლიდნენ.
მიმდინარე წლის მაისში პრეზიდენტმა ჯო ბაიდენმა დაზვერვას COVID-19-ის წარმომავლობის შესახებ მონაცემები მოსთხოვა და ამ საქმეში ჩინური ლაბორატორიის როლის დასადგენად სამი თვე მისცა.
2021 წლის დასაწყისში ვუჰანში ჯანდაცვის მსოფლიო ორგანიზაციის (ჯანმო-ს) ექსპერტები ჩავიდნენ, მოკვლევა ჩაატარეს და მივიდნენ ანალოგიურ დასკვნამდე, რომ COVID-19-ის წარმოქმნის ყველაზე მეტად სავარაუდო ვერსია ცხოველიდან ადამიანზე გადაცემაა.
პეკინმა კორონავირუსისა და მისი ლაბორატორიული წარმოშობის შესახებ ინფორმაციის მალვასთან დაკავშირებული ყველა ბრალდება უარყო და ჯანმო-ს გამოძიებაში მონაწილეობაზე უარი განაცხადა.
პანდემიის დაწყების მომენტიდან მსოფლიოს მასშტაბით თითქმის 200 მლნ ადამიანი დაინფიცირდა და 4 მილიონზე მეტი დაიღუპა.

Республиканцы в США рассказали об утечке COVID-19 из лаборатории
Вспышка COVID-19 возникла из-за генетически модифицированного вируса в результате утечки из лаборатории в китайском городе Ухань. Об этом говорится в расследовании республиканцев в Палате представителей США, пишет The Hill.
По словам автора доклада конгрессмена Майкла Маккола, лаборатория проводила исследования мутаций вируса для изучения профилактических мер. Работы при этом велись в небезопасных условиях, считает республиканец. В расследовании также говорится, что первый случай заражения коронавирусом был зафиксирован в сентябре 2019 года, а не в ноябре, - информирует "Радио Свобода".
Маккол призвал ввести новые санкции в отношении института вирусологии в Ухане и представителей китайской компартии, которые, как утверждается, мешали борьбе с пандемией.
В мае президент США Джо Байден обратился к разведке за данными о происхождении COVID-19. Байден дал три месяца для того, чтобы получить данные о роли китайской лаборатории в происхождении вируса.
В начале 2021 года в Ухань приехали эксперты Всемирной организации здравоохранения. Они провели расследование и тоже пришли к выводу, что наиболее вероятная версия появления COVID-19 – это передача от животного к человеку.
Пекин отверг все обвинения в сокрытии информации о коронавирусе и его лабораторном происхождении и отказался участвовать в дополнительных расследованиях Всемирной организации здравоохранения.
С начала пандемии коронавируса в мире заболели почти 200 миллионов человек. Умерли более четырёх миллионов пациентов.