Time-მა მისი ვერსიით 2021 წლის ყველაზე გავლენიანი პერსონების ასეული დაასახელა
ამერიკულმა ჟურნალმა Time-მა მისი ვერსიით 2021 წლის 100 ყველაზე გავლენიანი ადამიანის სია გამოაქვეყნა.
"ლიდერების" კატეგორიაში წელს მოხვდნენ მსოფლიო სავაჭრო ორგანიზაციის ხელმძღვანელი ნგოზი ოკონჯო-ივეალა, ირანის პრეზიდენტი იბრაჰიმ რაისი, იტალიისა და ისრაელის პრემიერ-მინისტრები მარიო დრაგი და ნაფტალი ბენეტი, აშშ-ის დაავადებათა პრევენციისა და კონტროლის ეროვნული ცენტრის ხელმძღვანელი როშელ ვალენსკი.
უკვე მეორე წელია, ამ კატეგორიაში ინარჩუნებენ ადგილებს ჩინეთის სახალხო რესპუბლიკის ლიდერი სი ცზინპინი, აშშ-ის პრეზიდენტი ჯოზეფ ბაიდენი, ყოფილი პრეზიდენტი დონალდ ტრამპი, ინდოეთის პრემიერ-მინისტრი ნარენდრა მოდი და აშშ-ის ვიცე-პრეზიდენტი კამალა ჰარისი.
"ტიტანებად" მოიხსენია Time-მა კომპანია Apple-ის გენერალური დირექტორი ტიმ კუკი, ოთხგზის ოლიმპიური ჩემპიონი, ამერიკელი სიმონა ბაილზი, აშშ-ის ყველაზე ტიტულოვანი ათლეტი ელისონ ფელიქსი და სხვები.
"ნოვატორების" კატეგორიაში არიან მომღერალი ბილი აილიში, ჯორჯ ფლოიდის ოჯახის ადვოკატი ბენ კრამპი, საერთაშორისო ენერგეტიკული სააგენტოს ხელმძღვანელი ფატიჰ ბიროლი, კენიელი აქტივისტი, Goldman-ის პრემიის მფლობელი ფილის ომიდო და სხვები.
"ხელოვნების მოღვაწეთა" კატეგორიაში მოხვდნენ მსახიობები ომარა სი, სკარლეტ იოჰანსონი, კეიტ უინსლეტი, ასევე სარეჟისორო "ოსკარის" მფლობელი პირველი აზიელი ქალი ჰლოე ჩჟაო.
"კერპებს" შორის არიან ბრიტანეთის პრინცი ჰარი და მისი მეუღლე მეგანი, ჩოგბურთელი ნაომი ოსაკა, მომღერალი ბრიტნი სპირსი და სხვები.
"გამომგონებლების" კატეგორიაში მოხვდნენ კომპანია SpaceX-ის დამფუძნებელი ილონ მასკი, კომპანია Nvidia-ს გენერალური დირექტორი ჯენსენ ხუანგი, კომპანია General Motors-ის ხელმძღვანელი მერი ბარა და სხვები.

Time назвал сто самых влиятельных людей 2021 года
Американский журнал Time опубликовал список 100 самых влиятельных людей в мире по версии издания за 2021 год.
Как сообщает Report со ссылкой на РИА Новости, журнал разделил 100 влиятельных людей по категориям - "Титаны", "Новаторы", "Деятели искусства", "Лидеры", "Изобретатели" и "Кумиры".
Среди "Лидеров" в этом году значатся глава ВТО Нгози Оконджо-Ивеала, президент Ирана Ибрахим Раиси, премьер-министры Италии и Израиля Марио Драги и Нафтали Беннет, глава Центров по контролю и профилактике заболеваний США Рошель Валенски. Второй год подряд в список этой категории вошли глава КНР Си Цзиньпин, президент США Джо Байден, бывший президент США Дональд Трамп, премьер-министр Индии Нарендра Моди, вице-президент США Камала Харрис.
"Титанами" Time называет гендиректора Apple Тима Кука, четырехкратную олимпийскую чемпионку по спортивной гимнастике американку Симону Байлз, самую титулованную легкоатлетку США Эллисон Феликс и других.
В категорию "Новаторов" попали певица Билли Айлиш, адвокат семьи Джорджа Флойда Бен Крамп, глава Международного энергетического агентства (МЭА) Фатих Бироль и кенийская активистка, обладательница премии Goldman Филлис Омидо и прочие.
Среди "Деятелей искусства" журнал называет, помимо прочих, актеров Омара Си, Скарлетт Йоханссон, Кейт Уинслет, первую женщину азиатского происхождения, завоевавшую премию "Оскар" в категории "Лучший режиссер" Хлою Чжао.
Среди "Кумиров" - британский принц Гарри и его супруга Меган Маркл, теннисистка Наоми Осака, певица Бритни Спирс и другие.
В категорию "Изобретателей" вошли основатель компании SpaceX Илон Маск, гендиректор компании Nvidia Дженсен Хуанг, гендиректор компании General Motors Company Мэри Барра и другие.