მოსკოვი სოხუმთან "საზღვრის" დელიმიტაცია-დემარკაციის საკითხს განიხილავს
ოკუპირებულ აფხაზეთს მორიგი რუსული დელეგაცია სტუმრობს, ამჯერად - "საზღვრის" დელიმიტაცია-დემარკაციის საკითხების გადასაჭრელად.
ოპოზიციურმა "აფხაზეთის სახალხო მოძრაობამ" დღეს განცხადება გაავრცელა და მოუწოდა დე ფაქტო ხელისუფლებას, შესაბამისი ერთობლივი კომისიის სხდომების საზოგადოებისთვის გამჭვირვალედ ჩატარება უზრუნველყოს.
«ეს საკითხები უაღრესად მნიშვნელოვანია ჩვენი ხალხისა და სახელმწიფოსთვის. მოვუწოდებთ ხელისუფლებას, დროულად და სრულად მოახდინოს კომისიის მუშაობისა და გადაწყვეტილებების შესახებ საზოგადოების ინფორმირება, მით უფრო - იმის გათვალისწინებით, რაოდენ სენსიტიურია ეს თემები ჩვენი ხალხისათვის და რაოდენ მაღალ საზოგადოებრივ ინტერესს იწვევს" - ნათქვამია განცხადებაში.
იხილეთ ასევე: რუსეთი ბიჭვინთის მთელს აღმოსავლეთ ნაწილს 1 რუბლად ისაკუთრებს
ცნობისთვის: 2019 წელს რუსეთის ე.წ. ელჩმა აფხაზეთში ალექსეი დვინიანინმა განაცხადა, რომ მოსკოვმა სოხუმს საზღვაო სივრცეების გამიჯნვის შესახებ შეთანხმების გაფორმება შესთავაზა – «რაკი სახმელეთო საზღვართან მიმართებაში საკითხების გადაჭრა ჯერ-ჯერობით ვერ ხერხდებოდა». იმავე პერიოდში «Эхо Кавказа»-სთან საუბრისას "ელჩმა" დაადასტურა, რომ ვერ ხერხდებოდა, კერძოდ, შეთანხმების მიღწევა გაგრის რაიონის მაღალმთიან სოფელ აიბღაზე.
2020 წლის ნოემბერში აიბღასა და რუსული ადლერის დამაკავშირებელი საფეხმავლო ხიდის მშენებლობამ აფხაზეთში დიდი ვნებათაღელვა გამოიწვია და "ტერიტორიული მთლიანობის ხელყოფად" შეფასდა.

Москва и Сухуми обсуждают делимитацию и демаркацию де-факто границы
В самопровозглашенную республику Абхазия прибыла делегация из Российской Федерации. Как заявляют в оппозиционном Абхазском народном движении (АНД), стороны должны обсудить вопрос делимитации и демаркации де-факто границ между Абхазией и Россией.
«В настоящее время идет работа комиссии, обсуждаются вопросы, которые крайне важны для нашего народа и государства. Призываем власти проводить работу совместной комиссии открыто и информировать общественность, так как вопрос принадлежности территорий крайне чувствительный для нашего народа», – сказано, по информации "Эха Кавказа", в обращении АНД.
В 2019 году российский посол в Сухуми Алексей Двинянин заявил, что Россия предложила Абхазии подписать соглашение по разграничению морских пространств – «из-за того, что пока не удается решить вопрос по сухопутной границе». В интервью «Эху Кавказа» дипломат подтвердил, что неурегулированным остается «вопрос лишь одного села Аибга».
В ноябре 2020 года строительство пешеходного моста в приграничной территории через реку Псоу, который связал поселок Аибга с Адлерским районом Краснодарского края, в Абхазии расценили как нарушение территориальной целостности.