მედია: უკრაინამ სააკაშვილის გასვლის გამო გამოძიება დაიწყო
უკრაინის სახელმწიფო სასაზღვრო სამსახურმა სამსახურებრივი გამოძიება დაიწყო ქვეყნიდან საქართველოს ექს-პრეზიდენტის, უკრაინის რეფორმების ეროვნული საბჭოს აღმასრულებელი კომიტეტის თავმჯდომარის მიხეილ სააკაშვილის გასვლასთან დაკავშირებით, - იუწყება «Цензор.НЕТ» საკუთარ წყაროებზე დაყრდნობით.
«სასაზღვრო ბაზაში არ აღმოჩნდა ჩანაწერი უკრაინიდან სააკაშვილის გასვლის თაობაზე. სავარაუდოდ, სააკაშვილმა უკრაინის საზღვარი არალეგალურად გადაკვეთა», – წერს გამოცემა.
«მოარული ხმების თანახმად, სააკაშვილს შეეძლო, საზღვარი გადაეკვეთა ჩერნომორსკიდან ბათუმისკენ გასული საზღვაო ბორნით, სატვირთო ავტოტრანსპორტში… ბორნის დათვალიერების წესები ძალზე მკაცრია, მანქანებს სკანერით ამოწმებენ. შესაძლოა, სწორედ ამის გამო, ან სხვა რაიმე მიზეზით, მაგრამ სასაზღვრო სამმართველოს ოდესის სამსახურის უფროსი სამსახურებრივი გამოძიების დასრულებამდე თანამდებობიდან გათავისუფლებულია. უკრაინას მოუწევს, საქართველოს ხელისუფლებას ოფიციალური განმარტებები წარუდგინოს იმის თაობაზე, როგორ მოახერხა სააკაშვილმა, ქვეყნიდან უკრაინელი მესაზღვრეებისთვის შეუმჩნევლად გასულიყო" - წერს გამოცემის მთავარი რედაქტორი "ფეისბუქში"
ცნობისთვის: საქართველომ სააკაშვილის წინააღმდეგ საქმე ქვეყნის სახელმწიფო საზღვრის უკანონოდ გადმოკვეთის მუხლით აღძრა.

Украина начала расследование из-за выезда Саакашвили – главред «Цензор.НЕТ»
Украинская Госпогранслужба начала служебное расследование после выезда экс-президента Грузии, главы исполнительного комитета Национального совета реформ Украины Михаила Саакашвили из страны, сообщил главный редактор украинского издания «Цензор.НЕТ» Юрий Бутусов со ссылкой на источники.
«По данным источников «Цензор.НЕТ», в Госпогранслужбе начато служебное расследование по факту выезда Саакашвили с Украины. Оказывается, в пограничной базе нет отметок о выезде Саакашвили из страны», – написал Бутусов в Facebook.
Украинский журналист предполагает, что Михаил Саакашвили пересек границу нелегально.
«По слухам, он мог пересечь границу на морском пароме, вышедшем из Черноморска в Батуми в грузовом автотранспорте… Порядок досмотра парома очень строгий, машины отправляются на сканер. Возможно, в связи с этими обстоятельствами, а возможно, по другим причинам, но начальник Одесского управления Госпогранслужбы на период служебного расследования отстранен от занимаемой должности. Украине придется предоставить официальные пояснения властям Грузии, каким образом Саакашвили мог проникнуть на территорию незаметно от украинских пограничников», – добавил он.