აზერბაიჯანი და თურქეთი ლაჩინის რაიონში ერთობლივ სამხედრო წვრთნებს მართავენ
აზერბაიჯანელი და თურქი სამხედროები ერთობლივ ტაქტიკურ წვრთნებს მართავენ ლაჩინის რაიონში, რომელზე კონტროლიც სომხეთმა ყარაბაღის მეორე ომის შედეგად დაკარგა. სამხედრო სწავლებები მოიცავს, მათ შორის, საბრძოლო სროლებს, - იუწყება თურქული სააგენტო "Anadolu".
"წვრთნები აზერბაიჯანსა და თურქეთს შორის სამხედრო თანამშრომლობის შესახებ შეთანხმების ფარგლებში ტარდება. სამხედროები რთული რელიეფის პირობებში დაზვერვაში, გზებზე ჩასაფრებაში, დივერსიული ჯგუფების გამოვლენა-განადგურებასა და შეიარაღებულ მტერთან შეუმჩნევლად მიახლოებაში ვარჯიშობენ" - ნათქვამია სააგენტოს მიერ აზერბაიჯანის თავდაცვის სამინისტროზე დაყრდნობით გავრცელებულ ინფორმაციაში.
დეკემბრის დასაწყისში ოფიციალურმა ბაქომ ლაჩინის რაიონზე სრული კონტროლის დამყარების შესახებ განაცხადა. ეს მესამე და საბოლოო გადაცემა იყო აზერბაიჯანისთვის ე.წ. "ბუფერული ზონის" იმ ტერიტორიებისა, რომლებიც საბრძოლო მოქმედებების შეწყვეტისა და "ზავის" გამოცხადების მომენტისთვის ერევნის კონტროლქვეშ რჩებოდა. საუბარია აზერბაიჯანულ რაიონებზე, რომლებიც სომხეთსა და ყარაბაღს ყოფს და რომლებზეც სომხეთმა კონტროლი ჯერ კიდევ 1990-იანი წლების დასაწყისში დაამყარა.
ერთადერთი გამონაკლისი - ტერიტორია, რომელიც აზერბაიჯანის კონტროლქვეშ არ იყო გადასული, ლაჩინის რაიონი გახლდათ - 5-კილომეტრიანი სიგანის ზოლი სომხეთ-ყარაბაღის დამაკავშირებელი გზითურთ.
ვინაიდან ეს დერეფანი ქალაქ ლაჩინსაც მოიცავს, რომელიც ომამდეც უმთავრესად აზერნბაიჯანელებით იყო დასახლებული, სომხებისთვის 3 წლის განმავლობაში ყარაბაღისკენ ახალი სატრანსპორტო არტერია უნდა შეიქმნას, რომლის მშენებლობის შემდეგ აზერბაიჯანელები ლაჩინში დაბრუნებას შეძლებენ.

Азербайджан и Турция проводят военные учения в районе, отвоёванном у Армении
Военные Азербайджана и Турции проводят совместные тактические учения с боевой стрельбой в Лачинском районе, который Азербайджан отвоевал у Армении. Об этом сообщило турецкое информагентство Anadolu, ссылаясь на заявление Минобороны Азербайджана.
"Учения проводятся согласно договору о военном сотрудничестве между Азербайджаном и Турцией", - отмечается в сообщении.
Отмечается, что солдаты отрабатывали разведку в местности со сложным рельефом, организацию засад на дорогах, выявления и уничтожения диверсионных групп и незаметного приближения к воображаемому противнику.
В начале декабря официальный Баку заявил о получении контроля над Лачинским районом. Это была третья и последняя передача Азербайджану территорий так называемой "буферной зоны", которые на момент объявления "перемирия" - завершения боевых действий - оставались под контролем Еревана. Речь идет об азербайджанских районах, которые разделяют Армению и Карабах, оккупированных Арменией еще в начале 1990-х.
Единственным исключением, не перешедшим под контроль Баку, стал Лачинский коридор - полоса шириной 5 километров с дорогой, соединяющей Армению с Нагорным Карабахом.
Поскольку этот коридор включает город Лачин (который и до войны был заселен преимущественно азербайджанцами), для Армении должны в течение трех лет построить другую транспортную артерию в Карабах, после чего азербайджанцы смогут вернуться и в Лачин.