რუსეთი უკრაინის ტერიტორიულ წყლებში საერთაშორისო სამართალის ნორმებს არღვევს
დიდი ბრიტანეთის სამეფო სამხედრო-საზღვაო ფლოტის გამანადგურებელი HMS Defender-ი ოდესიდან საქართველოს მიმართულებით მიცურავდა, როდესაც რუსეთი მის დაბრკოლებას შეეცადა. კრემლის პროვოკაციას 23 ივნისს ჰქონდა ადგილი თითქოს იმ მოტივით, რომ ბრიტანეთის სამხედრო გემი „რუსეთის ტერიტორიულ წყლებში“ შევიდა, რაც ყოველგვარ სიმართლეს არის მოკლებული. 2014 წლიდან მოყოლებული, პუტინი უკრაინის ტერიტორიების მითვისებას აგრძელებს, ხოლო ყირიმის ნახევარკუნძულის ტერიტორიაზე უკანონოდ დისლოცირებული რუსული სამხედრო ძალები, მათ შორის საზღვაო ფლოტი, საერთაშორისო სამართლის ნორმებს უხეშად არღვევს.
რუსეთის მმართველი პოლიტიკური წრეები მათსავე მოწყობილ პროვოკაციას ჩვეული აგრესიული რიტორიკით გამოეხმაურნენ. „ჩვენ მხოლოდ შეგვიძლია გონიერებისკენ მოვუწოდოთ და საერთაშორისო კანონმდებლობის პატივისცემა მოვთხოვოთ დასავლეთს. თუ ეს საკმარისი არ იქნება, მაშინ შეგვიძლია დავბომბოთ უშუალოდ სამიზნეც. ჩვენ საკუთარი საზღვრების სადარაჯოზე ვიდგებით არა მხოლოდ დიპლომატიური და პოლიტიკური, არამედ თუ საჭირო გახდა სამხედრო საშუალებებით“ - განაცხადა რუსეთის საგარეო საქმეთა მინისტრის მოადგილემ სერგეი რიაბკოვმა.
ბრიტანეთის თავდაცვის სამინისტრომ უარყო რუსეთის მხრიდან გამაფრთხილებელი გასროლის ფაქტი და განაცხადა, რომ ბრიტანული სამხედრო გემი არა რუსეთის, არამედ უკრაინის ტერიტორიულ წყლებში იმყოფებოდა და საერთაშორისოდ აღიარებული უკრაინის და საქართველოს დამაკავშირებელ მარშრუტს მიყვებოდა.
2008 წლის რუსეთ-საქართველოს აგვისტოს ომისა და 2014 წლის უკრაინის ყირიმის ანექსიის შემდეგ, რუსეთი შავ ზღვაში შეიარაღებით უპირობოდ დომინირებს. მის განკარგულებაშია შორეული მოქმედების ფრთოსანი რაკეტა „კალიბრით“ აღჭურვილი 6 ახალი წყალქვეშა ნავი და დიდი სიშორის „ბასტიონის“ კლასის სანაპირო დაცვის სარაკეტო კომპლექსი ყირიმში, რომელსაც შავ ზღვაში ნებისმიერ მცურავ სამიზნეზე შეუძლია იერიშის მიტანა.
საერთაშორისო საზოგადოების არაერთი მოწოდების თუ სანქციების ფონზე, კრემლი შავი ზღვის მილიტარიზაციას უკანონოდ აგრძელებს, არღვევს უკრაინის და საქართველოს სუვერენიტეტს და საერთაშორისო მშვიდობას ემუქრება. ბრიტანულ სამხედრო გემთან დაკავშირებული ინციდენტიც ამის კიდევ ერთი ნათელი მაგალითია.
რუსეთი უკანონოდ მიტაცებული ყირიმის ტერიტორიაზე არა მხოლოდ საერთაშორისო საზღვაო სამართალს, არამედ ადამიანის ფუნდამენტურ უფლებებსაც უხეშად არღვევს. პუტინის რეჟიმი ყირიმელი თათრების წინააღმდეგ რეპრესიებს ახორციელებს და ნახევარკუნძულზე მცხოვრებ ადამიანებს გადაადგილების თავისუფლებას უზღუდავს. რუსეთი აგრესორი და მოძალადე სახელმწიფოა, რომელიც ყოველთვის იქ ჩნდება, სადაც არაფერი ესაქმება. მიუხედავად ამისა, ბრიტანეთის სამხედრო ხომალდმა, რომელმაც პრინციპული მარშრუტით უკრაინიდან საქართველოში იმოგზაურა, კიდევ ერთხელ ხაზგასმით აჩვენა პუტინის რუსეთს, რომ საერთაშორისო საზოგადოება კრემლის სამხედრო აგრესიასთან შეგუებას არ აპირებს და ადრე თუ გვიან რუსეთის უკანონო ქმედებებს ბოლო მოეღება.

Россия нарушает нормы международного права в территориальных водах Украины
HMS Defender, эсминец британских ВМС, направлялся из Одессы в Грузию, когда Россия попыталась его перехватить. Провокация Кремля 23 июня якобы была совершена под предлогом того, что британский военный корабль вошел в «российские территориальные воды», что не соответствует действительности. С 2014 года Путин продолжает захватывать территорию Украины, а российские войска, включая военно-морской флот, незаконно размещенные на Крымском полуострове, грубо нарушают международное право.
Правящие политические круги России оценили свою же провокацию обычной агрессивной риторикой. «Мы можем только призвать к здравому смыслу и требовать от Запада соблюдения международного права. Если этого недостаточно, мы можем бомбить цель напрямую. Мы охраняем наши собственные границы не только дипломатически и политически, но и, если необходимо, военными средствами», - заявил заместитель министра иностранных дел России Сергей Рябков.
Министерство обороны Великобритании отрицало факт предупредительного выстрела со стороны России и заявило, что британский военный корабль находится в территориальных водах Украины, а не России, и следует маршрутом, соединяющим международно признанные Украину и Грузию.
После российско-грузинской войны в августе 2008 года и аннексии Крыма Украиной в 2014 году Россия безоговорочно доминировала на Черном море своим вооружением. В распоряжении РФ шесть новых подводных лодок, оснащенных крылатыми ракетами большой дальности «Калибр» и ракетным комплексом береговой охраны большой дальности класса «Бастион» в Крыму, способным атаковать любую плавучую цель в Черном море.
Несмотря на многочисленные призывы или санкции со стороны международного сообщества, Кремль продолжает незаконную милитаризацию Черного моря, нарушая суверенитет Украины и Грузии и угрожая международному миру. Инцидент с британским военным кораблем - еще один яркий тому пример.
Россия грубо нарушает не только международное морское право, но и основные права человека в незаконно оккупированном Крыму. Режим Путина проводит репрессии крымских татар и ограничивает свободу передвижения людей, проживающих на полуострове. Россия - государство агрессор, которое всегда появляется там, где ему нечего делать. Тем не менее британский военный корабль, следовавший из Украины в Грузию по принципиальному маршруту, показал Путину, что международное сообщество не собирается мириться с военной агрессией Кремля и что рано или поздно противоправные действия России прекратятся.