"ჟენევის შეხვედრები უნდა შენარჩუნდეს, თუმცა რაც მეტი იქნება მსგავსი პლატფორმა და არხი, მით უკეთესი"
ოკუპირებულ აფხაზეთში გამომავალი გაზეთი «Республика Абхазия» დე ფაქტო უშიშროების საბჭოს მდივან სერგეი შამბასთან ინტერვიუს აქვეყნებს.
ჟურნალისტი დე ფაქტო საგარეო საქმეთა სამინისტროს მუშაობის შამბასეული შეფასებით დაინტერესდა.
«სიტუაციები განსხვავებულია. ადრე მოლაპარაკებათა პროცესი გაერო-ს ეგიდით იმართებოდა, მასში ძლიერი სახელმწიფოები და მრავალი საერთაშორისო ორგანიზაცია მონაწილეობდნენ. რუსეთის მიერ აფხაზეთის აღიარების შემდეგ ყველაფერი შეიცვალა. რა თქმა უნდა, სადღეისოდ საგარეო საქმეთა სამინისტროს აქვს გარკვეული წარმატებები. მათგან ბოლო ჩვენი ქვეყნის სირიის მიერ აღიარებაა. ჩვენთვის სირია წმინდა მიწაა, რადგან აფხაზეთის მართლმადიდებელი ეკლესიის სამღვდელოების პირველი აღიარება და ხელდასმა სწორედ იქ მოხდა», – განაცხადა საპასუხოდ დე ფაქტო უშიშროების საბჭოს მდივანმა.
მისივე თქმით, «რუსეთის მიერ აღიარებამ აფხაზეთს შეუქმნა შესაძლებლობა, გადაეჭრა საკითხები ორი ძირითადი - უსაფრთხოებისა და ეკონომიკური განვითარების მიმართულებით": "აფხაზეთი, ისევე, როგორც ნებისმიერი მცირე სახელმწიფო, საჭიროებს სანდო კავშირს. რუსეთი, როგორც გაერო-ს უშიშროების საბჭოს მუდმივი წევრი და ბირთვული სახელმწიფო, ჩვენი სტრატეგიული მოკავშირეა».
ამასთან, როგორც შამბამ აღნიშნა, "შემდგომ საერთაშორისო აღიარებაზე მუშაობა დამატებით ფინანსურ სახსრებს მოითხოვს".
ამ კონტექსტში ჟურნალისტი დაინტერესდა მისი აზრით გავრცელებულ მოსაზრებასთან დაკავშირებით, რომ რუსეთი ამა თუ იმ სახელმწიფოს აფხაზეთის აღიარებას სთხოვს და სანაცვლოდ ეს სახელმწიფო მოსკოვისგან გარკვეულ დივიდენდებს იღებს. "თუ ასეა, რატომ არ აღიარებენ აფხაზეთს ბელორუსი ან ყაზახეთი? ანდა თავად აფხაზი დიპლომატები რატომ არ მუშაობენ ამ მიმართულებით?" - იკითხა ინტერვიუერმა.
"ვერ დაგეთანხმებით - აფხაზი დიპლომატები მუშაობენ ამ მიმართულებით. მოგიყვანთ მაგალითს: როდესაც აფხაზეთის საგარეო საქმეთა მინისტრის ყოფილი მოადგილე მაქსიმ ღვინჯია ნიკარაგუასა და ვენესუელაში იყო ჩასული, ვენესუელის პრეზიდენტმა უგო ჩავესმა განაცხადა, რომ მოსკოვში დაგეგმილი ვიზიტისას აფხაზეთის დამოუკიდებლობის აღიარების შესახებ განაცხადებდა. და მან ეს გააკეთა, ისე, რომ რუსეთმა ამის შესახებ წინასწარ არაფერი იცოდა. დიახ, რუსეთი ყოველთვის გვიწევს ტექნიკურ და დიპლომატიურ დახმარებას, მაგრამ ჩვენი აღიარების სანაცვლოდ სახელმწიფოების არავითარ წახალისებებზე საუბარი არ არის», – განაცხადა დე ფაქტო უშიშროების საბჭოს მდივანმა.
რაც შეეხება ჟენევის საერთაშორისო დისკუსიების ფორმატს, როგორც შამბამ აღნიშნა, "სადღეისოდ ეს ერთადერთი პლატფორმაა საერთაშორისო დონეზე და ეს შეხვედრები უნდა შენარჩუნდეს, მაგრამ რაც მეტი იქნება მსგავსი პლატფორმა და არხი, მით უკეთესი".

"Женевские встречи надо сохранить, хотя чем больше таких площадок и каналов, тем лучше"
Газета «Республика Абхазия» публикует интервью "секретаря Совбеза" самопровозглашенной Абхазии Сергея Шамба.
Журналисты попросили его оценить работу МИД страны. «Ситуации разнятся. Раньше переговорный процесс протекал под эгидой ООН, в нем участвовали великие державы и многие международные организации. Все изменилось после признания Абхазии Россией. Конечно, сегодня у МИД Абхазии есть успехи. Последний из них – это признание нашего государства Сирией. Для нас Сирия – это святая земля. Потому что первое признание и рукоположение священников православной церкви Абхазии произошло там», – заявил "секретарь Совбеза".
"Работа в направлении дальнейшего международного признания требует дополнительных финансовых средств", подчеркнул Шамба и продолжил: «Признание Россией дало возможность решить вопросы в двух главных направлениях – безопасности и экономического развития. Абхазия как любое небольшое государство нуждается в надежном союзе. Россия наш стратегический союзник, являющийся членом Совета Безопасности ООН и ядерной державой».
Женевские встречи, по его мнению, сегодня единственная площадка на международном уровне, и их надо сохранить, хотя чем больше таких площадок и каналов, тем лучше.
Журналисты озвучили бытующее мнение о том, что дипломаты России просят то или иное государство признать Абхазию, и за это государства получают дивиденды, но "тогда почему Абхазию не признают Белоруссия или Казахстан? Почему абхазские дипломаты сами не работают в этом направлении?".
Сергей Шамба возразил: «Абхазские дипломаты работают в этом направлении". "Пример: когда бывший замминистра иностранных дел Республики Абхазия Максим Гвинджия посетил Никарагуа и Венесуэлу, президент Венесуэлы Уго Чавес сказал, что он в Москве, куда предстоял его визит, заявит о признании нашей страны. И он это сделал. Россия ничего об этом заранее не знала. Россия нам всегда оказывает техническую и дипломатическую поддержку. Ни о каких поощрениях за наше признание речи не идет», – подчеркнул он.