პუტინი მერკელს უკრაინის ხელისუფლებაზე ზეწოლის განხორციელებას სთხოვს
პუტინი მერკელს უკრაინის ხელისუფლებაზე ზეწოლის განხორციელებას სთხოვს "კიევის მიერ ნაკისრი ვალდებულებების შესრულების მისაღწევად" ამის შესახებ რუსეთის პრეზიდენტმა დღეს კრემლში, გერმანიის კანცლერთან მოლაპარაკებების შემაჯამებელ პრეს-კონფერენციაზე განაცხადა.
"იქნება შთაბეჭდილება, რომ ამ ქვეყნის [უკრაინის - რედ.] ხელმძღვანელობა პრინციპში უარს ამბობს ვითარების მშვიდობიან დარეგულირებაზე. ამასთან დაკავშირებით კიდევ ერთხელ ვთხოვთ ქ-ნ ფედერალურ კანცლერს, მათ შორის - მის მიერ უახლოეს დღეებში კიევში დაგეგმილი ვიზიტის გათვალისწინებით, გავლენა მოახდინოს უკრაინის ხელისუფლებაზე კიევის მიერ ნაკისრი ვალდებულებების შესრულების მისაღწევად", - აღნიშნა რუსეთის პრეზიდენტმა.
მან მიუთითა იმაზე, რომ "აგვისტოს დასაწყისიდან დონბასში ცეცხლის შეწყვეტის რეჟიმის ათასზე მეტი დარღვევაა დაფიქსირებული, ყოველდღიურ რეჟიმში იცხრილება დასახლებული პუნქტები".
ამასთან, პუტინის თქმით, "შეუძლებელია, შეშფოთებას არ იწვევდეს უკრაინაში მიღებული მთელი რიგი კანონები და ქვემდებარე აქტები, რომლებიც თავისი არსით მინსკის შეთანხმებებს ეწინააღმდეგება".
მისივე თქმით, "მერკელმა ბევრი რამ გააკეთა შიდა უკრაინული კრიზისის დარეგულირების პროცესისთვის, იდგა ნორმანდიული ფორმატის ჩამოყალიბების სათავეში". "ჩვენ ყველანი ერთად ვეძებდით შესაძლებლობებს დონბასში მშვიდობის დასაბრუნებლად. ამის მიღწევა ჯერ-ჯერობით, სამწუხაროდ, ვერ ხერხდება", - განაცხადა რუსეთის ლიდერმა.
"დღეს რუსული და გერმანული მხარეების მიერ გამოითქვა სერიოზული შეშფოთება შეხების ზოლზე დაძაბულობის ზრდასთან დაკავშირებით. ჩვენ განვიხილეთ ეს თემა და იმედი მაქვს, მისი განხილვა უახლოეს ხანებში კვლავ გაგრძლდება", - აღნიშნა რუსეთის პრეზიდენტმა.
პუტინის თქმით, "რუსეთი შეშფოთებულია უკრაინის განცხადებებით მინსკის შეთანხმებების შესრულებაზე ფაქტობრივი უარის თქმის შესახებ". "გვაშფოთებს, რომ უკრაინული მხარე ოფიციალურ მოლაპარაკებებზე პრესის წინაშე ერთს ამბობს, ქვეყნის შიგნით კი სულ სხვა რამეს აკეთებს. საკმარისია პირველი პირების განცხადებებს გადავავლოთ თვალი და ფაქტობრივად, ნათელი ხდება, რომ კიევი მინსკის შეთანხმებების შესრულებას არ აპირებს", - აღნიშნა მან.
რუსეთის პრეზიდენტის თქმით, უკრაინის მიერ დონბასში "გარდამავალი პერიოდის პოლიტიკის შესახებ" კანონის მიღება "მინსკი-2"-დან უკრაინის გასვლის ტოლფასი იქნებოდა. მან მოუწოდა მერკელს, "კიევზე გავლენა მოახდინოს უკრაინაში ამ კანონის მიღების არდასაშვებად, რადგან იქ არა მარტო რაღაც ეწინააღმდეგება მინსკის შეთანხმებებს, იქ ამ შეთანხმებებს ყველაფერი ეწინააღმდეგება". "ამ კანონის მიღება ფაქტობრივად, მინსკის შეთანხმებებიდან უკრაინის გასვლის ტოლფასი იქნებოდა. იმედი მაქვს, ქ-ნი ფედერალური კანცლერი კიევში მისი ვიზიტის დროს [22 აგვისტოსთვისაა დაგეგმილი - რედ.] გარკვეულ გავლენას, გარკვეულ ზეწოლას მოახდენს უკრაინულ ხელისუფლებაზე და ეს კანონი მიღებული არ იქნება", - განაცხადა პუტინმა და დასძინა, რომ "მინსკის შეთანხმებები გამყარებულია გაერო-ს უშშროების საბჭოს შესაბამის რეზოლუციაში და ამ თვალსაზრისით საერთაშორისო ნორმის ფორმატი აქვთ შეძენილი".

РФ "просит Меркель повлиять на Киев в плане выполнения им своих обязательств"
Россия "просит" канцлера ФРГ Ангелу Меркель в преддверии ее визита в Киев "повлиять на украинские власти в плане выполнения ими своих обязательств". Об этом заявил в пятницу президент РФ Владимир Путин по итогам переговоров с Меркель.
"Складывается впечатление, что руководство этой страны [Украины] решило в принципе отказаться от мирного разрешения ситуации. В этой связи еще раз просим госпожу федерального канцлера, в том числе и с учетом предстоящего визита в Киев, повлиять на украинскую сторону в плане выполнения всех взятых на себя ранее обязательств", - сказал он.
Президент "напомнил", что "с начала августа в Донбассе зафиксировано более тысячи случаев нарушения режима прекращения огня". "Обстрелы населенных пунктов Донбасса ведутся ежедневно". "Не может не тревожить и то, что на Украине был принят целый ряд законов и подзаконных актов, по своей сути противоречащих Минским соглашениям", - отметил Путин.
Он обратил внимание на то, что "Меркель многое сделала для процесса разрешения внутриукраинского кризиса, стояла у истоков создания нормандского формата". "Мы все вместе искали возможности вернуть мир на Донбасс. Добиться этого пока, к сожалению, не удается", - констатировал российский лидер.
"Сегодня с российской и немецкой стороны были высказаны серьезные обеспокоенности ростом напряженности на линии соприкосновения. Мы обсуждали эту тему, и надеюсь, обсуждение это будет продолжено в самое ближайшее время", - добавил Путин.
Президент РФ заявил, что "Россия озабочена заявлениями Украины о фактическом отказе от выполнения Минских соглашений". "У нас вызывает озабоченность то, что украинская сторона на официальных переговорах на прессу говорит одно, а внутри страны говорит другое. Фактически - я хочу это подчеркнуть, достаточно посмотреть высказывания первых лиц государства - говорит о том, что не собирается выполнять Минские соглашения", - сказал Путин.
По словам президента РФ, принятие Украиной нового закона "о политике переходного периода" в Донбассе "будет означать выход Киева из "Минска-2". "Сегодня я проинформировал госпожу федерального канцлера о том, что внесен очередной проект закона правительством Украины. И если этот закон будет принят, это будет означать - прочтите пожалуйста, это не секретный документ, он висит на сайте наверняка - это будет означать фактический выход Украины в одностороннем порядке из минского процесса", - отметил Путин.
Он призвал Меркель "оказать воздействие на Киев, чтобы не допустить принятия на Украине этого закона, потому что там не только что-то противоречит Минским соглашениям, там все противоречит Минским соглашением". "Это будет означать фактический выход Украины из этих соглашений. Я надеюсь, что госпожа федеральный канцлер в ходе своего визита (22 августа Меркель посетит Киев - прим. ТАСС) окажет определенное влияние, давление на украинские власти, и закон этот принят не будет", - сказал Путин.
Он напомнил, что Минские соглашения закреплены соответствующей резолюцией Совета Безопасности ООН, и "в этом смысле приобрели формат нормы международного права".