ბაიდენმა სომეხი ტყვეების გათავისუფლებაში საქართველოს როლი აღნიშნა
აშშ მოხარული იყო, აზერბაიჯანიდან სომეხი ტყვეების გათავისუფლებაში გაეწია დახმარება, – განაცხადა ამერიკის პრეზიდენტმა ჯოზეფ ბაიდენმა და ამ საქმეში საქართველოს საშუამავლო როლიც აღნიშნა.
«ჩვენ მომავალშიც გავაგრძელებთ მოწოდებებს სამხედრო ტყვეების უსაფრთხოდ დაბრუნებისაკენ და ვიმედოვნებთ, რომ ჩვენს მიერ საქართველოს შუამავლობით მიღწეული პროგრესი მნიშვნელოვან საფუძველს ჩაუყრის სამომავლო რეგიონულ თანამშრომლობას – დამატებით იმ განხილვებთან, რომლებიც მინსკის ჯგუფის მიერაა ინიცირებული», – მისწერა ბაიდენმა სომხეთის პრემიერ ნიკოლ ფაშინიანს მისალოცში საპარლამენტო არჩევნებში გამარჯვებასა და ახალი მთავრობის ფორმირებასთან დაკავშირებით.
ამასთან, მან სომხეთსა და აზერბაიჯანს საგნობრივ მოლაპარაკებებთან უსწრაფესად დაბრუნებისკენ მოუწოდა.
სომხური მხარისთვის 15 მოქალაქის გადაცემა 12 ივნისს სომხეთ-საქართველოს საზღვარზე საქართველოს ხელისუფლების წარმომადგენლების თანდასწრებით განხორციელდა. ოფიციალური ბაქოს ინფორმაციით, აზერბაიჯანულმა მხარემ სომხეთისგან სანაცვლოდ მიიღო რუქები, რომლებიც აგდამის რაიონის დანაღმულობას ასახავს. ტყვეთა გადაცემის პროცესში ასევე აშშ-ის სახელმწიფო მდივნის მოადგილის მოვალეობის შემსრულებელი ევროპისა და ევრაზიის საკითხებში ფილიპ რიკერი იყო ჩართული.

Байден, отметив посредничество Грузии, призвал освободить всех армянских пленных
Соединенные Штаты были рады помочь в усилиях по освобождению армянских военнопленных из Азербайджана, – заявил президент США Джо Байден, отметив посредническую роль Грузии.
«Мы и далее будем призывать к безопасному возвращению всех военнопленных. Надеемся, что достигнутый нами при поддержке Грузии прогресс в этой области станет важной основой для дальнейшего регионального сотрудничества – в дополнение к обсуждениям, инициированным сопредседателями Минской группы», – написал Байден в письме Николу Пашиняну, в котором поздравил премьер-министра Армении с победой на парламентских выборах и формированием нового правительства.
Президент США также призвал Армению и Азербайджан как можно скорее приступить к предметным переговорам, - сообщает "Радио Свобода".
Передача 15 армянских граждан состоялась на границе между Азербайджаном и Грузией при участии представителей грузинских властей 12 июня. По сообщению официального Баку, Азербайджан в ответ получил от Армении карты, на которых отображены 97 тысяч противотанковых и противопехотных мин в Агдамском районе. К процессу также был подключен исполняющий обязанности заместителя госсекретаря США по вопросам Европы и Евразии Филипп Рикер.