SOCAR-ი და Vitol-ი ბაქო-თბილისი-ჯეიჰანით თურქმენული ნავთობის ტრანსპორტირებაზე შეთანხმდნენ
შვეიცარიულ-ნიდერლანდური საერთაშორისო სავაჭრო ფირმა Vitol-ი და აზერბაიჯანის სახელმწიფო ნავთობკომპანია SOCAR-ი ბაქო-თბილისი-ჯეიჰანის ნავთობსადენით წელიწადში დაახლოებით 1 მლნ ტონა თურქმენული ნავთობის ტრანსპორტირებაზე შეთანხმდნენ, - იუწყება პორტალი Türkmenistan Altyn Asyr.
გამოცემის ინფორმაციით, კომპანიამ უკვე გააფორმა შესაბამისი შეთანხმება, რომლის რეალიზება მიმდინარე წლის ოქტომბრიდან დაიწყება.
ადრე თურქმენეთისგან შესყიდული ნავთობი ტანკერებით რუსეთის პორტების გავლით ნოვოსიბირსკამდე ტრანსპორტირდებოდა, ხოლო შემდეგ - ნავთობსადენით. ახლა ამ მარშრუტით Vitol-ის მიერ ნედლეულის ტრანსპორტირების მოცულობები შესაძლოა, ორჯერ - თვეში 80 ტონამდე შემცირდეს.
ადრე SOCAR-მა განაცხადა, რომ რუსეთიდან და თურქმენეთიდან კომპანიების დიდი რაოდენობის მიზიდვის გზით ბაქო-თბილისი-ჯეიჰანის მილსადენით საწვავის მიწოდებების გაზრდისკენ ისწრაფვოდა.
- Vitol-ი მსოფლიოს ერთ-ერთი ლიდერია ნახშირწყალბადების ნედლეულით ვაჭრობაში. იგი არაბეთის გაერთიანებულ საემიროებში სმარტ-კონტრაქტების საფუძველზე ENOC-ისგან შესყიდული თურქმენული ნავთობის მიწოდებებს უზრუნველყოფს.
- ამჟამად ბაქო-თბილისი-ჯეიჰანის მილსადენში გაივლის ნავთობი აზერი-ჩირაგ-გიუნეშლის საბადოდან და კონდენსატი შაჰ-დენიზიდან, ასევე კომპანია SOCAR-ის ნავთობი თურქმენულ (Dragon Oil-თან კონტრაქტის საფუძველზე), ყაზახურ და რუსულ ნავთობთან ერთად.
- მილსადენის სიგრძე 1,768 ათას კმ-ს შეადგენს, რომელთაგანაც 443 კმ აზერბაიჯანის ტერიტორიაზე გადის, 249 - საქართველოს, 1,076 ათასი - თურქეთის. ნავთობსადენის გამტარუნარიანობა წელიწადში 50 მლნ ტონას აღემატება.

SOCAR и Vitol договорились о поставках туркменской нефти по БТД
Международная торговая фирма Vitol и государственная нефтяная компания Азербайджана SOCAR договорились о транспортировке около 1 млн тонн туркменской нефти в год по трубопроводу Баку-Тбилиси-Джейхан (БТД), сообщает портал Türkmenistan Altyn Asyr.
По данным издания, компании подписали соответствующее соглашение, реализация которого начнется с начала октября текущего года.
Закупаемая у Туркменистана нефть раньше транспортировалась танкерами через речные и морские порты России до Новосибирска, а дальше по нефтепроводу. Теперь объемы транспортировки сырья швейцарско-нидерландской компанией Vitol по данному маршруту могут сократиться в два раза, составляя 80 тонн в месяц.
Азербайджанская SOCAR ранее заявляла, что стремится увеличить поставки топлива по трубопроводу Баку-Тбилиси-Джейхан за счет привлечения большого числа компаний из России и Туркменистана.
Vitol – один из мировых лидеров по торговле углеводородным сырьем. Компания поставляет туркменскую нефть в объемах, которые она закупает у ENOC в ОАЭ по срочным контрактам.
В настоящее время по нефтепроводу БТД прокачивается нефть с блока месторождений Азери-Чираг-Гюнешли и конденсат с месторождения Шах-Дениз, а также нефть компании SOCAR. Также по БТД осуществляется прокачка туркменской (по контракту с Dragon Oil), казахстанской и российской нефти.Протяженность нефтепровода БТД составляет 1,768 тыс. км, из них в Азербайджане – 443 км, Грузии – 249 км, Турции – 1,076 тыс. км. Пропускная способность трубопровода превышает 50 млн тонн нефти в год.