თბილისის ჩარევის შედეგად ვარშავასა და სტამბოლში საერთაშორისო გამოფენებში აფხაზეთის მონაწილეობა ჩაიშალა
02/09/2021 11:12:43 კონფლიქტები
თბილისის ჩარევის შედეგად ვარშავასა და სტამბოლში დაგეგმილ საეთაშორისო ღონისძიებებში "დამოუკიდებელი სახელმწიფოს" სტატუსით აფხაზეთის მონაწილეობა ჩაიშალა, - იუწყება ოკუპირებული რეგიონის დე ფაქტო სავაჭრო-სამრეწველო პალატა.
საუბარია სტამბოლში გახსნილ საერთაშორისო გამოფენაზე «CNR Food Istanbul» და 2022 წლის აპრილისთვის ვარშავაში დაგეგმილ ანალოგიურ საერთაშორისო ღონისძიებაზე «WorldFoodPoland».
"ჩვენ ხანგრძლივ მოლაპარაკებებს ვაწარმოებდით სტამბოლის საერთაშორისო გამოფენაში მონაწილეობისთვის, კერძოდ, რეგისტრაციის გასავლელად და აფხაზური პავილიონის სქემის შესამუშავებლად, პავილიონის იჯარის თანხაც კი გადავრიცხეთ. თუმცა თურქეთში საქართველოს საელჩოს ჩარევის შემდეგ აფხაზეთს ღონისძიებაში მონაწილეობაზე უარი ეთქვა. საელჩომ პროტესტი გამოხატა ამ ღონისძიებაში აფხაზეთის დამოუკიდებელი სახელმწიფოს სტატუსით დაგეგმილი მონაწილეობის გამო და თურქეთის საგარეო პოლიტიკურ უწყებას შესაბამისი ნოტით მიმართა. გამოფენის ორგანიზატორები ოფიციალური ანკარის ზეწოლით იძულებულები გახდნენ, აფხაზეთი ღონისძიების მონაწილე ქვეყნების სიიდან ამოერიცხათ. ანალოგიური შემთხვევა მოხდა ერთი კვირით ადრე: იმავე მიზეზით აფხაზეთს უარი ეთქვა მონაწილეობაზე «WorldFoodPoland»-ში, რომელიც 2022 წლის 5-7 აპრილისთვის ვარშავაშია დაგეგმილი. პოლონეთი, როგორც გაერო-ს წევრი ქვეყანა, აფხაზეთს იურიდიულად საქართველოს ნაწილად მიიჩნევს და შესაბამისად, ღონისძიების ორგანიზატორებმა უარი გვითხრეს, გამოფენაში დამოუკიდებელი სახელმწიფოს სტატუსით მიგვეღო მონაწილეობა, მიუხედავად იმისა, რომ ჩვენი სავაჭრო-სამრეწველო პალატის ამ ღონისძიებაზე წარმოდგენილობა ჯერ კიდევ ორი წლის წინ იყო შეთანხმებული" - აცხადებენ დე ფაქტო სავაჭრო-სამრეწველო პალატაში.
თავის განცხადებაში დე ფაქტო უწყება დასძენს, რომ "მიუხედავად მთელი მსოფლიოს მასშტაბით საქართველოს საელჩოების გამალებული მცდელობებისა, ხელი შეუშალონ აფხაზეთის აქტივობებს უცხო ქვეყნებთან სავაჭრო-ეკონომიკური კავშირების დასამყარებლად, აფხაზური მხარე კვლავაც აქტიურად გააგრძელებს მსგავს საერთაშორისო ღონისძიებებში მონაწილეობასა და მსოფლიოში აფხაზეთის დადებითი იმიჯის ლობირებას».

Вмешательство Тбилиси сорвало участие абхазской ТПП в международных выставках
В Стамбуле накануне открылась международная выставка продуктов питания и напитков «CNR Food Istanbul». В ней планировалось участие Торгово-промышленной палаты (ТПП) самопровозглашенной республики Абхазия, - сообщает "Эхо Кавказа".
В Сухуми рассказали, что проводили длительные переговоры для прохождения регистрации и разработки схемы павильона, были перечислены необходимые суммы за аренду павильона. Однако после вмешательства посольства Грузии в Турции ТПП Абхазии отказали в участии в выставке.
«К сожалению, посольство Грузии в Турции выразило протест в связи с участием Республики Абхазия в качестве независимого государства в вышеупомянутой выставке и обратилась с нотой протеста в Министерство иностранных дел Турции. Организаторы выставки, под давлением МИД Турции, в последний момент, были вынуждены исключить Абхазию из состава стран-участниц, о чем и уведомили ТПП», – говорится в заявлении абхазской ТПП.
В пресс-релизе ТПП также сказано, что аналогичный случай произошел неделей ранее, когда Абхазии отказали в участии в выставке продуктов питания и напитков «WorldFoodPoland». Она пройдёт в Варшаве 5-7 апреля 2022 года.
«Организаторы выставки также сослались на вмешательство посольства Грузии в Польше и давление со стороны МИДа. Польша, как член Организации Объединенных Наций считает Абхазию юридически частью Грузии. В связи с этим, организаторы отказали Торгово-промышленной палате Абхазии в участии в выставке в качестве независимого государства, хотя участие ТПП в данном мероприятии было подтверждено еще два года назад, но из-за пандемии перенесено на 2022 год», – сказано в заявлении.
В Сухуми говорят о «сложившейся традиции», когда посольства Грузии по всему миру очень быстро реагируют на участие Торгово-промышленной палаты Абхазии в различных мероприятиях и всячески препятствуют этому процессу.
«При этом грузинская сторона тщательно отслеживает действия ТПП, в особенности, в период ограничений, связанных с распространением COVID-19. Такого рода действия наносят серьезный ущерб деятельности ТПП, направленной на развитие торгово-экономических связей Абхазии с иностранными государствами», – сказано в заявлении.
В абхазской ТПП отмечают, что несмотря на существующие преграды и впредь будут принимать участие в выставочно-ярмарочных мероприятиях и «продвигать положительный имидж Абхазии».