ცხინვალში "თალიბანის" აღიარებას არ გამორიცხავენ
ცხინვალის ოკუპირებული რეგიონის დე ფაქტო პარლამენტის ოპოზიციონერმა წევრმა, ყოფილმა "საგარეო საქმეთა მინისტრმა" (2012-2015 წ.წ.) დავით სანაკოევმა მოძრაობა "თალიბანის" პოლიტიკური აღიარება არ გამორიცხა.
Facebook-ში განთავსებულ განცხადებაში მან ავღანეთის სათავეში "თალიბანის" დაბრუნებას "ტრიუმფალური" უწოდა, ხოლო ქვეყნიდან აშშ-ის ძალების გასვლას - "სამხრეთ აზიის გეოპოლიტიკური სივრცის რადიკალური გადაფორმატირების საწინდარი", რომელიც, სანაკოევის აზრით, "ასე თუ ისე კავკასიაზეც აისახება".
"ალანიის სახელმწიფოს მხრიდან "თალიბანის" პოლიტიკური აღიარების საკითხი ჯერ დღის წესრიგში არ დგას, თუმცა გამორიცხული არაფერია. ყველაფერი იმაზე იქნება დამოკიდებული, რამდენად გონიერად და პრაგმატულად წარმოაჩენს თავს ავღანეთის ახალი ხელისუფლება. გაერო-ს უშიშროების საბჭოს რეზოლუციით "თალიბანი" ამ დრომდე ტერორისტულ ორგანიზაციად არის აღიარებული, ასეთადვე მიიჩნევს მას რუსეთის ფედერაციაც. თუ რეზოლუციას გააუქმებენ და "თალიბანს" რუსეთიც სხვაგვარად შეხედავს, საკითხი სულ სხვაგვარად გაიჟღერეს", - წერს ოსი "დეპუტატი".

Югоосетинский депутат Давид Санакоев не исключил политическое признание "Талибана"
Депутат парламента самопровозглашенной республики Южная Осетия, экс-глава МИД Давид Санакоев допускает политическое признание движения "Талибан". Такое заявление он сделал на своей странице в социальной сети Facebook.
Возвращение талибов депутат назвал "триумфальным", а уход США из Афганистана, по его словам, влечет за собой "радикальное переформатирование геополитического пространства Южной Азии", которое в той или иной мере затронет и Кавказ.
"Вопрос о признании "Талибана" со стороны Государства Алания пока не стоит на повестке дня, хотя исключать ничего нельзя. Все будет зависеть от того, насколько вменяемым и прагматичным покажет себя новое афганское руководство. Резолюция Совбез ООН до сих пор признает "Талибан" террористической организацией, как и РФ. Если резолюция будет отменена и если Россия по-иному взглянет на "Талибан", вопрос приобретет иное звучание", - отмечает южноосетинский парламентарий.
Оппозиционный депутат Давид Санакоев в прошлом году стал инициатором парламентского бойкота. В 2012-2015 годах он возглавлял МИД республики.