ოსური უშიშროება: "ახალგორში ქართული სპეცსამსახურების ინფორმატორი გამოვავლინეთ"
ცხინვალის ოკუპირებული რეგიონის დე ფაქტო უშიშროების კომიტეტი ირწმუნება, რომ ახალგორში "ქართული სპეცსამსახურების ინფორმატორი გამოავლინა".
დე ფაქტო უშიშროების კომიტეტი "ინფორმატორის" ვინაობას არ ამხელს, თუმცა აცხადებს, რომ ამ პირს "მყარი კონტაქტები ჰქონდა ქართული სპეცსამსახურების წარმომადგენლებთან, რომელთათვისაც სისტემატიურად აგროვებდა და შემდეგ აწვდიდათ ინფორმაციას სამხრეთ ოსეთის რესპუბლიკისა და საქართველოს სახელმწიფო საზღვარზე არსებული ვითარებისა და მის დასაცავად სასაზღვრო სამსახურების საქმიანობის შესახებ".
ამასთან, ცხინვალის მტკიცებით, "ქართული სპეცსამსახურებისთვის მიწოდებული ინფორმაცია სახელმწიფო საიდუმლოებას არ წარმოადგენს, შესაბამისად, ინფორმატორის საქმიანობას სამხრეთ ოსეთის სახელმწიფო უსაფრთხოებისთვის ზიანი არ მიუყენებია".
«ხსენებულ პირს გაფრთხილება მიეცა იმ საქმიანობის დაუშვებლობის თაობაზე, რომელიც ქმნის საფუძველს რუსეთის ფედერაციის სისხლის სამართლის კოდექსის 276-ე - ჯაშუშობის შესახებ მუხლით გათვალისწინებული დანაშაულისთვის. ეს უკანასკნელი პიროვნების, საზოგადოებისა და სახელმწიფოს წინააღმდეგ განსაკუთრებით მძიმე დანაშაულების კატეგორიას განეკუთვნება და ისჯება 12-დან 20 წლამდე პატიმრობით. მივმართავთ ჩვენი რესპუბლიკის ყველა მცხოვრებს, დაფიქრდნენ მოსალოდნელ შედეგებზე, სანამ მსგავს დანაშაულს ჩაიდენენ" - ნათქვამია დე ფაქტო უშიშროების კომიტეტის განცხადებაში, რომელიც რატომღაც მხოლოდ დღეს - ანუ ხსენებული პირის "ჯაშუშობაში მხილებიდან" ორი თვის თავზე გავრცელდა.

В югоосетинском КГБ заявили о выявлении информатора грузинских спецслужб в Ахалгори
В Комитете государственной безопасности (КГБ) самопровозглашенной республики Южная Осетия утверждают, что выявили жителя Ахалгори, поддерживающего «устойчивые контакты с представителями грузинских спецслужб».
В югоосетинском ведомстве говорят, что указанное лицо, личность которого не раскрывается, осуществляло сбор и передачу информации об обстановке на де-факто границе и «деятельности пограничных органов по ее охране».
При этом в Цхинвали указывают, что переданные грузинской стороне материалы «не составляют государственную тайну» и действия жителя Ахалгори пока не нанесли ущерба югоосетинской безопасности.
«Ему объявлено официальное предостережение о недопустимости действий, создающих условия для совершения преступления, предусмотренного ст. 276 УК РФ – Шпионаж», – говорится, по информации "Эха Кавказа", в заявлении.
В КГБ говорят, что вынесли предостережение 20 июля текущего года. При этом пресс-релиз ведомство распространило лишь сегодня – спустя два месяца.
В заявлении ведомства также сказано, что «государственная измена и шпионаж считаются особо тяжкими преступлениями против личности, общества и государства, за совершение которых предусмотрена уголовная ответственность в виде лишения свободы сроком от 12 до 20 лет».
«Комитет государственной безопасности призывает граждан Южной Осетии: прежде чем совершать подобное противоправное деяние, подумать о возможных последствиях наступления уголовной ответственности», – сказано в заявлении КГБ.