ჩეჩნეთში კადიროვის კრიტიკოსის ნათესავები გაიტაცეს
ჩეჩნეთის აჩხოი-მართანის რაიონში ძალოვანებმა რესპუბლიკის კრემლის მიერ ხელდასმულ ლიდერ რამზან კადიროვის აქტიური კრიტიკოსის - ამჟამად თურქეთში მცხოვრები ხასან ხალითოვის მამა და ძმა გაიტაცეს.
75 წლის განი ხალითოვი და 46 წლის რამზან ხალითოვი საკუთარი სახლიდან წაიყვანეს.
გარდა ამისა, მოსკოვში იქნა გატაცებული ხასანის ტყუპისცალი ხუსეინ ხალითოვი, რომელიც ძალით ჩაიყვანეს ჩეჩნეთში.
ხასან ხალითოვის განმარტებით, ოჯახს მასთან პირდაპირი კავშირი არ ჰქონია მას შემდეგ, რაც მუქარებისა და საფრთხის გამო ჩეჩნეთიდან თურქეთში გადასახლდა, საიდანაც კადიროვსა და მისი რეჟიმის საქმიანობას აქტიურად აკრიტიკებდა სოცქსელებში. ახლაც ახალგაზრდამ მისი ნათესავების გატაცების შესახებ სოცქსელში, თანასოფლელებისა და ანონიმი ბლოგერებისგან შეიტყო.
ხალითოვის აზრით, ძალოვანთა ეს ქმედება კადიროვის რეჟიმის პასუხია 5 სექტემბერს სტამბოლში უცნობ პირთა მიერ "კადიროვის კაცის" ცემის ფაქტზე.
"ამასწინათ ჯგუფ Security Turkey-ში იმ რამდენიმე კადიროველის ფოტოები გავაგზავნე, რომლებსაც ჩემს რაიონში მოვკარი თვალი. ცხადია, თურქეთში კეთილი საქმისთვის არ იყვნენ ჩამოსულები. აქ ბევრს ვიცნობ, ვისაც ჩეჩნეთში ნათესავები გასტაცეს, უწამეს, ოჯახის წევრი ქალები გაუუპატიურეს. ჩემზეც შეეცადნენ თავდასხმის განხორციელებას. არ დამშვიდდებიან, სანამ არ მოგვკლავენ. ჰოდა, ჩემი პუბლიკაციის შემდეგ აქაურმა ჩეჩნებმა მიაკვლიეს ერთ-ერთ კადიროველს, შეეცადნენ მასთან გასაუბრებას და თურქეთში ჩასვლის მიზნის დადგენას, თუმცა განაცხადა, რომ მის სამსახურზე არავითარი საუბარი არ სურდა, რის შემდეგაც ცემეს", - ამბობს ახალგაზრდა და დასძენს, რომ თავად იმ ინციდენტში არავითარი მონაწილეობა არ მიუღია და არც ტელეგრამ-არხ Security Turkey-სთან აქვს რაიმე შეხება, ფოტოები კი უბრალოდ უკუკავშირის ფორმის გამოყენებით გაგზავნა.
ხალითოვის ნათესავებს უკვე 24 საათზე მეტია, აჩხოი-მართანის შს განყოფილებაში აკავებენ.
"ისინი ყველასგან იზოლირებულები ჰყავთ და არავითარ ბრალდებას არ უყენებენ. უბრალოდ ასე ჩემზე ზემოქმედება სურთ. თუმცა ჩემს მიერ ნათქვამ და დაწერილ ყველა სიტყვას ხელს ვაწერ, არაფრის უარყოფას არ ვაპირებ. კადიროვი ჩეჩნეთის რესპუბლიკის მთავარი სატანაა. მაგრამ ჩემი ნათესავები რაში სჭირდებათ? თუ ჩემთან აქვთ პრეტენზიები, მე მომხედონ და მათ თავი დაანებონ! მით უფრო, რომ ნათესავები ჩემს საქმიანობას მხარს არ უჭერენ - პირიქით. ახლა რომ დავდუმდე, ჩათვალეთ, თავად მოვკლავ ჩემს ნათესავებს", - ამბობს ხალითოვი.
ახალგაზრდამ უფლებადამცველ ორგანიზაცია "წამების საწინააღმდეგო კომიტეტს" საჩივრით მიმართა.
ანალოგიური საჩივარი შეიტანა ორგანიზაციაში ევროპაში მცხოვრებმა ილმან მამაკაევმა, რომელსაც ჩეჩნურ სოფელ სემაშკიდან 73 წლის მამა და სამი ძმა გასტაცეს, მათ შორის ერთი - არასრულწლოვანი. მეორე დღეს მამა გაუშვეს, მაგრამ წვერგაპარსული - უპატივცემულობის ნიშნად, ძმებს კი ამ დრომდე აკავებენ.
მამაკაევიც, ხალითოვის მსგავსად, ნათესავების გატაცებას თურქეთში მომხდარ ინციდენტს უკავშირებს, მიუხედავად იმისა, რომ როგორც ირწმუნება, ამ შემთხვევასთან არაფერი აკავშირებს.
ცნობისთვის: სტამბოლში ნაცემი კადიროველი, რომელსაც სავარაუდოდ, აბდურახმანი ჰქვია, მრავალი წლის განმავლობაში ჩეჩნეთის ძალოვან უწყებებში მსახურობდა, - იუწყება Security Turkey. მანამდე ამ ტელეგრამ-არხმა გამოაქვეყნა ვიდეჩანაწერი, რომელზეც ასახულია, როგორ ცემენ უცნობი პირები დაახლოებით 40 წლის მამაკაცს.
თურქეთში ჩეჩნეთის რამდენიმე მკვიდრი რეგულარული მუქარების მიღების შემდეგ გაერთიანდა, რათა საკუთარი თავი და თანამემამულეები კადიროველებისა და ჩეჩნური სპეცსამსახურების თანამშრომლებისგან დაეცვათ. დიასპორის წარმომადგენლებს შორის ინფორმაციის გასაცვლელად მათ ტელეგრამ-არხი Security Turkey შექმნეს, რომელშიც ხშირად ზიარდება ინფორმაცია თურქეთში მყოფი ჩეჩნების დასასჯელად გაგზავნილი აგენტების თაობაზე.

В Чечне похитили родственников критика Кадырова
В Ачхой-Мартановском районе Чечни силовики похитили отца и брата живущего в Турции чеченца Хасана Халитова. Халитов открыто критикует чеченского главу Рамзана Кадырова, сообщает "Кавказ.Реалии".
75-летнего Гани Халитова и 46-летнего Рамзана Халитова увезли накануне вечером из собственного дома. Кроме того, в Москве был похищен брат-близнец Хасана, Хусейн Халитов. Его вывезли в Чечню. Об этом рассказал корреспонденту Кавказ.Реалии сам Хасан Халитов.
По его словам, семья не общается с ним напрямую из-за его оппозиционной общественной деятельности и регулярных выступлений в соцсетях против Кадырова, поэтому о похищении родных он узнал от односельчан и анонимных блогеров.
Халитов утверждает, что похищение его родных - своеобразный ответный шаг на избиение неизвестными в Стамбуле сторонника Кадырова 5 сентября.
"Я отправил в группу Security Turkey в телеграме фото нескольких, по моей информации, кадыровцев, которых видел в своем районе. Явно не для добра они сюда приехали. Здесь много людей из Чечни, у которых родственников похищали, пытали, забирали и насиловали их жен. На меня тоже пытались покушаться. Они не успокоятся, пока не убьют. И после моей публикации ребята нашли этого кадыровца, поговорили с ним. Он сказал, что ни о чем не жалеет, говоря о своей работе в силовом ведомстве. И тогда его избили", - рассказал Халитов.
Халитов утверждает, что сам не имеет никакого отношения к телеграм-каналу и незнаком с теми, кто его ведёт - он просто прислал материалы через форму обратной связи.
Родственники Халитова находятся в Ачхой-Мартановском РОВД уже сутки, говорит чеченец.
"Им ничего не предъявляют, их изолировали от всех. Через них хотят надавить на меня, испугать. Но я от своих слов не отказываюсь. Кадыров - главный сатана Чеченской республики. Зачем им мои родные? Они бы и сами с удовольствием меня бы остановили, чтобы я больше не выступал. Пусть силовики разбираются со мной, попробует меня убить или похитить. Меня преследуйте, оставьте родственников. Они не одобряют мою деятельность. А если я сейчас буду молчать, считай, я сам убил своих родных", - говорит Халитов.
Халитов обратился в правозащитную организацию "Комитет против пыток" с жалобой на похищение родственников. Он считает, что к нему могут быть причастны некоторые из его односельчан.
Также о похищении своих родных в селе Самашки, отца и трех братьев, в том числе несовершеннолетнего, корреспонденту Кавказ.Реалии сообщил проживающий в Европе Ильман Мамакаев.
Его 73-летнего отца отпустили к вечеру субботу, но предварительно сбрили ему усы в знак унижения. Остальные члены семьи удерживаются в полиции.
"Родственники избитого человека все пришли в нашу семью. ЧГТРК включили камеры, привели Хамзата и Имрана, младших моих братьев и отца и заставили говорить, что они отказываются от Али, ещё одного брата, живущего в Турции. Сам он говорит, что не имеет отношения к нападению" - рассказал Мамакаев.
Ранее сообщалось, что неизвестные избили в Стамбуле сторонника Рамзана Кадырова, долгое время служившего в силовых структурах Чечни. Предположительно, его зовут Абдурахман. Об этом сообщает телеграм-канал Security Turkey. Накануне на канале была опубликована видеозапись, на которой видно, как несколько человек избивают мужчину примерно сорока лет.В Турции несколько уроженцев Чечни объединились, чтобы обезопасить себя и своих земляков от угрожающих им кадыровцев и сотрудников российских спецслужб. Для обмена информацией между представителями диаспоры они создали телеграм-канал Security Turkey, где предлагают делиться данными о прибывающих в Турцию из Чечни силовиках и целях их визитов, в частности, о том, кто именно является целью их преследования.