ერევანსა და თბილისს შორის შესაძლო, ჩქაროსნული მატარებელი ამოქმედდეს
საქართველო და სომხეთი ერევანსა და თბილისს შორის ჩქაროსნული მატარებლის ამოქმედების შესაძლებლობას განიხილავენ, რომლით მგზავრობას 2,5-3 სთ დასჭირდებოდა, - განაცხადა, სომხური მედიის ცნობით, თბილისში საქართველოს ეკონომიკისა და მდგრადი განვითარების მინისტრ ნათია თურნავასთან შეხვედრის შემდეგ სომხეთის ეკონომიკის მინისტრმა ვაან ქერობიანმა.
მხარეების აზრით, ამ ინიციატივის რეალიზება ტურიზმის განვითარებას ეუწყობს ხელს, - იუწყება «Арминфо».
მისივე ინფორმაციით, ქერობიანმა ქართულ მხარეს ასევე ტურისტულ და ენერგეტიკულ სფეროებში რიგი სხვა ერთობლივი პროექტების რეალიზების შესაძლებლობების განხილვაც შესთავაზა.
«ჩვენი ქვეყნები, ცალ-ცალკე აღებული, შედარებით მცირე ბაზარს წარმოადგენენ, მაგრამ ერთად შეგვიძლია, უფრო მიმზიდველები გავხდეთ რეგიონში», – აღნიშნა მინისტრმა.
ვაან ქერობიანი საქართველოს ფინანსთა მინისტრ ლაშა ხუციშვილსაც შეხვდა. სომხური მხარის ინფორმაციით, მხარეებმა საბაჟო და საგადასახადო სფეროებში რიგი მნიშვნელოვანი საკითხები განიხილეს, ასევე საქართველოს ტერიტორიის გავლით სატრანზიტო გადაზიდვებთან დაკავშირებულ პრობლემებზე იმსჯელეს.
სომხეთის სტატისტიკის კომიტეტის ინფორმაციით, მიმდინარე წლის იანვარ-მაისის პერიოდში ორ ქვეყანას შორის ტვირთბრუნვა 28,7 მლნ-ით - $59.5 მლნ-მდე გაიზარდა. სომხური საქონლის საქართველოში ექსპორტმა $24.5 მლნ შეადგინა (წლიური 17,4%-იანი ზრდით), ხოლო საქართველოდან სომხეთში $35 მლნ-ის ღირებულების (ზრდა - 38%) საქონელი იქნა მიწოდებული.

Армения и Грузия могут запустить скоростной поезд Ереван-Тбилиси
Армения и Грузия рассматривают возможность запуска скоростного поезда, курсирующего между Ереваном и Тбилиси, время в пути которого составило бы 2.5–3 часа. Об этом, по информации "Эха Кавказа", в министерстве экономики Армении сообщили по итогам встречи главы ведомства Ваана Керобяна с министром экономики и устойчивого развития Грузии Натией Турнава в Тбилиси.
Реализация данной инициативы, по мнению сторон, будет способствовать развитию туризма, пишет «Арминфо». Керобян предложил также обсудить возможности реализации ряда других совместных проектов в туристической и энергетической сфере.
«Наши страны по отдельности сравнительно представляют собой небольшие рынки, но вместе мы можем быть более привлекательными в регионе», – отметил министр.
Ваан Керобян провел встречу и с министром финансов Грузии Лашой Хуцишвили. Сообщается, что стороны обсудили ряд важных вопросов в налоговой и таможенной сферах, а также проблемы, связанные с транзитными перевозками через территорию Грузии.
По данным Статкомитета Армении, в январе-мае 2021 года товарооборот между Арменией и Грузией возрос на 28,7 до $59.5 млн. Экспорт армянских товаров в Грузию составил $24.5 млн., с годовым ростом на 17,4%, из Грузии в Армению поставлено товаров на $35 млн (рост – 38%).