ვინ არის ალექსანდრ ფრანჩეტი, რომელიც რუსულ სპეცსამსახურებს ზურგს უმაგრებდა
რუსეთის მოქალაქე ალექსანდრე ფრანჩეტი პრაღის აეროპორტში უკრაინის მოთხოვნის საფუძველზე დააკავეს. ის პრაღიდან მოსკოვში გაფრენას აპირებდა. ჩეხეთის სასამართლომ მას ორკვირიანი წინასწარი პატიმრობა უკვე შეუფარდა. მალე გაირკვევა მოხდება თუ არა მისი ექსტრადირება უკრაინაში. როგორც ირკვევა, 2014 წელს, იტალიური გვარის მქონე რუსისთვის ზურგის ქარმა ჩრდილოეთიდან დაუბერა და ყირიმში ჩაიყვანა. უკრაინის პროკურატურის განცხადებით, ფრანჩეტიმ იქ პრორუსული გასამხედროებული ფორმირება „ჩრდილოეთის ქარი“ დააფუძნა. ფრანჩეტის ჯგუფში 20-მდე ადამიანი იყო გაერთიანებული, ისინი ელექტროსადგურებს, ნავთობსადენებს იცავდნენ და ექსტრემისტულ საქმიანობასაც ეწეოდნენ. უკრაინის ხელისუფლების ცნობით, ინფორმაცია, რომელსაც ფრანჩეტის ჯგუფი აგროვებდა, პირდაპირ რუსეთის არმიის ხელში ხვდებოდა. „რადიო თავისუფლების“ პროექტ „ყირიმი. რეალობა“-ს უკრაინელი აქტივისტი დმიტრი ბელოცერკოვეცი ყვება, რომ თუ ფრანჩეტი სევასტოპოლში ჩავიდა და სხვადასხვა ობიექტების დაცვა დაიწყო, ეს მხოლოდ რუს სამხედროებთან და სპეცსამსახურებთან შეთახნმებით შეიძლებოდა მომხდარიყო. „სხვანაირად ვერ მოხდებოდა. წინააღმდეგ შემთხვევაში რუსი სამხედროები მას იქ უბრალოდ არ შეუშვებდნენ. ის ან რუსული სპეცსამსახურების თანამშრომელია, ან რაღაც კონტრაქტის შემსრულებელი“-განაცხადა აქტივისტმა.
ფრანჩეტის კრემლისგან მიღებული აქვს ორდენი „ყირიმის დაბრუნებისთვის“, რითაც ძალიან ამაყობდა და კამერების წინ თამამად პოზირებდა. 2015 წელს ის უკვე დაპყრობილი სევასტოპოლის მაღალი თანამდებობის პირებსაც ეხმარებოდა. მისი ნამდვილი გვარი ოლენევია. მას რუსეთის პასპორტი და პრაღის ბინადრობის უფლება წლებია აქვს. ყირიმში ჩასვლამდეც, ჩეხეთში ფიტნესის ტრენერად მუშაობდა და ასევე რუსეთის საელჩოს თანამშრომლების შვილებს ტაიკვანდოში ავარჯიშებდა. უახლოეს მომავალში კი გაირკვევა, გაუგრძელდება თუ არა ბინადრობის უფლება ადამიანს, რომელმაც აქტიური მონაწილეობა მიიღო ყირიმის ოკუპაციაში და ასევე საკმაოდ დიდ საფრთხეს უქმნის ჩეხეთის ეროვნულ ინტერესებს.
ალექსანდრე ფრანჩეტი უკრაინული ონლაინ რესურსის „მშვიდობისმყოფელის“ მონაცემთა ბაზაშიც იძებნება. ეს გვერდი 2014 წელს შეიქმნა და მსოფლიოს ათასობით იმ ადამიანების შესახებ აცნობს, რომლებმაც ყირიმის და აღმოსავლეთ უკრაინის ოკუპაციაში მიიღეს მონაწილეობა. ასევე აქ გროვდება ინფორმაცია იმ ადამიანებზე, რომლებმაც უკრაინის წინააღმდეგ სხვადასხვა პოლიტიკური და სამხედრო დანაშაულებები ჩაიდინეს.
„მშვიდობისმყოფელის“ ინფორმაციით, ფრანჩეტი თავდაპირველად დანაყოფ „სევასტოპოლის დაცვის“ წევრი გახდა, ამის შემდეგ „ჩრდილოეთის ქარი“ დააფუძნა, რომელიც ქალაქის უკრაინულ მოსახლეობას ატერორებდა.
ჩეხეთი რომ კრემლისთვის „კერკეტი კაკალი“ აღმოჩნდა, ცოტა ხნის წინ უკვე ნათლად გამოჩნდა. 2021 წლის დასაწყისში, ჩეხეთში 4 სამხედრო პირი დააკავეს, რომლებიც რუსეთის ჰიბრიდულ არმიის მხარეს დონბასში იბრძოდნენ. მათ 20 წლამდე თავისუფლების აღკვეთა შეეფარდათ.
ასევე, წელს რუსეთსა და ჩეხეთს შორის სერიოზული დიპლომატიური სკანდალიც გაჩაღდა. ჩეხეთმა კრემლის სპეცსამსახურებს 2014 წელს, ქალაქ ვრბეტიცაში, იარაღის საწყობების აფეთქებაში დასდო ბრალი. გრუ-ს ოფიცრების მიერ საწყობების აფეთქებას ჩეხეთმა „სახელმწიფოს სუვერენიტეტისა და ეროვნული უსაფრთხოების წინააღმდეგ წარმოებული მიუღებელი აგრესია“ უწოდა.
საინტერესოა, რომ ამ ინფორმაციის გასაჯაროების შემდეგ, ჩეხებმა რუსეთი ატომურ ელექტროსადგურ „დუკოვანას“ ახალი ენერგობლოკის ასაშენებლად გამართული სახელმწიფო ტენდერიდან გამოთიშეს. შესაბამისად, რუსული სახელმწიფო კორპორაცია „როსატომი“ ამ ქვეყნისთვის სასურველი ბიზნეს პარტნიორი აღარ არის. ამ გადაწყვეტილების მიღება სწორედ ეროვნული უსაფრთხოების ინტერესებიდან გამომდინარე მოხდა, რადგან ჩეხეთი უკვე აქტიურად ცდილობს კრემლს დანაშაულებრივი საქმიანობისთვის ასპარეზი არ დაუტოვოს.
იქიდან გამომდინარე, რომ უკრაინის წინააღმდეგ სამხედრო აგრესიის განხორციელებით, რუსეთმა საერთაშორისო სამართლის ფუნდამენტური ნორმები და პრინციპები დაარღვია, ყველა ვინც ამ საქმიანობაში იყო ჩართული, საერთაშორისო საზოგადოებისთვის მიუღებელია.მნიშვნელოვანი ისიც არის, რომ თუ ჩეხეთი რუს ფრანჩეტის უკრაინას გადასცემს, ამან შეიძლება კიევს იმის ბიძგი მისცეს, რომ ყირიმის და აღმოსავლეთ უკრაინის მოვლენების სხვა დამნაშავეების გადაცემაც მოითხოვოს.

Кто такой Александр Франчетти, помогавший российским спецслужбам?
Гражданина России Александра Франчетти задержали в аэропорту Праги по запросу Украины. Он собирался лететь из Праги в Москву. Чешский суд уже приговорил его к двум неделям предварительного заключения. Вскоре станет ясно, будет ли он экстрадирован в Украину. Как выяснилось, в 2014 году россиянина с итальянской фамилией северный ветер занес в Крым. По данным украинской прокуратуры, Франчетти основал там пророссийское военизированное формирование «Северный ветер». Его группа насчитывала около 20 человек, которые охраняли электростанции, газопроводы и занимались экстремистской деятельностью. По данным украинских властей, информация, собранная группой Франчетти, руководила непосредственно российская армия. Украинский активист Дмитрий Белоцерковец рассказал проекту «Крым. Реалии», что, если Франчетти поехал в Севастополь и охранял различные объекты, это могло произойти только по согласованию с российскими военными и спецслужбами. “ По-другому быть просто не могло. Иначе российские военные их туда просто не пустили бы. Он либо работник российских спецслужб, либо их посланец, выполнявший какой-то контракт”, - говорит активист.
Франчетти получил от Кремля орден “За возвращения Крыма”, чем очень гордился и смело позировал перед камерами. В 2015 году он также помогал высокопоставленным чиновникам в уже оккупированном Севастополе. Его настоящая фамилия - Оленев. У него российский паспорт и вид на жительство в Праге. До приезда в Крым он работал фитнес-тренером в Чехии, а также тренировал детей сотрудников посольства России по тхэквондо. В ближайшее время станет ясно, произойдет ли продление вида на жительство человеку, который принимал активное участие в оккупации Крыма, а также представляет достаточно серьезную угрозу национальным интересам Чехии.
О Александре Франчетти также можно найти информацию в украинском интернет-ресурсе «Миротворец». Этот сайт была создан в 2014 году и информирует мир о людях, принимавших участие в оккупации Крыма и восточных регионов Украины. Также он собирает информацию о людях, совершивших различные политические и военные преступления против Украины. По информации «Миротворца», Франчетти изначально стал членом отряда «Оборона Севастополя», после чего основал «Северный ветер», терроризировавший украинское население города.То, что Чехия оказалась для Кремля «крепким орешком», стало совершенно ясно. В начале 2021 года в Чехии были арестованы 4 военнослужащих, воевавших на стороне гибридной армии России на Донбассе. Их приговорили к 20 годам лишения свободы.
Также в этом году разразился серьезный дипломатический скандал между Россией и Чехией. Чехия обвинила кремлевские спецслужбы во взрыве оружейных складов в городе Врбетица в 2014 году. Чехия назвала взрывы складов сотрудниками ГРУ «неприемлемой агрессией против суверенитета и национальной безопасности государства».
Интересно, что после обнародования этой информации чехи исключили Россию из государственного тендера на строительство нового энергоблока на АЭС Дукована. Следовательно, российская госкорпорация «Росатом» больше не является желанным деловым партнером для этой страны. Это решение было принято в интересах национальной безопасности, поскольку Чехия активно пытается защитить свою страну.
Учитывая, что Россия нарушила основополагающие нормы и принципы международного права, осуществив военную агрессию против Украины, все участники этой деятельности неприемлемы для международного сообщества. Также важно отметить, что, если Чехия выдаст Украине российского гражданина, это может дать Киеву стимул потребовать экстрадиции других участников событий в Крыму и на востоке Украины.