ევროპის საბჭოს საპარლამენტო ასამბლეა რუსეთს ყირიმელი თათრების უფლებების დარღვევაში ადანაშაულებს
ევროპის საბჭოს საპარლამენტო ასამბლეა რუსეთის სამხედრო ძალების და რუსეთის მიერ მხარდაჭერილი სეპარატისტების მხრიდან ყირიმელი თათრების ფუნდამენტური უფლებების უხეშად დარღვევას გმობს. ასამბლეა ყურადღებას ყირიმელი თათრების გაუჩინარებასა და მკვლელობებზე ამახვილებს. ევროპის საბჭოს პარლამენტარები რუსეთს ეფექტური გამოძიებისა და დამნაშავეების დასჯისკენ მოუწოდებენ. „თითოეული მკვლელობა, თავისუფლების უკანონო აღკვეთა, გაუჩინარება, წამება და არაადამიანური მოპყრობა უნდა გამოიძიონ“ - აცხადებს საპარლამენტო ასამბლეა და დამნაშავეების წინააღმდეგ სანქციების ამოქმედების იდეას აჟღერებს. ასამბლეა რუსეთისგან უფლებადამცველებისთვის თავიანთი მოვალეობის შესრულების პროცესში ხელშეწყობასაც მოითხოვს და კრემლს ყირიმელი თათრებისთვის გამოხატვის თავისუფლების მიმართულებით დაწესებული შეზღუდვების მოხსნისკენ მოუწოდებს.
თათრები ყირიმის 2,5-მილიონიანი მოსახლეობის 12-მდე პროცენტს შეადგენენ, მაგრამ ბევრმა ნახევარკუნძული მას შემდეგ დატოვა, რაც 2014 წლის თებერვალში იქ რუსული სამხედრო ძალები შევიდნენ. ის თათრები, რომლებიც ოკუპირებულ ტერიტორიაზე დარჩნენ, რეპრესიებს უჩივიან. როგორც საპარლამენტო ასამბლეის განცხადებითაც დასტურდება, არის აქტივისტების გაუჩინარების შემთხვევებიც.
თათრებს, რომლებიც საუკუნეებია ყირიმის ნახევარკუნძულზე ცხოვრობენ, არაერთი მძიმე ეტაპი აქვთ გამოვლილი. მეორე მსოფლიო ომის დროს ასიათასობით ადამიანი შუა აზიაში გადაასახლეს. სტალინის რეჟიმი მათ ნაცისტურ გერმანიასთან თანამშრომლობაში ადანაშაულებდა. დეპორტირებულებისა და მათი შთამომავლების ნაწილმა 1980-იან წლებში დაიწყო ყირიმში დაბრუნება, 1991 წელს კი თათრების თვითმმართელობის ორგანო, იგივე „მეჯლისი“ შეიქმნა. კიევმა თათრების „მეჯლისი“ კანონიერად 1999 წელს ცნო, რუსეთმა კი ის 2016 წელს აკრძალა. საქმე იმაშია, რომ 2014 წელს, როცა მოსკოვმა ნახევარკუნძულზე ანექსიის გასამართლებლად რეფერენდუმი უკანონოდ ჩაატარა, ყირიმელმა თათრებმა პროცესს ბოიკოტი გამოუცხადეს და მას შემდეგ ოკუპაციას აპროტესტებენ. ამიტომაც, კრემლი თათრებს ყველა საშუალებით ებრძვის და მათ უფლებებს გამუდმებით არღვევს.
2020 წელს დონის როსტოვში სამხედრო სასამართლომ შვიდ ყირიმელ თათარს ხანგრძლივი ვადით პატიმრობა მიუსაჯა ტერორისტული ორგანიზაცია „ჰიზბ უტ-ტაჰრირის“ საქმიანობის ორგანიზებისა და მასში მონაწილეობის ბრალდებით. მათ 13-დან 19 წლამდე კოლონიაში პატიმრობა მიესაჯათ. ასევე, რუსეთმა ყირიმელი თათრების ეროვნული მოძრაობის ერთ-ერთ ლიდერს, მუსტაფა ჯემილევს ყირიმის ტერიტორიაზე შესვლა 2034 წლამდე აუკრძალა. რუსეთის კონტროლქვეშ მყოფმა ყირიმის უზენაესმა სასამართლომ სიმფეროპოლში ყირიმელი თათრების მეჯლისის თავმჯდომარეს, რეფატ ჩუბაროვს განაჩენი დაუსწრებლად გამოუტანა. ყირიმელი თათრების მეჯლისი რუსეთის ფედერაციაში ექსტრემისტულ ორგანიზაციად არის აღიარებული და აკრძალულია. ეს ყირიმელი თათრების წინააღმდეგ მიმართული სისტემური რეპრესიების პირობებში რუსეთის მხრიდან მათი უფლებების დარღვევის მხოლოდ რამდენიმე შემთხვევაა.
2016 წელს უკრაინაში 18 მაისი ყირიმელი თათრების გენოციდის მსხვერპლთათვის პატივის მიგების დღედ დაწესდა. უკრაინა ყირიმელი თათრების უფლებების დასაცავად ყოველდღიურად იბრძვის. ამ დროს კი, რუსეთი ყირიმის ნახევარკუნძულის ოკუპაციას და ადგილზე ყირიმელი თათრების უფლებების დარღვევას აგრძელებს. კრემლი საერთაშორისო სამართლის არაერთ ნორმას არღვევს და ადამიანების სიცოცხლეს საფრთხეს უქმნის.

Парламентская ассамблея Совета Европы обвиняет Россию в нарушении прав крымских татар
Парламентская ассамблея Совета Европы (ПАСЕ) осуждает грубое нарушение основных прав крымских татар российскими военными и поддерживаемыми Россией сепаратистами. В центре внимания Ассамблеи исчезновения и убийства крымских татар. Парламентарии Совета Европы призывают Россию провести эффективное расследование и наказать виновных. «Каждое убийство, незаконное лишение свободы, исчезновение, пытки и бесчеловечное обращение должны быть расследованны», - говорится в заявлении Парламентской ассамблеи, в котором содержится призыв к санкциям против преступников. Ассамблея также призывает Россию помочь правозащитникам в выполнении ими своих обязанностей и призывает Кремль снять ограничения на свободу слова для крымских татар.
Татары составляют около 12 процентов от 2,5-миллионного населения Крыма, но многие покинули полуостров после того, как российские войска вошли в страну в феврале 2014 года. Те татары, которые остались на оккупированных территориях, жалуются на репрессии. Как подтверждается заявлением Парламентской ассамблеи, также есть случаи исчезновения активистов. Татары, веками жившие на Крымском полуострове, прошли ряд сложных этапов. Сотни тысяч людей были депортированы в Среднюю Азию во время Второй мировой войны. Сталинский режим обвинил их в сотрудничестве с нацистской Германией. Некоторые из депортированных и их потомки начали возвращаться в Крым в 1980-х годах, а в 1991 году был создан татарский орган самоуправления - Меджлис. Киев официально признал татарский «Меджлис» в 1999 году, а Россия запретила его в 2016 году. Дело в том, что в 2014 году, когда Москва незаконно провела референдум по аннексии полуострова, крымские татары бойкотировали этот процесс и с тех пор протестуют против оккупации. Поэтому Кремль всеми силами борется с татарами и постоянно нарушает их права.
В 2020 году военный суд Ростова-на-Дону приговорил семерых крымских татар к длительным срокам лишения свободы за организацию и участие в деятельности террористической организации Хизб ут-Тахрир. Их приговорили к лишению свободы на срок от 13 до 19 лет. Россия также запретила Мустафе Джемилеву, одному из лидеров крымскотатарского национального движения, въезд в Крым до 2034 года. Верховный суд России в Крыму заочно вынес приговор председателю крымскотатарского собрания Рефату Чубарову в Симферополе. Ассамблея крымских татар признана и запрещена как экстремистская организация в Российской Федерации. Это всего лишь несколько случаев нарушения их прав Россией в контексте системных репрессий против крымских татар.
В 2016 году 18 мая в Украине был объявлен днем памяти жертв геноцида крымских татар. Украина ежедневно борется за права крымских татар. Тем временем Россия продолжает оккупировать Крымский полуостров и нарушает права крымских татар. Кремль нарушает многие нормы международного права и подвергает опасности жизни людей.