«ძმური» ყულფი აფხაზეთის კისერზე და რუსული ხრიკები ყურადღების გადასატანად
ამასწინათ სოხუმში სამეცნიერო კონფერენცია «დიდი თამაში კავკასიაში. თანამედროვე პოლიტიკური რეალიები» გაიმართა. რუსეთის მე-7 სამხედრო ბაზისა და აფხაზეთში რუსეთის საელჩოს წარმომადგენლებმა, ასევე რუსმა ექსპერტებმა აფხაზეთის თავდაცვის სამინისტროს წარმომადგენლებთან, აფხაზ საზოგადო მოღვაწეებთან და ჟურნალისტებთან ერთად საქართველოსა და ნატო-ს მხრიდან მომავალ საფრთხეებზე იმსჯელეს.
პანდემიის ფონზე გამართულმა, «საერთაშორისოდ» მონათლულმა ღონისძიებამ პაპასკირის სახელობის ეროვნული ბიბლიოთეკის დარბაზში 40-ზე მეტ მონაწილეს მოუყარა თავი. მის ოფიციალურ ორგანიზატორად კი «რუსი თანამემამულეების ორგანიზაციების საკოორდინაციო საბჭო» მოგვევლინა.
რუსმა პოლიტოლოგებმა ტრადიციულად, ბევრი ისაუბრეს წარსულზე, მათ შორის — გასული საუკუნის 90-იანი წლების ომზე და იმ მძიმე პერიოდის შეხსენების შემდეგ პარალელები გაავლეს აწმყოსთან, რომელიც «საქართველოს მხრიდან აფხაზი ხალხისა და მთელი აფხაზეთის მშვიდობისა და სტაბილურობისთვის საფრთხის შემცველად» შეაფასეს.
«ჩვენი შეკრების მიზანია, გავაანალიზოთ საფრთხეები, რომელსაც აფხაზეთს მტრული სახელმწიფოები, ასევე საქართველოში ნატო-ს გაძლიერება უქმნიან და მოვახდინოთ საერთაშორისო თანამეგობრობაზე ნეგატიური საინფორმაციო ზემოქმედების შესაძლო შედეგების პროგნოზირება», - განაცხადა კონფერენციის ერთ-ერთმა ორგანიზატორმა - საკოორდინაციო საბჭოს თავმჯდომარის მოადგილემ ელენა ჟილინსკაიამ.
გამომსვლელები მოკლე მოხსენებებს აკეთებდნენ საქართველოში სამხედრო სფეროს მდგომარეობის თაობაზე და სლაიდ-შოუც კი გამართეს ქართული ჯარის სიძლიერის შესახებ, რომელიც, მათი მტკიცებით, «აფხაზეთის განადგურებაზეა მიმართული რუსეთის საზღვრებთან მაქსიმალური მიახლოების მიზნით».
«საქართველო არის აგრესორი. ყველა მისი წვრთნა აფხაზეთის მიმართ შემტევი ხასიათისაა. საქართველოს შეიარაღებული ძალების ქვედანაყოფები მათ პოლიგონებზე აქტიურად მონაწილეობენ ნატო-ს წევრ სახელმწიფოებთან ერთობლივ სწავლებებში. თავის მხრივ, აფხაზეთის შეიარაღებული ძალები მხოლოდ თავდაცვითი მიმართულებით იწვრთნებიან, თანაც ამისათვის მკაცრად განსაზღვრულ ადგილებში», — განაცხადა რუსული სამხედრო ბაზის მეთაურის მოადგილემ სამხედრო-პოლიტიკური მუშაობის საკითხებში ზაგირა ვალიევამ.
სიტყვით გამოსვლების უმრავლესობა საქართველოსა და მის «მზარდ სამხედრო პოტენციალს» ეხებოდა. აი, თავად აფხაზეთის, მისი ყოფისა და სამხედრო პოტენციალის შესახებ კი ორგანიზატორების მხრიდან სიტყვაც არ თქმულა. ამასთან, რესპუბლიკაში რუსეთის დღითიდღე მზარდი სამხედრო წარმოდგენილობის შესახებ პრეტენზიებს, რომელთაც ღონისძიებაზე პერიოდულად აჟღერებდნენ მიწვეული სტუმრები, ორგანიზატორები მათ ძირშივე კვეთდნენ, რათა საუბარი «არასაჭირო» მიმართულებით არ წასულიყო.
აფხაზური მხარის წარმომადგენლების უმრავლესობა «ყოველი შემთხვევისთვის» დუმდა და თავის ქნევით «ეთანხმებოდა» რუსი გამომსვლელების თეზისებს. ამასწინათ შექმნილი არასამთავრობო ორგანიზაციის - «სოციალურ-ეკონომიკური კვლევების ცენტრის» ხელმძღვანელი ოლეგ დამენია კი კიდევ უფრო შორს წავიდა და განაცხადა, რომ «აფხაზეთის მაცხოვრებლებს არავითარი უფლება არ აქვთ, რუსეთზე ცუდი იფიქრონ, რადგან მსგავსი აზრები მხოლოდ მტერს აძლევს ხელს, რომელიც დღედაღამ აფხაზეთის დაჩოქებაზე ოცნებობს». აფხაზეთში ცნობილმა ფილოსოფოსმა და საზოგადო მოღვაწემ ამ გამოსვლით, როგორც ჩანს, დამსწრე რუსი სამხედროებისა და პოლიტოლოგების გულის მოგება სცადა, თუმცა ისინი მის აღტკინებას საკმაოდ გრილად შეხვდნენ და ღონისძიების საინფორმაციო შემადგენელზე აქცენტირდნენ.
ამ თემაზე აზრის დაფიქსირება აფხაზური მედიის წარმომადგენლებს შესთავაზეს — და მცირერიცხოვნობის მიუხედავად, ალაპარაკდნენ თუ არა ჟურნალისტები, დისკუსიამ ცხარე კამათის სახე მიიღო. თავად აფხაზური მედიის მუშაობის მიმართ რიგ პრეტენზიებთან ერთად, ჟურნალისტებმა იმ შეცდომებზეც ისაუბრეს, რომელსაც რესპუბლიკის მიმართ რუსული ფედერალური ტელეარხები და სააგენტოები უშვებენ. ხოლო «საინფორმაციო ომი», რომელსაც რუსეთი პერიოდულად უცხადებს აფხაზეთს, №1 თემად იქცა და კონფერენციის სამხედრო კონტენტი ფაქტობრივად გადაფარა.
შენიშნეს რა საუბრის აქცენტის საქართველოდან რუსეთზე გადასვლა, ორგანიზატორებმა რამდენჯერმე თემის შეცვლა და მონაწილეთა ძირითად — ანტიქართულ თემატურ კალაპოტში დაბრუნება სცადეს. თუმცა აფხაზი ჟურნალისტები ამით მხოლოდ გახელდნენ და კიდევ უფრო გაააქტიურეს მათ მიერ წამოჭრილ საკითხებზე საუბარი. შედეგად ერთსაათიანი შეხვედრა 2 სათზე მეტხანს გაგრძელდა.
უცნაურია, მაგრამ შემაჯამებელ ინფორმაციაში ამის შესახებ თითქმის არაფერია ნათქვამი: ამ საკითხს მხოლოდ ორიოდ წინადადება დაეთმო და მათშიც დამახინჯებულად არის გადმოცემული ჟურნალუსტების მოსაზრებათა არსიცა და ანტირუსული განწყობაც.
აღსანიშნავია, რომ «საერთაშორისო» კონფერენცია რუსულ-აფხაზური ურთიერთობების არგამხელილი მწვავე ფაზის ფონზე გაიმართა. რუსებისა და აფხაზების მრავალსაუკუნოვან ძმურ და მეგობრულ ურთიერთობებზე საუბრისას რუსული მხარის წარმომადგენლებს სიტყვაც არ წამოსცდენიათ აფხაზეთში მიმდინარე მოვლენებზე — მაგალითად, აფხაზი საზოგადო მოღვაწეების, აფხაზური პარლამენტისა და ბიჭვინთის მაცხოვრებლების კონფლიქტზე რუსეთის დაცვის ფედერალურ სამსახურთან, რომელიც აფხაზეთისთვის ბიჭვინთაში 200 ჰა ტერიტორიისა და მასზე განთავსებული სახელმწიფო აგარაკის 1 რუბლად წართმევას ცდილობს, არც რუსეთის მიერ მთელი აფხაზური ენერგეტიკის მისაკუთრების მცდელობაზე თავის გადამცემ ხაზებთან ერთად. და სანამ რესპუბლიკის ხელმძღვანელობა მოსკოვის ამ მოთხოვნებს არ შეასრულებს, აფხაზეთმა არც მშვიდ ცხოვრებაზე უნდა იოცნებოს, არც დახმარებაზე.
მართალია, მედიაში ეს არ ასახულა, თუმცა აფხაზეთში ყველა მშვენივრად აცნობიერებს რეალურ ვითარებასა და იმ პრობლემების მასშტაბს, რომელიც აფხაზეთს რუსეთის მოთხოვნების არშესრულების შემთხვევაში ემუქრება.
ამ ფონზე საგულისხმოა თავად ფაქტი იმისა, რომ ტარდება კონფერენცია, რომელზეც საქართველო, აშშ, ნატო აფხაზეთის მთავარ მტრებად არიან წარმოდგენილები, ხოლო რუსეთი - მეგობრად, მიუხედავად იმისა, რომ მოსკოვმა, მოლოდინების საპირისპიროდ, უკვე საგრძნობლად შეავიწროვა მოძმე აფხაზი ხალხის კისერზე ყულფი.
მსგავსი ღონისძიებები გაცილებით უფრო ჰგავს ყურადღების გადატანის მცდელობას, ვიდრე რეალურ ზრუნვას აფხაზეთის აწმყოსა და მომავალზე. და დარწმუნებული ვარ, აფხაზურმა საზოგადოებამ ეს სთანადოდ — ყოველგვარი შელამაზების გარეშე შეაფასა.

«Братская» петля на шее Абхазии и российские отвлекающие маневры
Недавно в Сухуме прошла научная конференция «Большая игра на Кавказе. Современные политические реалии», на которой представители правительства и минобороны Абхазии, 7-ой российской военной базы, политологи, представители посольства России в Абхазии, журналисты и общественные деятели обсуждали военные угрозы со стороны Грузии и НАТО.
Официальным организатором мероприятия, собравшего в период острой фазы пандемии коронавируса в зале Национальной библиотеки им. Папаскири более 40 человек, и названой не иначе как международной, выступил Координационный союз организаций русских соотечественников. Как и полагается, участники много говорили о прошлом, в том числе и о войне, которая была в Абхазии в 90-х годах прошлого столетия. Напомнив в очередной раз о том тяжелом периоде, российские политологи проводили параллель со временем нынешним, которое назвали не иначе как «представляющим угрозу миру и стабильности всего населения Абхазии со стороны Грузии».
«Целью нашего мероприятия является анализ возможных угроз для Абхазии со стороны вражески настроенных государств и усиления НАТО в Грузии, а также прогнозирование последствий негативных информационных воздействий на международное общество», - цитируют организатора и заместителя председателя Координационного союза организаций русских соотечественников (КСОРС) Елену Жилинскую РИА Новости.
Выступающие делали короткие доклады о состоянии военных дел в Грузии и даже демонстрировали слайд-шоу, показывая всю мощь грузинской армии, которая, по их словам, направлена «только на уничтожение Абхазии с целью приблизиться как можно ближе к российским границам».
«Грузия является агрессором. Все их учения - наступательные по отношению к Абхазии. Подразделения Вооружённых сил Грузии на своих полигонах принимают активное участие в проведении различных учений со странами, входящими в состав НАТО. В свою очередь, Вооружённые силы Абхазии выполняют мероприятия боевой подготовки исключительно с оборонительной направленностью для своей страны и только на определенных для этого местах», — цитируют врио заместителя командира российской военной базы по военно-политической работе Загира Валиева РИА Новости.
Большинство выступлений касалось Грузии и ее «нарастающего военного потенциала». А вот о самой Абхазии, о реалиях ее жизни, как и о потенциале ее армии не было сказано ни слова. И периодически возникавшие претензии к российскому государству, которое с каждым днем все больше наращивает присутствие в республике своих военных сил, старались пресекать, дабы разговор не ушел от заданной темы.
Присутствовавшие на конференции представители абхазской стороны на всякий случай держали рот на замке, кивком соглашаясь со звучавшими от россиян тезисами. А глава недавно созданной автономной некоммерческой организации «Центр социально-экономических исследований» Олег Дамения решил пойти дальше и заявил, что жители Абхазии не имеют никакого права даже думать плохо о России, чтобы она с ними не делала. Дескать, подобные мысли на руку «врагу», который денно и нощно ищет способ «поставить Абхазию на колени».
Известный в республике философ и общественный деятель своим выступлением видимо, пытался задобрить присутствовавших на конференции российских военных и политологов, но они остались глухи к его призывам, направив свое внимание на информационную составляющую мероприятия. На эту тему, конечно же, предложили высказаться немногочисленным представителям СМИ Абхазии, приглашенным на встречу. И стоило им заговорить, как дискуссия мгновенно приобрела весьма острый характер.
Наряду с замечаниями к работе собственных СМИ, журналисты говорили и об ошибках, которые в отношении республики допускают представители российских федеральных каналов и агентств. А «информационная война», которую Россия периодически объявляет Абхазии, стала темой номер один, задвинув далеко на задний план военную составляющую конференции.
Видя, что направление мероприятия переключилось с Грузии на Россию, организаторы предприняли ряд попыток отвлечь внимание и вернуть диалог в прежнее антигрузинское русло. Но представители абхазских СМИ предложение отвергли, и стали активнее дискутировать на заданную тему. В итоге запланированная всего на час встреча затянулась на 2 с лишним часа.
И что странно, в итоговой информации Координационного союза организаций русских соотечественников о мероприятии об этом не говорится ни слова. Этому вопросу уделили лишь несколько предложений, искажающих не только смысл высказываний абхазских журналистов, но и в целом их антироссийскую направленность.
Примечательно, что международная конференция «Большая игра на Кавказе. Современные политические реалии» проходила как раз в период негласной острой фазы противостояния Абхазии и России. Говоря о дружеских, братских многовековых отношениях русских и абхазов, участники встречи ни единым словом не обмолвились о происходящих в Абхазии событиях. Речь не только о конфликте абхазских общественников, Парламента и жителей Пицунды с представителями ФСО России, пытающимися отобрать у республики в собственность государственную дачу с 200 гектарами земли за условный 1 рубль. На повестке дня еще и вопрос приобретения русскими также в собственность всей энергетической отрасли страны вместе с распределительными сетями. И покуда эти требования России абхазское руководство не выполнит, не видать жителям ни спокойной жизни, ни помощи, ни поддержки.
Хотя об этом в сообщениях СМИ не говорится, все в Абхазии прекрасно осознают истинное положение дел и масштаб проблем, которые нависли над республикой в случае невыполнения требований России.
На этом фоне очень примечателен сам факт проведения подобной конференции, на которой Грузия, НАТО и США выставлялись главными врагами, нежелающими развития и становления Абхазии, а Россия преподносилась как друг, хоть и затянувший, вопреки всем ожиданиям, на шее абхазского народа братскую петлю.
Мероприятия подобные научной конференции «Большая игра на Кавказе. Современные политические реалии» очень похожи на отвлекающий маневр, нежели на настоящее переживание за судьбу и будущее Абхазии. И я абсолютно уверена, что данное действо абхазское общество оценило по достоинству, без прикрас и преувеличений.