აშშ-ში საჰაერო ტაქსის ტესტირება დაიწყო
აშშ-ის აერონავტიკისა და კოსმოსური სივრცის კვლევის ეროვნულმა სამმართველომ ვერტიკალური აფრენისა და დაშვების ელექტრონული საჰაერო ტაქსის (eVTOL) გამოცდა დაიწყო, - იუწყება NASA.
მოდელი სახელწოდებით Joby ეროვნულმა კომპანია Advanced Air Mobility-მ (ААМ) წარმოადგინა. Joby ორ პილოტსა და ოთხ მგზავრს იტევს, ავითარებს 320 კმ/სთ-მდე სიჩქარეს და ერთჯერადი დატენვისას 240 კმ-მდე მანძილის დაფარვა შეუძლია.
AMM იმედოვნებს, რომ 2023-2024 წლებისთვის დაიწყება Joby-ს აქტიური გამოყენება ავიაგადაზიდვებში როგორც ტაქსის, ისე სატვირთო ტრანსპორტის სახით.
ერთ-ერთი მთავარი საკითხი, რომელიც ტესტირებისას უნდა გადაწყდეს, ხმაურის დონეა. ახალი მოდელი, როგორც მწარმოებლები აცხადებენ, საშუალო სტატისტიკურ ვერტმფრენზე 100-ჯერ უფრო ჩუმია. თუმცა ამერიკულ კანონმდებლობაში ამ მხრივ მკაცრი შეზღუდვებია გათვალისწინებული.
ტესტირებისას ასევე საჰაერო ტაქსის მართვადობა და უსაფრთხოება შემოწმდება. ტესტებმა უნდა აჩვენოს, კიდევ რა წინაღობები რჩება აშშ-ის ეროვნულ საჰაერო სივრცეში ავიატრანსპორტის ჩასართავად.

NASA начало тестировать воздушное такси
Национальное управление по аэронавтике и исследованию космического пространства США начало лётные испытания электрического воздушного такси с вертикальным взлётом и посадкой (eVTOL), сообщило NASA.
Модель воздушного такси Joby предоставила национальная компания Advanced Air Mobility (ААМ). Оно вмещает двух пилотов и четырёх пассажиров, развивает скорость до 320 км/ч и может преодолеть на одном заряде до 240 км. AMM планирует, что к 2023-2024 году Joby будет активно использоваться в авиаперевозках в качестве такси и грузового транспорта.
Один из главных вопросов, который предстоит решить на тестах – уровень шума. Новая модель авиатаксти, согласно разработчикам, в 100 раз тише, чем среднестатистический вертолёт. Но в законодательстве США существуют строгие требования на этот счет.
На испытаниях также проверят управляемость и безопасность аппарата. Тесты должны показать, какие ещё остаются препятствия по включению авиатранспорта в национальное воздушное пространство США.
После проведения испытаний ААМ надеется повысить общественное доверие к малогабаритным и дешёвым летательным аппаратам, - сообщает "Радио Свобода".