როგოზინი - უცხოპლანეტელებზე: "ფაქტები არ მაქვს, მაგრამ არაფერს გამოვრიცხავ"
"როსკოსმოსის" ხელმძღვანელ დიმიტრი როგოზინს ჰუმანოიდი უცხოპლანეტელების არსებობის დამადასტურებელი კონკრეტული ფაქტები არ მოეპოვება, თუმცა "არაფერს გამორიცხავს".
ამის შესახებ მან "Газета.ру"-ს განუცხადა.
"არავითარი ფაქტი არ მომეპოვება, რომ მათი არსებობის მჯეროდეს. თუმცა თუ ჩემს პირად მოსაზრებებზე ვისაუბრებთ, ვთვლი, რომ რაკი სამყარო უსასრულოა დროსა და სივრცეში, უსასრულო შეიძლება, იყოს სამყაროში სიცოცხლის არსებობის შანსიც. სავალდებულო არაა, ჰუმანოიდური იყოს - ეს შეიძლება, იყოს უჯრედები, ვირუსები, მცენარეები, თუმცა შესაძლოა, იყვნენ გონიერი არსებებიც" - განაცხადა როგოზინმა.
მისივე თქმით, "დიდი ხანია, ეს საკითხი კაცობრიობას აღელვებს და ალბათ, არც მოასვენებს, სანამ ამ გონიერ სიცოცხლეს არ იპოვის".
"ერთობლივი რუსულ-ევროპული პროგრამა ExoMars სამყაროში სწორედ გონიერი სიცოცხლის ნიშნების ძიებაზეა მიმართული" - დასძინა როგოზინმა.

Рогозин допустил существование гуманоидных инопланетян
Фактов, подтверждающих существование гуманоидных инопланетян, нет, но различные формы жизни могут существовать во Вселенной, - рассказал глава "Роскосмоса" Дмитрий Рогозин.
"У меня нет никаких фактов, чтобы в это верить. Но, если говорить о моих личных убеждениях, я считаю, что вселенная бесконечна и во времени и в пространстве, поэтому бесконечным может быть шанс существования жизни во вселенной", - сказал он в интервью изданию "Газета.ру".
По словам Рогозина, такая жизнь не обязательно должна быть гуманоидная, это могут быть клетки, вирусы, растения, хотя могут быть и живые разумные существа.
"Этот вопрос будоражит наши умы, и, думаю, будет будоражить, пока мы не найдем этой разумной жизни", - сказал Рогозин.
В том числе, напомнил он, на поиск признаков жизни нацелена совместная российско-европейская программа ExoMars.