სებასტიან კურცის ოფისში ჩხრეკა ტარდება
ავსტრიის კანცლერ სებასტიან კურცის თაოსნობით მოქმედი "სახალხო პარტიის" შტაბ-ბინაში ჩხრეკა მიმდინარეობს, - იუწყება Die Presse.
გამოცემის ინფორმაციით, ჩხრეკა უკვე დასრულდა კურცის ოფიციალური წარმომადგენლის - იოჰანეს ფრიშმანის, მედიასთან თანამშრომლობის საკითხებში მისი წარმომადგენლის - ჰერალდ ფლეიშმანისა და მრჩეველ შტეფან შტაინერის ოფისებშიც. ისინი გაზეთ Österreich-ის ხელმძღვანელობის მოსყიდვაში არიან ეჭვმიტანილები იმ მიზნით, რომ პირადად კურცისა და მისი პარტიის შესახებ დადებითი გამოხმაურებები ევრცელებინა.
გარდა ამისა, კურცისა და მისი თანამოაზრეების მიმართ გამოძიება წარმოებს თაღლითობისა და კორუფციის მფარველობის მუხლით. ამავე საქმის ფიგურანტებს შორის არიან ოჯახის საქმეთა ექს-მინისტრი და საზოგადოებრივი აზრის მკვლევარი სოფი კარმასინი, მისი კოლეგა, მკვლევარი საბინა ბაინშტაბი და მედიაჯგუფი Österreich.
მაისში ცნობილი გახდა, რომ კურცი საპარლამენტო კომისიაში გაკეთებულ ცრუ განცხადებებთან დაკავშირებით კორუფციაში იყო ეჭვმიტანილი. საქმე ეხებოდა "იბიცა-გეითის" კორუფციულ სკანდალს, რომელიც 2019 წლის სამთავრობო კრიზისის მიზეზად იქცა. მაშინ კანცლერმა საკუთარი უდანაშაულობის შესახებ განაცხადა.

В штаб-квартире партии канцлера Австрии прошли обыски
В кабинетах штаб-квартиры Австрийской народной партии, которую возглавляет канцлер страны Себастьян Курц, прошли обыски в связи с подозрением в подкупе СМИ. Об этом, по информации "Радио Свобода", сообщает Die Presse.
По данным газеты, обыски прошли в кабинетах у официального представителя Курца Йоханнеса Фришманна, уполномоченного по работе со СМИ Геральда Флейшманна и советника Штефана Штайнера. Их подозревают в подкупе газеты Österreich ради публикации опросов с положительными откликами о партии.
Кроме того, в отношении Курца и его соратников ведется расследование по обвинению в пособничестве коррупции и мошенничестве. Также объектами этого расследования являются бывший министр по делам семьи и исследователь общественного мнения Софи Кармасин, исследовательница общественного мнения Сабина Байншаб и медиагруппа Österreich.
В мае стало известно, что Себастьяна Курца подозревают в коррупционной деятельности в связи ложными заявлениями в парламентской комиссии. Заявления были сделаны в отношении коррупционного скандала "Ибица-гейт", который спровоцировал правительственный кризис в 2019 году. Тогда канцлер заявил о своей невиновности.