კიევს თბილისისთვის სააკაშვილის გადაცემის შესახებ განაცხადით ჯერ არ მიუმართავს
უკრაინის გენერალური პროკურორის ოფისს საქართველოს კომპეტენტური ორგანოებისთვის მიხეილ სააკაშვილის გადაცემის შესახებ განაცხადით ჯერ არ მიუმართავს, - იუწყება გამოცემა «Украинские новости» გენპროკურორის ოფისიდან მიღებულ ოფიციალურ პასუხზე დაყრდნობით.
«გენერალური პროკურორის ოფისის საერთაშორისო სამართლებრივი თანამშრომლობის დეპარტამენტს უკრაინის სასამართლომდელი გამოძიების ორგანოებისგან სააკაშვილის ექსტრადაციის შესახებ შუამდგომლობა ჯერ არ მიუღია, ამდენად, ჯერ არც საქართველოს კომპეტენტური ორგანოებისთვის მიგვიმართავს», – ნათქვამია გენერალური პროკურატურიდან მიღებულ პასუხში.
როგორც უწყებაში განმარტავენ, უკრაინული კანონმდებლობის თანახმად, ხსენებულ შუამდგომლობას ამზადებს გამომძიებელი ან პროკურორი, რომელიც სასამართლომდელი გამოძიების პერიოდში კანონის აღსრულებას აკონტროლებს. მსგავსი შუამდგომლობის კიდევ ერთ სუბიექტს შეიძლება, წარმოადგენდეს სასამართლო, რომელიც საქმეს განიხილავს, ან შესაბამისი განაჩენი აქვს გამოტანილი.
მანამდე უკრაინის საგარეო საქმეთა მინისტრმა დიმიტრი კულებამ განაცხადა, რომ კიევი საქართველოში თავისი კონსულისა და ადვოკატების მეშვეობით მუდმივ კონტაქტშია საქართველოს ექს-პრეზიდენტთან, რომ უკრაინული მხარე ამჟამად სააკაშვილის საქმის იურიდიულ მხარეებს სწავლობს და «ირჩევს საუკეთესო ალგორითმს, რომელიც აღნიშნულ შემთხვევაში იქნება გამოყენებული». კულებას განმარტებით, ეს შეიძლება, იყოს არა მარტო ექსტრადირების შესახებ განაცხადის წარდგენა.
თავის მხრივ, საქართველოს ხელისუფლება აცხადებს, რომ სააკაშვილის უკრაინაში ექსტრადირების საკითხი არ განიხილება და მას პატიმრობის ვადის სამშობლოში მოხდა მოუწევს. ვიცე-პრემიერმა თეა წულუკიანმა ექსტრადირების შესახებ საუბრებს "იურიდიული ნონსენსი" უწოდა.
ცნობისთვის: საქართველოს მესამე პრეზიდენტს, უკრაინის ეროვნული რეფორმების საბჭოს აღმასკომის თავმჯდომარეს მიხეილ სააკაშვილს უკრაინის მოქალაქეობა გააჩნია. ცოტა ხნის წინ საქართველოში დაბრუნების შემდეგ იგი დააპატიმრეს. თავად სააკაშვილი მის წინააღმდეგ საქმეების პოლიტიკურად მოტივირებულობაზე მიუთითებს და ციხეში შიმშილობას აგრძელებს.

Украина пока не обращалась к Грузии с запросом о выдаче Саакашвили
Офис генерального прокурора Украины пока не обращался к компетентным органам Грузии с запросом о выдаче Киеву гражданина Украины, грузинского экс-президента Михаила Саакашвили. Об этом сообщило издание «Украинские новости» со ссылкой на официальный ответ офиса генпрокурора.
«На данный момент ходатайства украинских органов досудебного расследования в Департамент международно-правового сотрудничества офиса генерального прокурора о выдаче (экстрадиции) М. Саакашвили не поступали, а поэтому к компетентным органам Грузии офис генерального прокурора с таким запросом не обращался», – говорится, по информации "Эха Кавказа", в письме, опубликованном изданием.
В ведомстве пояснили, что, согласно украинскому законодательству, ходатайство о выдаче лица Украине готовит следователь или прокурор, который осуществляет надзор за соблюдением законов во время проведения досудебного расследования. Еще одним субъектом такого ходатайства может быть суд, который рассматривает дело или которым вынесен соответствующий приговор.
Ранее глава МИД Украины Дмитрий Кулеба говорил, что Киев через своего консула в Грузии и адвокатов постоянно контактирует с бывшим грузинским президентом. Он добавил, что украинская сторона сейчас изучает юридическую сторону дела Саакашвили и «выбирает лучший алгоритм, который будет применяться в этом случае». По словам Кулебы, это может быть не только путь подачи запроса на экстрадицию.
Власти Грузии заявляют, что вопрос экстрадиции Саакашвили в Украину не рассматривается и ему придется отбывать срок на родине. Вице-премьер Грузии Тея Цулукиани назвала разговоры об экстрадиции «юридическим нонсенсом».