იდლიბში დაჯგუფება "ჰაიათ თაჰრირ აშ-შამის" წევრებმა მურად მარგოშვილის შტაბ-ბინა ჩაიგდეს ხელში
სირიულ იდლიბში შეიარაღებული დაჯგუფება "ჰაიათ თაჰრირ აშ-შამის" წევრებმა ჩეჩენ საველე მეთაურ "მუსლიმი შიშანის" - პანკისელი მურად მარგოშვილის შტაბ-ბინა ჩაიგდეს ხელში.
"Кавказ.Реалии"-ს ინფორმაციით, ივნისის ბოლოს "ჰაიათ თაჰრირ აშ-შამის" ლიდერებმა ჩეჩენ საველე მეთაურს ულტიმატუმი წაუყენეს მოთხოვნით, ან სირია დაეტოვებინა, ან მათ რიგებს შეერთებოდა. ოქტომბრის დასაწყისში კი თავად "ბოევიკების" საიტებზე გავრცელდა ვიდეო, როგორ შედიან ისინი ოფისში.
OGN-ის კორესპონდენტი ბილალ აბდულ-ქარიმი თვლის, რომ "ჰაიათ თაჰრირ აშ-შამის" ლიდერები "მუსლიმი შიშანის" დაპატიმრებას ისურვებდნენ, მაგრამ ამ უკანასკნელის პოპულარობა მათ ამაში ხელს უშლით.
"მუსლიმი შიშანი" (მურად მარგოშვილი) ჩეჩნეთის მეორე ომის მონაწილეა წარმოშობით პანკისის ხეობიდან, გახლავთ დაჯგუფება "ჯუნუდ აშ-შამის" ამირი (მეთაური) და ჯიჰადისტი. 2018 წელს მან სირიის ოპოზიციას გაერთიანებისკენ მოუწოდა და თურქეთის მხარეს სირიელი ქურთების წინააღმდეგ ოპერაციაში მონაწილეობა უარყო.
შიშანის დაჯგუფებაში ჩეჩნების გარდა, ბევრი ქურთი მებრძოლიც არიან.
2011 წელს სირიაში სამოქალაქო ომის დაწყების დროიდან, სხვადასხვა მონაცემებით, უკვე ნახევარ მილიონამდე ადამიანია დაღუპული, 11 მილიონზე მეტი დევნილად იქცა, რაც ომამდელი სირიის მოსახლეობის თითქმის ნახევარს უტოლდება. ქვეყანა სამ ძირითად ნაწილადაა დაყოფილი, რომელთაგან უმსხვილესს ბაშარ ალ-ასადის მთავრობა და მისი მოკავშირეები აკონტროლებენ, უპირველესად - რუსეთი და ირანი.

В сирийском Идлибе захвачена штаб-квартира полевого командира Мурада Маргошвили
Члены запрещённой в России влиятельной в сирийском Идлибе вооруженной группы "Хайат Тахрир аш-Шам" захватили штаб-квартиру чеченского полевого командира Муслима Шишани (Мурад Маргошвили, внесён Госдепом США в список террористов, находится в базе розыска Интерпола).
Как пишет портал Кавказ.Реалии, в конце июня лидеры "Хайат Тахрир аш-Шам" предъявили ультиматум чеченскому командиру с требованием объединиться под их командованием или покинуть Сирию.
В начале октября некоторые российские паблики подтвердили данное сообщение. На сайтах самих боевиков распространялись видео, где показано, как боевики заходят в офис.
Корреспондент OGN Билал Абдул-Карим считает, что ХТШ хотели бы арестовать Муслим Шишани, но его популярность не позволит им это сделать.
Муслим Шишани (Мурад Маргошвили) – чеченец, родом из грузинского ущелья Панкиси и участник второй чеченской войны. Он является амиром (командиром) группировки "Джунуд аш-Шам", джихадист.
В 2018 году Муслим Шишани призвал сирийскую оппозицию к объединению, опровергнув информацию о своем участии в операции против сирийских курдов на стороне Турции. В отряде Шишани, кроме чеченцев, немало курдских бойцов.С начала гражданской войны в Сирии в 2011 году погибло уже, по разным оценкам, около полумиллиона человек. Беженцами стали более 11 миллионов – это почти половина населения довоенной Сирии. Страна разделена на три основных части, крупнейшую из которых контролируют правительство президента Башара Асада и его союзники, в первую очередь, в лице России и Ирана.