ერდოღანი: "ბაქო-თბილისი-ყარსის სარკინიგზო ხაზის გლობალური მნიშვნელობა სტაბილურად იზრდება"
ბაქო-თბილისი-ყარსის სარკინიგზო ხაზის გლობალური მნიშვნელობა სტაბილურად იზრდება, - განაცხადა თურქეთის პრეზიდენტმა რეჯეფ თაიფ ერდოღანმა დღეს ტრანსპორტისა და კავშირგაბმულობის საბჭოს სხდომაზე.
მისივე თქმით, "ტრანსპორტის სფეროში კოლოსალური სამუშაო სრულდება და უამრავი პოზიტიური ცვილება ხდება".
აღნიშნა რა გლობალური ვაჭრობის კონტექსტში ბაქო-თბილისი-ყარსის სარკინიგზო მაგისტრალის, როგორც ალტერნატიული ხაზის მნიშვნელობა, ერდოღანმა განაცხადა, რომ "ახალი მაგისტრალის წყალობით რეალობად იქცა უწყვეტი და სტაბილური სარკინიგზო კავშირი დასავლეთ ევროპასა და აზიის ყველაზე მოშორებულ რაიონებს შორის".
«ჩვენ ვაფართოებთ ამ შესაძლებლობებს ჩვენს ხელთ არსებული რესურსების გამოყენებით. გვსურს, ამ პროექტებით სარგებელი ყველამ ნახოს», – დასძინა თურქეთის ლიდერმა.
მანამდე ცნობილი გახდა, რომ სტამბოლში ხელი მოეწერა სამმხრივ (აზერბაიჯანი, საქართველო, თურქეთი) პროტოკოლს ბაქო-თბილისი-ყარსის პროექტის განვითარების თაობაზე.

Эрдоган: «Глобальное значение ж/д Баку-Тбилиси-Карс неизменно растет»
Глобальное значение железнодорожной линии Баку-Тбилиси-Карс (БТК) неизменно растет. Как сообщает агентство Trend, об этом президент Турции Реджеп Тайип Эрдоган сказал на заседании Совета по транспорту и связи.
По его словам, в сфере транспорта и связи проводится колоссальная работа и происходит много положительных изменений.
Отметив растущее значение БТК в качестве альтернативной линии в контексте глобальной торговли, турецкий президент заявил, что благодаря новой магистрали стало реальностью бесперебойное железнодорожное сообщение между Западной Европой и самыми отдаленными районами Азии.
«Мы расширяем эти возможности, используя имеющиеся в нашем распоряжении ресурсы. Мы хотим, чтобы все получили пользу от этих проектов», – добавилЮ по информации "Эха Кавказа", Реджеп Тайип Эрдоган.
Ранее сообщалось, что в Стамбуле был подписан протокол трехсторонней встречи между Азербайджаном, Грузией и Турцией о развитии проекта железнодорожной линии Баку-Тбилиси-Карс.